تکنولوژی رباتیک

تکنولوژی HUD – Head Up Display در اتومبیل

تکنولوژی Head Up Display در اتومبیل
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تکنولوژی HUD Head-up display در جت جنگده استفاده می شده است. در دهه ی پنجاه میلادی به عنوان یک روش ابتدایی جهت نمایش ارتفاع بر روی شیشه جلویی به کار برده شد. در طول زمان کامل تر شده و پارامتر های سرعت و حتی هدف مد نظر را بر روی سایبان کابین خلبان نمایش می دهد. با این روش لازم نیست خلبان نگاهش را از روبرو بردارد و برای چک کردن پارامتر های مورد نیاز در آن لحظه در داخل کابین جستجو کند. این عمل باعث ایمن شدن هرچه بیشتر فرآیند حرکتی می شود. ممکن است این فکر به ذهن شما خطور می کند که وجود این تکنولوژی در اتوموبیل سواری بسیار جذاب خواهد بود. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

خب دقیقا این تکنولوژی HUD نمایش سر بالا چه کار می کند؟ فرض کنید شیشه جلوی اتوموبیل به عنوان یک نمایشگر کاملا شفاف جهت اطلاعات عمل کند. به کمک آن به جای برداشتن چشم از جاده جهت چک کردن پارامتر هایی مانند سرعت ، دور موتور ، سیستم مکان یابی و اطلاعات دیگر ، همه ی این ها در سطح زاویه ی دید چشم راننده قرار می گیرد. دیگر لازم نیست برای دریافت این اطلاعات دیده از روبرو برداریم و با نگاه اجمالی به داشبورد و یا صفحه کوچک جی پی اس به دنبال پارامتری بگردیم. از این تکنولوژی برای اولین بار در اتوموبیل های ساخت جنرال موتورز استفاده شد و سپس دیگر کارخانه ها از این ایده به نحوی متمایز استفاده کردند. در حقیقت این تکنولوژی به امن تر شدن رانندگی کمک کرده است.

 

تکنولوژی اچ یو دی (HUD) در سیستم های مختلف متفاوت است. در بعضی از اتوموبیل ها از شیشه شفاف و درخشان در جلو استفاده می کنند و یک فعال کننده لیزر که به هنگام فعال کردن سیستم تصویر نمایان می شود. در سیستمی دیگر از ترکیب آینه استفاده می کنند و تصویر اطلاعات مربوطه روی شیشه منعکس می شود.

خب دلیل اصلی استفاده از این تکنولوژی چیست؟ نه بخاطر اینکه سیستم جذاب و جلب توجه کننده است. بلکه به این دلیل است که اطلاعات ، تصاویر و حتی گجت های اضافه شده بر اتوموبیل همگی باعث می شوند تا ارتباط راننده با جاده قطع گردد. به همین دلیل به یک روش جدیدی احتیاج داریم که بتوانیم بدون چشم برداشتن از جاده به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشیم.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه