آموزش رزبری پای رزبری پای پروژه رزبری پای گنو/لینوکس

معرفی و نصب OwnCloud برد رزبری پای Raspberry pi – قسمت اول

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در دنیای آنلاین امروزه همه ما به نحوی نیازمند تهیه نسخه های پشتیبان برای اطلاعات حساس و غیر حساس خود هستیم و همچنین روزانه پرونده های بسیاری را با اطرافیان خود به اشتراک میگذاریم. بنا بر این نیاز سرویس های آنلاین زیادی جهت برطرف سازی نیاز کاربران به وجود آمده اند که همه ما نام آنها را شنیده و چه بسا که روزانه از آنها استفاده کنیم. از معروف ترین این سرویس ها میتوان به وبسایت میزبانی فایل dropbox اشاره کرد.

Dropbox_vs_OwnCloud
در سال ۲۰۱۰ بود که Frank Karlitschek, یکی از توسعه دهنده های KDE با هدف ساخت یک معادل آزاد برای این دسته از سرویس های میزبانی فایل مانند dropbox, شروع به توسعه OwnCloud کرد.
OwnCloud یک مجموعه نرم افزار server-client برای ساخت و استفاده یک سرویس اشتراک فایل است.
کارایی OwnCloud بسیار شبیه به سرویس معروف Dropboxاست با این تفاوت بنیادی که با توجه به رایگان و متن باز بودن آن، همه میتوانند OwnCloud را بر روی سرور شخصی خود و یا حتی رزبری پای به صورت رایگان نصب و استفاده کنند.(چه خصوصی و چه عمومی) سرور OwnCloud با PHP و JavaScript نوشته شده و کلاینت های آن برای سیستم عامل های Windows, Linux, FreeBSD , OS x و همچنین سیستم عامل های موبایل از جمله IOS و Android موجود است. همچنین قابلیت استفاده و مدیریت فایل ها از طریق یک مرورگر وب و بدون نیاز به نصب هرگونه برنامه دیگر وجود دارد و بدین ترتیب میتوانید از هرکجایی که باشید به اطلاعات خود دسترسی داشته و نیازمند به حمل لپتاپ نباشید.

owncloud-how-it-works-large2
از جمله مکان هایی که میتوان از OwnCloud استفاده کرد ساخت وبسایتی برای اشتراک فایل به صورت عمومی و یا نصب آن بر روی یک سرور مانند برد قدرتمند و در عین حال ارزان قیمت و کم مصرف رزبری پای در خانه برای نگه داری از نسخه پشتیبان اطلاعات و یا اشتراک گذاری و سینک اطلاعات برروی دستگاه های مختلف است به طوری که اطلاعات را روی حافظه متصل به رزبری پای نگه داری شود و باقی دستگاه ها به صورت اشتراکی از آن استفاده کنند.

owncloud-install-raspberry-pi-linux
از جمله مزایای این روش میتوان به خصوصی بودن محل نگه داری و نقل و انتقال اطلاعات در شبکه داخلی و در نتیجه صرفه جویی در مصرف پهنای باند اینترنت و حفظ بیشتر حریم شخصی اشاره کرد.

در قسمت بعد به نصب و تنظیم OwnCloud بر روی یک رزبری پای وسیستم عامل رزبین خواهیم پرداخت.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

افزودن دیدگاه