نرم افزار گنو/لینوکس

ساخت و ویرایش کلید های ترکیبی در لوبونتو (Openbox) با Obkey

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

لوبونتو (که از Openbox به عنوان مدیر پنجره خود استفاده میکند)، فاقد یک ابزار دارای رابط کاربری گرافیکی برای ویرایش و یا اضافه کردن کلید های ترکیبی جدید است. برای انجام این کار باید به صورت دستی پرونده های پیکربندی را ویرایش و یا xbindkeys را به کار ببرید.

 

obkey

 

برای ساده تر شدن جریان میتوانید از Obkey استفاده کنید. در حالی که رابط کاربری آن ممکن است واضح و گویا ترین رابط کاربری ممکن نباشد، جریان اضافه کردن کلید های ترکیبی جدید و ویرایش کلید های ترکیبی را ساده میکند.

 

Obkey پرونده پیکربندی Openbox را ویرایش میکند پس پیشنهاد میکنیم که از آن یک نسخه پیشتیبان تهیه کنید تا در صورت تمایل، تنظیمات را به حالت قبل ببرید. چرا که Obkey گزینه ای برای بازگردانی تنظیمات به حالت اول ندارد.

 

برای تهیه نسخه پشتیبان از دستور زیر استفاده کنید:

 

cp ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml.bck

 

اگر خواستید که تنظیمات را برگردانید، پس از اطمینان از این که Obkey در حال اجرا نیست، دستور زیر را وارد کنید:

 

cp ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml.bck ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml

 

بیایید به بحث اصلی یعنی استفاده از Obkey برگردیم. برای کار با آن در لوبونتو از دستور زیر استفاده کنید( تا پرونده تنظیمات Openbox را باز کند):

 

obkey ~/.config/openbox/lubuntu-rc.xml

 

در پنجره باز شده یک لیست طولانی از کلید های ترکیبی را مشاهده خواهید کرد. action ترکیب ها در این لیست قابل مشاهده نیست.برای مشاهده آن باید یکی از کلید ها را انتخاب، و سپس قسمت “Actions” در سمت راست پایین صفحه را ببینید.

 

ویرایش یک کلید ترکیبی به آسانی کلیک بر روی آن (ستون اول) و سپس فشردن ترکیب کلیدی جدید است.

 

برای ساختن یک کلید ترکیبی جدید بر روی کلید “Insert sibling keybind” کلیک کرده، کلید ترکیبی را تنظیم کنید و برای تخصیص دادن یک action به آن بر روی علامت «+» زیر “Actions” کلیک نمایید:

 

obkey-add-key

 

این یک action جدید به نام “Focus” را اضافه میکند. بر روی آن کلیک کنید و میتوانید از بین action های موجود یکی را انتخاب کنید:

 

obkey-actions

 

اگر میخواهید یک action شخصی مانند اجرای یک اپلیکیشن و یا اسکریپت را اضافه کنید، “Execute” را به عنوان action انتخاب کرده و دستور مورد نظر را در بالا قسمت راست اضافه کنید:

 

obkey-execute

 

پس از انجام تغییرات مورد نظرتان بر روی گزینه “Save” کلیک کنید. اگر پس از ذخیره هنوز تنظیمات جدید اعمال نشده بود از دستور زیر برای بارگزاری مجدد تنظیمات Openbox استفاده کنید:

 

openbox --reconfigure

 

دریافت Obkey

 

برنامه در مخازن رسمی لوبونتو موجود نیست. میتوانید یک پرونده deb حاوی این برنامه را از Notesalexp دانلود کنید.(و یا مخزن آن را اضافه کنید) این کار بر روی تمامی نسخه های لوبونتو باید کار کند.

 

پرونده deb به “python-gtk2” که برای اجرای برنامه نیاز است، وابسته نشده است. پس با استفاده از دستور زیر مطمئن شوید که این بسته نصب است:

 

sudo apt install python-gtk2

 

کاربران آرچ میتوانند برنامه را از AUR نصب کنند: stable | git (fork)

 

کاربران سایر توزیع ها میتوانند کد برنامه را از اینجا دریافت کنند. در صورت مواجهه با مشکل با برنامه اصلی میتوانید این فورک را امتحان کنید.

 

مجوز متن: (cc) BY-NC-SA

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه