برد جتسون نانو Jetson Nano

آموزش کار با برد جتسون نانو Jetson Nano بخش دوم: پین هدرها و تغذیه

getting-started-with-jetson-nano-nvidia-step-two-io-digispark
نوشته شده توسط فرهود جعفری

در سلسه آموزش‌های برد جتسون نانو در تلاش هستیم تا اصول کار با این برد را به صورت پایه‌ای آموزش دهیم. پیش از هر اقدامی بایستی با ویژگی‌های برد جتسون آشنایی کامل پیدا کنیم. در قسمت قبلی راجع به ورودی‌ها و خروجی‌های اصلی روی برد و کاربرد هر کدام صحبت کردیم. حتی بخش‌های مختلف برد را به صورت شماتیک نمایش دادیم و نام گذاری آن‌ها را مشخص کردیم. در بخش دوم از این آموزش همچنان ورودی و خروجی‌های برد را بررسی می‌کنیم. ولی در این بخش پین هدرهای تغذیه و فن و روش تامین انرژی برد را بررسی می‌کنیم. نکاتی که در این بخش مطرح شده است، برای کار کردن با این برد بسیار اهمیت دارند. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی جتسون نانو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


پین هدر ۴ تایی فن جتسون


واحد اصلی بردهای Jetson Nano 2GB که فاقد WiFi هستند (PN: 945-13541-0001-000) در محل J7 شان پین هدر فن لحیم نشده است. در صورت نیاز به کنترل فن خود فرد بهره بردار باید این پین هدر را در محل مورد نظر لحیم کند. این پین هدر می تواند هم اتصال فن ۳ پین (GND/PWR/TACH) و هم اتصال ۴ پین (GND/PWR/TACh/PWM)  را پشتیبانی کند. استفاده از یک فن با قابلیت PWM به نرم افزار امکان می دهد تا سرعت فن را تا هر میزانی که لازم باشد کنترل کند.

پین هدر 8 تایی برد جتسون نانو - دیجی اسپارک

 

فن می تواند از طریق PWM کنترل شود. اگر قصد افزودن فن به سیستم را دارید، پس یک فن ۵ ولتی انتخاب کنید که:

  • از کانکتور فن استاندارد ATX استفاده میکند
  • تریتب پین های آن بر اساس ATX باشد
  • و جهت اتصال روی برد توسعه فضای پیچ های آن ۴۰ میلی متر در ۴۰ میلی متر باشد.
پین توضیحات
۱ Ground
۲ +۵V Power
۳ Tachometer
۴ PWM (Pulse Width Modulation)

 


نصب پین هدر فن


اگر برد توسعه فاقد پین هدر فن دارید، می توانید به نحوی که در شکل پایین نشان داده شده پین هدر مناسب این کار را روی برد حامل لحیم کنید. از جای پینی استفاده کنید که هم فن های ۳ پین و ۴ پین را پشتیبانی کند. شکل سمت چپ نشان می دهد که کانکتور دقیقاً کجای برد حامل باید لحیم شود. مطمئن شوید که پین شماره ۱ دقیقاً در محل درست قرار داده شود.در شکل سمت راست یک نمونه از پین هدر لحیم شده روی برد حامل نشان داده شده است.

نصب پین هدر فن در جتسون نانو - دیجی اسپارک

 


تغذیه برد جستون نانو


برد توسعه از منابع تغذیه USB تایپ C 5v/3A پشتیبانی می کند. اگر گوشی موبایلی دارید که دست بر قضا از آداپتور USB-C استفاده میکند، شانس این را دارید که با همان آداپتور بتوانید برد Jetson Nano تان را هم روشن کنید به این شرط که قبل از آن حتماً مشخصات آداپتورتان را چک کرده باشید. اگر ولتاژ خروجی از ۲۵/۴ ولت کمتر شود سیستم خاموش خواهد شد. برد توسعه Jetson Nano 2GB از طریق پورت micro USB نمی تواند روشن شود.

 


مصرف توان در جتسون نانو


توان یک موضوع بسیار مهم در تغذیه بردهای الکترونیکی است. بسیاری از کاربران صرفا به ولتاژ ورودی تکیه می‌کنند. در صورتی که ولتاژ ورودی در کنار میزان جریان اهمیت بیشتری دارد. به صورت کلی مصرف توان برد توسعه حاصل جمع توان مصرفی ماژول، برد حامل و وسایل جانبی احتمالی خواهد بود، که با استفاده خاص شما تعیین می شود. به این صورت در پروژه‌های مختلف با جتسون نانو از منبع تغذیه متناسب بایستی استفاده شود.

 


تغذیه برد از پین هدر ۴۰ تایی


برد توسعه جتسون نانو Jetson این قابلیت را دارد که از طریق اتصال منبع تغذیه خارجی که به یکی از پین های منبع تعذیه ۵ ولتی متصل می شود؛ هم روشن شود. هر کدام از این پینها ۵/۲ آمپر ظرفیت جریانی دارند. به این معنی که اگر در پروژه‌ای از برد جتسون استفاده کردید، الزامی به تامین تغذیه از پورت USB Type-C نخواهد بود. بلکه میتوانید از پین هدر ۴۰ تایی که در بخش اول راجع به آن و وقعیت قرار گیری آن روی برد صحبت کردیم، استفاده کنید. هرگز برد توسعه را به طور همزمان از طریق پین هدر ۴۰ تایی و USB-C به منبع تغذیه متصل نکنید.

 


اتصال برد جستون نانو به شبکه


برد توسعه جتسون Jetson Nano از هر دو حالت اتصال به شبکه مبتنی بر سیم و بی سیم پشتیبانی می کند. دارای پورت اترنت جهت اتصال کابلی و درگاه وای فای بلوتوث جهت اتصال بیسیم است.

  • Wired: به محض اینکه یک کابل متصل به شبکه را به سوکت RJ45 متصل کنید اترنت برقرار خواهد شد.
  • WLAN: وایرلس نیز پس از اتصال کارت شبکه های وایرلس USB به پورت USB برقرار خواهد شد.
  • WPAN: بلوتوث پس از اتصال یک ماژول یو اس بی بلوتوث به برد توسعه در دسترس خواهد بود.

شبکه های در دسترس از طریق آیکن شبکه در گوشه بالا-راست دسکتاپ یا از طریق تنظیمات سیستم قابل مشاهده هستند. برای ایجاد هرگونه تغییر در تنظیمات پیش فرض شبکه از صفحه تنظیمات استفاده کنید. هرگونه ماژول شبکه یا بلوتوث حتماً باید به پورت USB 3.0 (پورت تکی USB) متصل شود تا کارایی بهتری داشته باشد. یک کابل افزایش طول هم پیشنهاد می گردد تا اثرات تداخل مغناطیسی بین ماژول وایرلس و برد توسعه را کاهش دهد.

 


رفتار LED پورت شبکه


پورت RJ45 روی برد جتسون جهت اتصال کابلی به شبکه دارای ال ای دی است. اطلاع از رفتار این ال ای دی در دیباگ کردن و پیگیری‌ها بسیار اهمیت دارند. در ادامه وضعیت این LEDها را کامل توضیح داده‌ایم.

LED سبز: وقتی که یک اتصال شبکه گیگا بیت برقرار است روشن می شود. وقتی شبکه فعال نیست، یا شبکه ای با سرعتی پایین تر از ۱ گیگابیت بر ثانیه فعال است این چراغ خاموش می شود.

LED کهربایی: زمانی که ترافیک دیتا از طریق پورت در جریان است این چراغ حالت چشمک زن دارد.


دوربین برد جتسون نانو


کلیه دوربین های MIPI CSI-2 با برد توسعه Jetson Nano، Jetson Nani 2GB همخوانی دارند. جهت نصب ماژول دوربین، کابل روبانی انعطاف پذیر آن را به کانکتور دوربین یا همان پورت J5 متصل کنید. مراحل زیر را دنبال کنید:

۱٫   طبق شکل اول ابتدا به آرامی قفل یا گیره کانکتور را بردارید.

اسلات دوربین در برد جتسون نانو - دیجی اسپارک

 

۲٫   مطابق شکل دوم و سوم کابل فلت را جاگذاری کنید. اتصال های فلزی کابل باید به سمت مرکز (داخل) برد توسعه باشد.

روش اتصال کابل دوربین به اسلات برد جتسون نانو - دیجی اسپارک

 

۳٫   به آرامی قفل کانکتور را به سمت پایین فشار دهید تا جایی برای پایین رفتن نداشته باشد. بهتر است این کار را با دو انگشت که در دو انتهای قفل گذاشته می شوند انجام دهید. از به کار بردن نیروی اضافی به شدت پرهیز کنید.

قرار گرفتن کابل دوربین در اسلات مخصوص برد جتسون نانو - دیجی اسپارک

 


لوازم مورد نیاز


بردهای مبتنی بر هوش مصنوعی Jetson nano

کابل USB Type-C

مموری Micro SD

 


جمع بندی


در این بخش تغذیه برد جتسون از طریق USB و پین هدرها را بررسی کردیم. روش استفاده از دوربین و اسلات دوربین، چند پین بسیار مهم در تغذیه و کنترل فن را هم بررسی کردیم. از قسمت‌های بعدی وارد مبحث سیستم عامل و شناخت اجزا آن خواهیم شد. مجددا مواردی که در این بخش راجع به آن صحبت کردیم. از جمله دیاگرام‌ها و جداول، برای اجرای پروژه با برد جتسون نانو Jetson Nano بسیار اهمیت دارند. ولی لازم نیست تک به تک این موارد را حفظ باشیم. کافیست همین آموزش را به عنوان مرجع در راه اندازی ملاک کاری قرار دهیم.

 

چنانچه مطالب این آموزش را گنک یافتید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مطالب درج شده وجود دارد می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

فرهود جعفری

When did Noah build the ark? Before the rain, before the RAIN...

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه