قطعات الکترونیک لحیم کاری

کاربرد روغن فلاکس Flux در لحیم کاری قطعات الکترونیک

Flux-in-soldering-iron-digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

بدون هیچ تردیدی، لحیم کاری از جذاب‌ترین بخش‌های الکترونیک است. قطعات الکترونیک جهت اتصال روی برد مدار نیاز به یک اتصال دهنده دارند. این اتصال دهنده باید همزمان خاصیت رسانایی، سبک بودن، جذاب شدن بین برد و قطعه را داشته باشد. از اینرو استفاده از یک ترکیب رسانایی به اسم قلع مرسوم می‌باشد. معمولا در قلع‌ها ترکیبانی از سرب و روغن وجود دارند. این موارد به هنگام اتصال نیاز به حرارت دارند. حرارت ایجاد شده باعث می‌شود در سطح مدار انفعالات شیمیایی صورت گیرد. در چنین شرایطی خطر اکسید شدن مدار و پایه‌های اتصالات را تهدید می‌کند. جهت جلوگیری از این مشکل که باعث مشکلات جدی در آینده می‌شود، نیاز به استفاده از روغن فلکس Flux یا مایع فلاکس یا چسب فلاکس می‌باشد. در ادامه این آموزش با دیجی اسپارک همراه باشید.

 


روغن فلکس یا فلاکس


روغن Flux با فرم خوانش fləks یعنی همان فلاکس می‌باشد. ولی در بازار ایران به عنوان فلکس شناخته می‌شود. مهم‌ترین کاربرد آن در مونتاژ و فرآیند لحیم کاری، حفاظت از اکسیداسیون می‌باشد. معمولا به صورت روغن یا چسب یا خمیر در بازار یافت می‌شوند. انواع مختلفی هم دارد که بر اساس درصد موارد تشکیل دهنده متفاوت هستند. فرآیند لحیم کاری به صورت سنتی و دستی از لحاظ کیفیتی کاملا قابل کنترل می‌باشد. البته با درنظر گرفتن اینکه تجهیزات مناسبی در دسترس داشته باشیم. ولی در فرآیندهای صنعتی و تولید انبوه بسیار تحت تاثیر شرایط خاصی قرار می‌گیرند. علاوه بر این در بردهای مورد استفاده صنایع نظامی و یا صنایع هوایی، خرابی یک اتصال کوچک در مدار منجر به آسیب‌های بزرگی می‌شود. از اینرو بایستی با قابلیت اطمینان بالایی بردهای الکترونیکی تولید و مونتاژ شوند. یکی از اقدامات جهت بالابردن قابلیت اطمینان بردهای الکترونیکی در هنگام مونتاژ کاهش موارد آسیب زا هستند.

flux oil for soldering-digispark

 


آلاینده‌ها در مونتاژ PCB


به هنگام مونتاژ بردهای الکترونیکی نیاز به قطعات مختلفی می‌باشد. مونتاژهای صنعتی و تیراژ و حساس توسط دستگاه‌های مونتاژ PCB انجام می‌شوند. در این دستگاه‌ها بسته به نوع عملکردشان، قطعات SMD و قطعات معمولی تحت شرایط خاصی داخل خشاب مونتاژ قرار می‌گیرند. بردها هم تحت شرایط خاصی وارد دستگاه می‌شوند. در این فرآیند آلاینده‌های سطحی از جمله اکسیدها، چربی و حتی گرد و غبار، باعث کاهش کیفیت و آسیب به مدار می‌شوند. در فرآیند ساخت PCB از طراحی تا مونتاژ و ساخت نهایی برد، چالش‌های مختلف و پیچیدگی‌های مختلفی وجود دارند. یکی از همین چالش‌ها که به نظر هم ساده می‌آیند. گرد و غبار و چربی و اکسیدها روی برد یا روی قطعات می‌باشند. به سادگی می‌توانند یک سخت افزار را در شرایط مختلف آسیب پذیر کنند. برای حفاظت شیمیایی از آلاینده‌های این چنینی به هنگام مونتاژ، نیاز به تجهیزات مختلفی داریم. یکی از همین تجهیزات روغن فلاکس Flux می‌باشد. بهترین نقطه جوش به هنگام لحیم کاری با استفاده از روغن فلاکس Flux بدست می‌آید.

 


انواع روغن فلاکس Flux


روغن فلاکس انواع مختلفی بر اساس ترکیبات به کار رفته دارد. در تمامی مدل‌های فلاکس فرآیند برداشتن اکسیداسیون صورت می‌گیرد. این فرآید باعث بهبود فرآیند لحیم کاری و حفاظت از اکسید شدن پس از لحیم کاری می‌باشد. بسته به نوع جنس لحیم کاری، انواع فلاکس مختلفی وجود دارند.

  • فلاکس Z مناسب برای لحیم کاری بدلیجات با کد FZ
  • فلاکس صنعتی مناسب برای استفاده در وان قلع  با کد FS
  • فلاکس ماد مخصوص بردهای الکترونیکی و نیازی به شستن ندارد با کد FM
  • فلاکس استیل مخصوص لحیم کاری استیل و بسیار پرقدرت و حساس میباشد.
  • فلاکس آلومینیوم جهت از بین بردن اکسید روی آلومینیوم و منحصرا برای همین جنس میباشد.

 

 

در ادامه چنانچه سوالی در خصوص این ماده جهت استفاده دارید، مطرح بفرمایید. لطفا تجربه‌های کاربری‌تان در خصوص روغن فلاکس Flux را در بخش نظرات همین پست مطرح بفرمایید. تا در جهت ارتقا دانش فنی دیگر کاربران استفاده شود. در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۶ دیدگاه