سیم کارت GSM - GPRS

آموزش راه اندازی ماژول Sim800A مدل V3.9 سیم کارت GSM – GPRS

getting-started-with-sim800a-v3.9-gsm-gprs-module-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

ماژول های سیم کارتی یکی از مهم ترین ابزارها در پروژه های کنترل از راه دور به شمار می روند. به کمک این ماژول ها می توانید با ارسال پیامک، برقراری تماس تلفنی و یا در بستر اینترنت، داده ها را دریافت کرده و یا فرامین لازم را ارسال نمایید. یکی از پرکاربردترین نوع ماژول های مخابراتی، ماژول سری SIM800 از شرکت سیم کام است. شرکت سیم کام، یک شرکت معظم در زمینه طراحی و توسعه چیپ های مخابراتی بوده که انواع مختلفی از ماژول های مخابراتی توسط این شرکت در بازار عرضه می گردد. یکی از ماژول های مخابراتی بی نهایت کاربردی، ماژول SIM800A است. این ماژول با اتصال به شبکه موبایلی کشور، می تواند به تبادل داده در بستر GSM و GPRS بپردازد. جهت راه اندازی و کار با این ماژول، برد راه اندازی توسعه یافته است. به کمک این برد، در کوتاهترین زمان ممکن و در شکلی آسان، می توان اقدام به راه اندازی و کار با این ماژول نمود. در این آموزش به بررسی و نحوه راه اندازی و کار با این ماژول می پردازیم. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ماژول SIM800A، ویژگی ها و امکانات


ماژول SIM800A یکی از پرکاربردترین ماژول های مخابراتی در اجرای پروژه های مختلف به شمار می رود. به کمک این ماژول تمام پروژه های کنترل از راه دور نظیر کنترل پیامکی رله، کنترل درب های برقی، دزدگیرهای سیم کارتی و …. قابل اجراست. این ماژول با دریافت یک سیم کارت، به شبکه موبایلی کشور متصل می گردد. پس از اتصال، همانند یک تلفن همراه می تواند به ارسال و دریافت داده بپردازد.

ماژول SIM800A، ویژگی ها و امکانات آن - دیجی اسپارک

 

ماژول SIM800A دارای ویژگی ها و امکانات مناسب جهت بهره گیری در پروژه های IOT و کنترل از راه دور نظیر M2M است. در زیر به طور خلاصه به برخی از ویژگی های این ماژول اشاره می کنیم.

 • پشتیبانی از فرامین استاندارد  AT جهت تبادل داده
 • قابلیت ارسال و دریافت پیامک
 • قابلیت برقراری تماس صوتی دو طرفه
 • دارای بلوتوث جهت اتصال به دستگاه های دارای بلوتوث
 • دارای پورت سریال جداگانه جهت برقراری اتصال با بلوتوث
 • قابلیت اتصال به اینترنت و فعالیت در فناوری GPRS
 • پشتیبانی از پروتکل سریال UART جهت دریافت فرامین

بدین ترتیب با توجه به امکانات این ماژول، SIM800A جزو یکی از انتخاب های مناسب در اجرای پروژه های IOT به شمار می رود. همانطور که پیشتر گفته شد، جهت راه اندازی آسان این ماژول، برد راه اندازی توسعه یافته است. در ابن آموزش به بررسی این برد راه انداز و نحوه کار با آن می پردازیم. قسمت های بعد به این موضوع اختصاص دارد.

 


مشخصات و امکانات برد راه انداز SIM800A مدل V3.9


همانطور که در قسمت های پیشین بیان کردیم، جهت راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800A، برد راه اندازی توسعه یافته است. این برد راه اندازی راه اندازی و کار با تراشه SIM800A را بسیار آسان می کند. در این قسمت به بررسی امکانات این برد راه انداز پرداخته و سپس در قسمت بعد به نحوه راه اندازی و برقراری ارتباط با آن، خواهیم پرداخت. ماژول SIM800A با برد راه انداز مدل V3.9 دارای امکانات زیر است.

 • دارای پورت RS232
 • دسترسی به پورت سریال UART برای GSM
 • دسترسی به پورت سریال UART برای بلوتوث
 • دارای رگولاتور جهت تغذیه ماژول با بازه ولتاژ ۵ الی ۲۰ ولت
 • دارای سوکت جهت اتصال کابل تغذیه
 • دارای سوکت SMA جهت اتصال آنتن GSM
 • دارای سوکت UFL جهت اتصال آنتن بلوتوث
 • دارای اسلات سیم کارت مینی
 • دارای پد جهت اتصال کابل برای میکروفن و بلندگو
 • دارای پد جهت اتصال به پایه ریست

مشخصات و امکانات برد راه انداز SIM800A مدل V3.9 - دیجی اسپارک

 

پس از آشنایی با ویژگی ها و امکانات، نوبت به بررسی نحوه راه اندازی و کار با این برد راه اندازی می رسد. قسمت بعد به این موضوع اختصاص دارد.

 


راه اندازی وکار با برد  SIM800A مدل V3.9


پس از آشنایی با امکانات اولیه برد، نوبت به راه اندازی و کار با آن می رسد. جهت راه اندازی و کار با این برد، منبع تغذیه شما باید بین ۵ الی ۲۰ ولت باشد. از طرف دیگر با توجه به جریان لحظه ای ماژول در هنگام اتصال به شبکه، منبع تغذیه شما باید توان تامین ۲ آمپر را داشته باشد. کابل های تغذیه به سوکت تغذیه که در تصویر زیر مشخص شده، متصل می گردد.

راه اندازی وکار با برد  SIM800A مدل V3.9 سوکت باتری - دیجی اسپارک

 

  برای شروع به اتصال تغذیه، سوکت کابل را که در بسته بندی برد وجود دارد، مطابق تصویر زیر به برد متصل کنید.

اتصال باتری به ماژول سیم کارت Sim800A - دیجی اسپارک

 

توجه۱: پس از اتصال کابل تغذیه، به مثبت و منفی کابل دقت کنید. در مورد برد استفاده شده در این آموزش، کابل قرمز رنگ سوکت متصل به GND و کابل مشکی متصل به VCC است. در کنار سوکت تغذیه، VCC و GND نوشته شده است.

توجه۲: کابل تغذیه باید حتما با رعایت پلاریته به ماژول متصل گردد. اتصال برعکس کابل های تغذیه موجب به سوختن ماژول خواهد شد.

توجه ۳: پیش از اتصال تغذیه، ابتدا سیم کارت را درون سوکت قرار داده و سپس سیم کارت را متصل کنید.

توجه ۴: حتما آنتن GSM ماژول را متصل کنید.

توجه ۵: در صورتیکه قصد دارید از کابلی غیر از سوکت درون بسته ماژول استفاده کنید، به هیچ عنوان نباید از کابل های برد بوردی استفاده کنید. کابل های برد بوردی به هیچ وجه مناسب تغذیه نیستند.

پس از اتصال تغذیه به ماژول، چراغ پاور روشن شده و چراغ وضعیت شروع به چشمک زدن خواهد نمود. در این جا پس از گذشت زمان حدودی ۱۵ الی ۲۰ ثانیه، وضعیت چشمک زن مطابق جدول زیر خواهد بود.

 

شرح وضعیت چشمک زن
عدم قرار گیری صحیح سیم کارت، سم کارت را برعکس قرار داده اید. دائم چشمک زن
ضعیف در تغذیه، منبع تغذیه ضعیف یا کابل های ضعیف در اتصال چند مرتبه چشمک زن، قطع دوباره چشمک زن
اتصال به شبکه هر سه ثانیه یکبار چشمک زن

 

در نهایت پس از اتصال ماژول به شبکه، نوبت به ارتباط با آن از طریق رابط سریال می رسد. به همین منظور، می بایست از طریق یک مبدل سریال به USB، به برد متصل شده و فرامین AT را به برد ارسال نمایید. به این منظور، مطابق تصویر زیر، پایه های  RX، TX و GND قرار گرفته اند.

پایه های ارتباط سریال در ماژول سیم کارت sim800A - دیجی اسپارک

 

پس از این مرحله، می بایست مطابق جدول زیر، پایه های مبدل سریال و برد را به هم متصل کنید.

مبدل سریال برد SIM800A
GND GND
RX TX
TX RX

 

پس از اینکه اتصالات مطابق جدول فوق ایجاد شد، نوبت به ارسال فرامین AT است. جهت ارسال فرامین AT نیاز به یک نرم افزار ترمینالی داریم. به این منظور ما از ترمینال نرم افزار آردوینو استفاده می کنیم. در حالت پس از اتصال مبدل سریال و انتخاب پورت، ترمنیال آردوینو را باز کرده و مطابق تصویر زیر، فرامین AT را به ماژول ارسال می کنیم.

سریال مانیتور و ارتباط با ماژول سیم کارت sim800a - دیجی اسپارک

 


لوازم مورد نیاز


ماژول SIM800A به همراه برد راه انداز مدل V3.9

ماژول مبدل سریال به USB

 


جمع بندی


ماژول های مخابراتی سیم کارت یکی از مهم ترین اجزای پروژه های IOT و M2M را تشکیل می دهند. به کمک این ماژول ها می تواند در بستر شبکه موبایلی کشور، اقدام به تبادل دو طرفه داده بدون محدویت فاصله نمود. یکی از کاربردی ترین نوع ماژول های سیم کارتی، ماژول SIM800A است. این ماژول می تواند با اتصال به شبکه، به ارسال و دریافت پیامک، برقراری تماس صوتی دو طرفه و اتصال به اینترنت بپردازد. از آنجاییکه جهت راه اندازی هرچه سریعتر این ماژول برد توسعه طراحی شده، این آموزش را به نحوه راه اندازی و کار با این ماژول کلیدی اختصاص دادیم.  به کمک این برد راه انداز در شکلی سریع و اسان و بدون نیاز به دانش طراحی مدارهای مخابراتی، می توانید ماژول را راه اندازی نمایید.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۶ دیدگاه

 • سلام ممنون بابت توضیحات. من این برد را از شرکت تهیه کردم. دقیقا مطابق با دستورالعمل های بالا سیم بندی کردم. اما موفق به برقرای ارتباط سریال نمی شود.
  برای تبدیل سطوح از max232 استفاده کردم و برای اطمینان ارتباط یک بار به جای sim800 یک میکرو کنترولر گذاشتم که به خوبی ارسال/دریافت داشتم.
  نرم افزار هم termite و هایپرترمینال بود و با بادریت های مختلف تست کردم. اما پس از ارسال at نرم افزار سریال کامپیوتر هنگ میکنه .
  حتی cr و lf را هم از انتهای پیام اضافه/حذف کردم باز نشد.
  لطفا راهنمایی فرمایید

  • سلام و خواهش می کنم از شما
   لطفا از نرم افزار هرکول و یا ترمینال آردوینو استفاده کنید و مورد را تست کنید. سپس نتیجه را در کامنت بعدی لطفا اعلام نمایید. همچنین برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر و برد نیازی به تبدیل سطوح نبوده و مطابق آموزش مبدل سریال را به پایه های UART متصل کنید.

   • سلام. طبق فرمایش شما از RS232 استفاده کردم. پین پایین زمین ( مشترک بین کامپیوتر و ماژول) پین دوم (ارسال ماژول) به پین دوم پورت سریال کامپیتور و پین سوم ( دریافت ماژول) به پین سوم پورت سریال کامپیتور . از نرم افزارهای که اشاره کردید هم استفاده کردم. اما هیچ پاسخی دریافت نمی کنم. پین چهارم هم به جایی متصل نیست
    یک جامپر کنار پینهای سریال هست که در تصویر نوشه ۲۳۲EN اون چیه؟
    ضمنا مشکل پاور ندارم . چون چراغ شبکه هر سه ثانیه یکبار چشمک زن هست

    • سلام
     به کامنت قبلی دقت کنید. نباید به RS232 متصل کنید. باید به UART متصل کنید. به تصویر آموزش دقت کنید.

      • سلام
       مستقیم به کامیپوتر وجود ندارد! شما به کمک مبدل سریال به usb که به کامپیوتر متصل می گردد، از طریق UART با ماژول ارتباط برقرار می نمایید.

       • سلام. پس پین های rs232 که در عکس گذاشتید چی هست؟ همچنین روی ماژول ای سی max232 هست.
        ارتباط مستقیم با میکرو به راحتی برقرار میشود.

        • سلام
         این پایه ها برای برقراری ارتباط RS232 در صورت دلخواه است. زمانیکه بخواهد با ماژول از فواصل طولانی تر ارتباط برقرار نمایید.

       • سلام این ماژولهای sim800c که در بازار جدید می خریم باید فریمور زده شوند چون یکی خریدم هنگامی که بق وصل می شود دائم چراغش روشنه

 • زیر برد محلی هست که جای لحیم کاری سوکت میکرو USB داره توی عکس هم خودتون با عنوان Reserved USB interface مشخص کردین میخاستم بدونم من اگر یک سوکت میکرو USB به اون بخش لحیم کنم میتونم بدون استفاده از مبدل سریال به usb از برد استفاده کنم؟

 • سلام
  من میخواستم sim800a رو به آردواینو وصل کنم
  قسمت تغذیه رو باید چکار کنم ؟ میشه به خود برد وصل کرد؟ یا نمیشه

  • سلام
   بر روی این ماژول سوکت تغذیه برای ۵ الی ۲۰ وجود دارد. از آردوینو برای تغذیه نمی توان استافده کرد چراکه ماژول نیاز به جریان ۲ آمپر دارد.

   • سلام
    من میخوام به کاهنده lm2596 یک آداپتور ۱۲ ولت ۲ آمپر وصل کنم و
    با استفاده از اون سیم ۸۰۰ رو تغذیه کنم
    الان برا استال به lm2596 کابل قرمز + هست و کابل مشکی – ؟؟؟ یا بر عکسه
    اون ور lm2596 هم یک فیش آداپتوری با کابل مادگی قرمز استفاده کردم که قرمز رو به مثبت کاهنده و مشکی رو به منفی کاهنده وصل کردم
    بنظرتون درسته ؟؟؟؟
    آداپتور ۹ ولت ۳ آمپر دارم بنظرتون کدوم آداپتور برا تغذیه lm2596 بهتره؟؟؟

    • سلام
     دقیقا از چه ماژول می خواهید استفاده کنید؟ ماژول به همراه برد راه انداز همین آموزش با ماژول SIM800L؟

 • سلام من منبع تغذیه را متصل کردم و چراغ جوری می زد که انگار تغذیه درسته و دائم چشمک می زنه انگار مشکل سیم کارت هست . سیم کارتم همراه اول هست ,nano بود با تبدیل nano to micro درستش کردم گزاشتم داخل جا سیم کارتی و وقتی AT+CCIDرو تایپ میکنم ارور میده یعنی چی؟ممنون میشم کمکم کنید.

 • سلام . اگر بفرمایید چگونه از بلوتوث استفاده کنیم ممنون می شوم. من با RX TX Bluetooth
  ATAT+B�AT+B��E5EQUMj�AT+BTSTAT�AT+BTSTA�T+BTSTATU�A��j
  ATATAT+�
  اصلام معلموم نیست چیه

  • برای بلوتوث RX و TX را که متصل می کنید، اما عبارات فوق به دلیل عدم اتصالات صحیح است، آیا GND مبدل سریال به GND برد متصل است؟

   • بله.
    GND => GND
    RX GSM => TX14
    TX GSM => RX 15
    RX BLUETOOTH => TX16
    TX BLUETOOTH => RX17
    GSM کار می کند ولی BLUETOOTH اصلا کار نمی کند…. BLUETOOTH را بردم روی Serial 1
    بازم کار نکرد.

    • توجه داشته باشید که سریال نرم افزاری روی برد آردوینو مگا بر روی برخی از پایه ها اجرا نمی شود. ظاهرا مشکل سطح منطقی بین آردوینو و برد GSM وجود دارد. این مشکل را اجازه دهید بررسی کنم.
     یک سوال، ایا شما پردازنده ESP در احتیار دارید؟ در صورت امکان روی آن امتحان و بررسی کنید.

    • این ماژول بلوتوث دارد. لطفا فرامین بلوتوث را با مبدل سریال تست کنید. در صورتیکه پاسخی نگرفتید بفرمایید تا موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

 • سلام
  من sim800a رو مطابق آموزش به آردواینو وصل کردم
  ولی این دستورات AT که میزنم هیچی نمیشه
  هیچی نمیاد باید چکار کنم؟
  کدی باید وارد کنم؟

  • سلام
   به نظر می رسد مشکلی در دریافت پاسخ ها از طرف آردوینو باشد. اجازه دهید این موضوع را خود بررسی کنم

 • سلام تشکر بابت توضیحاتی که دادی. سوال بنده این است که آیا پین های rs232 چیست روی برد لطفا توضیحات کامل تری بدهید و اگر بخواهیم از این پین ها استفاده کنیم و از این طریق به کامپیوتر و یا لپ تاپ وصل بشیم و دستورات را اجرا کنیم آیا امکان پذیر است ؟؟؟ و جامپر کنار پورت که با rs232en است باید به یکدیگر وصل باشد ؟ چرا که بنده یک تجهیزی دارم که امکان اتصال به gsm را دارد میخواهم از این ماژول استفاده کنم و ارسال و دریافت پیامک داشته باشم . اما هنوز نتوانستم به برد فرمان بدهم . و از پین های rs232 دارم استفاده میکنم. لطفا طریقه استفاده از این پین ها و ارتباط مستقیم با این پین ها را توضیح دهید . سپاس .

 • سلام، آیا میشه مودم های وای فای معمولی را هم با استفاده از برد خودشون به مودم سیم کارت خور تبدیل کرد؟

 • سلام من فکر کنم اینجا ۱-۲ سال پیش نظر گذاشته بودم دقت بفرمایید که بلوتوث این دستگاه با فرومور xxxBT نام گذاری شده اگر BT نداشت که خب نداره حالا برای اپدیت کردن SIM800A بنظر می رسه هیچ فرموری نداره تو اینترنت ولی تو سایت simcom.ee برای نسخته L و C تا جایی که دیدم داشت حالا برای نسخه C فرمور بلوتوث رو دارن ولی خودم مظمعا نیستم اگر می خواهم بریزم چون تا جایی که من می دم از فرمور فعلی دستگاه نمی شه backup گرفت و فرمور BT بعضی از ویژگی های کم اهمیت تر این برد رو غیر فعال می کنه که خب تا جایی که من دیدم اصلا مهم نبود