گنو/لینوکس

چگونه نام هاست را در اوبونتو تغییر دهیم!

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

این راهنما به شما نشان می دهد که چگونه نام هاست خود را در اوبونتو و دیگر توزیع های خانواده دبیان تغییر دهید.

وقتی اوبونتو را نصب می کنید، در حین نصب برنامه ای که وظیفه ی نصب سیستم عامل را بر عهده دارد از شما می خواهد تا نامی برای سیستم عامل خود انتخاب کنید. اگر بعد از نصب از نامی که انتخاب کردید ناراضی بودید می توانید آن را به راحتی عوض کنید.

دو راه برای این کار وجود دارد:

  • استفاده از محیط گرافیکی
  • استفاده از محیط متنی یا ترمینال

من فرض می کنم که شما از اوبونتو استفاده می کنید اما اگر از توزیع مینت، دبیان و دیگر توزیع های مبتنی بر دبیان استفاده می کنید می توانید از راه حل دوم که از ترمینال انجام می شود به صورت مشابه استفاده کنید. این توزیع ها تنظیمات یکسانی دارند.

اما قبل از شروع بگذارید تا ببینیم نام هاست (hostname) چیست!

نام هاست نامی است که به یک کامپیوتر هاست در یه شبکه داده می شود. در واقع نام هاست نام کامپیوتر شماست و برای شناسایی کامپیوتر در شبکه استفاده می شود. این نام را با اجرای دستور hostname می توانید ببینید:

h1

همانطور که در تصویر بالا می بینید نام کاربری abishek و نام هاست istfoss-notes است.

در یک شبکه نام هاست ها باید یکتا باشد تا بتوان درست کامپیوتر مورد نظر را شناسایی کرد. قوانینی برای تعیین نام هاست وجود دارد، مثلا نام هاست باید از حروف کوچیک، اعداد، کاراکتر هایفن (“ – “ ) و کاراکتر نقطه تشکیل شود و البته این نام باید با یک حرف یا عدد آغاز شده و به پایان برسد و بین تا ۶۳ کاراکتر طول داشته باشد.

همانطور که قبلا هم اشاره کردم باید نامی را انتخاب کنید که بقیه ی کامپیوتر های موجود در شبکه از آن استفاده نکرده اند. انتخاب نام یکسان باعث بروز مشکل می شود.

نحوه ی تغییر نام هاست در اوبونتو (از طریق محیط گرافیکی)

اوبونتو توزیعی است که به خاطر فراهم کردن راهکار های گرافیکی برای افراد تازه کار مناسب است. برای تغییر نام هاست در این توزیع به قسمت System Setting بروید و مراحل بعد را در عکس های زیر ببینید (در داشبور یونیتی آن را سرچ کنید):

h2

در قسمت بعد فیلد نام هاست را خواهید دید، این قسمت پس از تغییر نیازی به ذخیره کردن ندارد.

h3

حال اگر ترمینال را باز کنید و نام هاست خود را چک کنید می بینید که این نام تغییر کرده است.

h4

عوض کردن نام هاست از طریق ترمینال

برای عوض کردن نام هاست در اوبونتو و دیگر توزیع های مبتنی بر دبیان می توانید از راه معمولی که در دیگر توزیع های بکار برده می شود استفاده کنید، که در خط فرمان انجام پذیر است.

ترمینال را باز کنید، برای تغییر نام هاست باید فایل etc/hostname/ را ویرایش کنید. در این فایل نام هاست سیستم عامل نگهداری می شود. دستور زیر را برای باز کردن فایل مورد نظر در ویرایشگر Vim دستور زیر را اجرا کنید (فرض می کنیم که شما vim را قبلا نصب کرده اید):

sudo vim /etc/hostname

h5

این فایل را می توانید با هر ویرایشگری مانند Sublime و Gedit یا هر چیز دیگری که دلخواه شماست باز کنید. این فایل بسیار ساده است و تنها نام هاست سیستم شما را در بر می گیرد.

h6

باید نام جدید را جایگزین نام قبلی کنید.

h7

اوبونتو، مینت، و دیگر توزیع های مبتنی بر دبیان این فایل را هنگام بوت شدن خوانده و نام هاست سیستم را طبق آن تنظیم می کنند در نتیجه برای این که پس از تغییر فایل تغییر نام هاست هم انجام شود باید سیستم را ری استارت کنید.

فکر می کنم که با خواندن این پست بتوانید نام هاست سیستم عامل خود را تغییر دهید. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

افزودن دیدگاه