آموزش آردوینو اینترنت اشیا IOT برد Esp32

راه‌اندازی سنسور اثرهال داخلی ESP32

نوشته شده توسط CiferTech

همواره آموزش هایی از برد ESP32 منتشر می‌شود که بدلیل قابلیت های وای‌فای این برد مربوط به iot می‌شود، اما دراین آموزش قصد داریم یکی از قابلیت های پنهان این تراشه یعنی سنسور اثرهال داخلی ESP32 را به شما معرفی کنیم، که به وسیله آن قادر به اندازه‌گیری و تشخیص میدان الکترومغناطیس خواهید بود. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


برد ESP32


وقتی از ESP32 صحبت می‌کنیم، از مصرف انرژی کمتر، قدرت پردازش بهتر، تکنولوژی بروز صحبت می‌کنیم، یعنی نسل جدیدی از تراشه های WIFI که در ادامه نسل قبل یعنی ESP8266 به بازار معرفی شدند، که علاوه بر WIFI از بلوتوث نیز پشتیبانی می‌کنند. از برد های کمکی که برای این تراشه عرضه شده می‌توان به NodeMCU و ESP32-CAM اشاره کرد. این تراشه در سه نوع wroom , wrover و solo تولید می‌شود.

راه اندازی سنسور اثر هال داخلی ESP32 - دیجی اسپارک

 


نمایشگر Oled 1306


معمولا در پروژه های اینترنت اشیا و دیگر پروژه های امبدد از برای نمایش متن و مقادیر مختلف از نمایشگر های Oled استفاده می شود، این ماژول ها بدر انواع مختلق بسته به نوع درایور اندازه یافت می شوند که یکی از پرطرفدار ترین آن ها SSD1306 می باشد، این نوع از Oled ها معمولا در اندازه های ۰٫۹۶ و ۱٫۳ اینچ ساخته می شوند همچنین پروتکل ارتباطی Oled ها I2C می باشد.

نمایش وضعیت سنسور اثر هال داخلی تراشه ESP32 - دیجی اسپارک

 


سنسور اثرهال


یک سنسور اثر هال می تواند تغییرات میدان مغناطیسی را در محیط اطراف خود تشخیص دهد. هرچه میدان مغناطیسی بیشتر باشد، ولتاژ خروجی سنسور نیز بیشتر می شود. برای نمونه سنسور اثر هال را می توان با یک تشخیص آستانه ترکیب کرد تا به عنوان یک سوئیچ عمل کند. علاوه بر این، سنسورهای اثر هال عمدتا برای مواردی مانند تشخیص مجاورت، شمارش تعداد دورهای چرخ، بسته شدن در و موارد دیگر استفاده می‌شود.

 

 


توضیح تکمیلی


در این آموزش با فراخوانی تابع hallRead() و ذخیره مقادیر بدست آمده در یک متغیر و در نهایت نمایش آن ها میتوانیم از این مقادیر استفاده کنیم و میدان مغناطیسی نزدیک به تراشه را تشخیص دهیم. در این آموزش با استفاده از نمایشگر Oled این مقادیر را در یک نمودار گرافیکی نمایش خواهیم داد.

آموزش کامل راه اندازی سنسور اثر هال داخلی تراشه ESP32 - دیجی اسپارک

 


وسایل موردنیاز


نمایشگر Oled 0.96

برد nodemcu ESP32

برد ESP32 و ماژول نمایشگر OLED - دیجی اسپارک

 


نصب افزونه ESP32 در Arduino IDE


بارها روش نصب برد ESP32 را در نرم افزار آردوینو IDE آموزش داده‌ایم. با این حال اگر هنوز روش نصب را نمی‌دانید، مطابق توضیحات ادامه دهید. ابتدا در نرم افزار Arduino IDE به مسیر FilePreferences بروید. لینک زیر را در بخش مشخص شده قرار دهید.

https://dl.espressif.com/dl/package_esp32_index.json, http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
  • سپس به مسیر Tools > Board > Boards Manager بروید.
  • در بخش board manager  کلمه ESP32  را سرچ کنید و بر روی install  کلیک کنید.

 


اتصالات و راه‌اندازی


در این مرحله اتصالات برد ESP32 و نمایشگر Oled را برقرار می‌کنیم، نمایشگر Oled از پروتکل I2C استفاده می‌کند پس باید به پین های SCl , SDA در برد ESP32 متصل شوند، در برد nodemcu این پین ها با نام D21 , D22 مشخص شده‌اند. با توجه به شماتیک و جدول زیر اتصالات را برقرار کنید.

اتصالات ماژول OLED به برد ESP32 - دیجی اسپارک

  • شماتیک مربوط به اتصالات پروژه راه‌اندازی سنسور اثرهال داخلی ESP32

راه اندازی سنسور اثر هال داخلی تراشه ESP32 - دیجی اسپارک

در این قسمت بخش های مهمی از کد که نیاز به توضیح یا معرفی دارند را بررسی خواهیم کرد. در چند خط اول کتابخانه های مورد نیاز را معرفی می‌کنیم. کتابخانه ها برای راه‌اندازی وای‌فای ESP32 و همچنین نمایشگر Oled هستند.

#include <Wire.h>
#include <Adafruit_GFX.h>
#include <Adafruit_SSD1306.h>

 

با توجه به اینکه از کتابخانه Adafruit استفاده کردیم با این خط نوع درایور Oled و نسبت تصویر آن را مشخص می‌کنیم.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 


جمع بندی


در این آموزش یکی از قابلیت های esp32 که خیلی کم از آن حرفی زده شده بود را استفاده کردیم و همچنین این مقادیر را ذخیره و بصورت گراف در نمایشگر Oled نمایش دادیم. همچنین شما می‌توانید با استفاده از کد مقادیر دلخواه را به گراف تبدیل و نمایش دهید.

تشخیص میدان مغناطیسی با سنسور اثر هال داخلی ESP32 - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

CiferTech

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه