آموزش رزبری پای رزبری پای گنو/لینوکس

Mount کردن درایوهای لینوکس در رزبری پای

نوشته شده توسط نیلوفر مهرنیا

اگر دنبال یک راه سریع، آسان و کاربردی برای انتقال اطلاعات بین کامپیوتر لینوکسی و رزبری پای هستید، mount کردن پوشه موردنظر لینوکس در رزبری پای بهترین انتخاب است. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


Mount چیست؟


mount ابزاری است برای اتصال یک دایرکتوری بر روی دایرکتوری دیگر. با این کار فایل های دایرکتوری مورد نظر ما در دایرکتوری دیگری که برای آن تعیین میکنیم قرار میگیرد و میتوان در آن خواندن و نوشتن را انجام داد. در مقابل آن, unmount قرار دارد که به سیستم عامل میگوید فایل هایی که mount کرده بودیم دیگر در آن مسیر وجود ندارند.

 


شرایط لازم برای اجرای پروژه


  •  کامپیوتر دارای سیستم عامل لینوکس ( در این آموزش از ubuntu استفاده شده است)
  •  لازم است هر دو سیستم در یک شبکه محلی قرار داشته باشند.
  •  رزبری پای دارای WiFi

 


نصب پیش نیازها


لازم است در اوبونتو openssh server نصب شود، برای این مورد دستور زیر را در ترمینال ماشین لینوکسی خود اجرا کنید.

sudo apt-get install openssh-server

 

در ادامه در رزبری‌پای با اجرای دستور زیر اقدام به نصب sshfs خواهیم کرد.

sudo apt-get install sshfs

دقت داشته باشید در دفعات بعدی نیازی به انجام مرحله اول نیست.

 


بدست آوردن ip و username


username خود در اوبونتو را می‌توانید در ترمینال ببینید. که در واقع همان کلمه ای است که قبل از @ نوشته شده است. راه دیگری که وجود دارد این است که در محیط ترمینال whoami را وارد کنید تا به شما بگوید اسم user شما چیست.

در ادامه برای بدست آوردن ip در شبکه ی محلی باید در ترمینال اوبونتو دستور زیر را وارد کنید:

ip addr show

 

ip که در شکل نشان داده شده را در مرحله بعد لازم داریم. توجه کنید این ip همیشه ثابت نیست و ممکن است در اتصالات بعدی تغییر کند پس همیشه باید این مرحله را انجام دهیم.

 


mount Raspberry Pi


ابتدا در ترمینال رزبری ‌پای دستور زیر را وارد می‌کنیم.

sshfs usernameserver@serverip:/location-ubuntu /location-raspberry-pi

در بخش usernameserver باید username که در مرحله قبل دیدیم را می‌نویسیم و به جای serverip باید ip که در مرحله ی قبل بدست آمد را بنویسیم.

location-ubuntu آدرس پوشه ای است که میخواهیم آن را با رزبری پای به اشتراک بگذاریم. این آدرس حتی میتواند یک / به تنهایی باشد در این صورت کل دایرکتوری های اوبونتو را در رزبری mount خواهیم کرد. location-raspberry-pi محلی است که میخواهیم دایرکتوری در آنجا mount شود. این آدرس باید آدرس یک پوشه ی خالی باشد. پس ابتدا یک پوشه جدید ایجاد کنید و آدرس آن را در اینجا وارد کنید. برای مثال من در دسکتاپ رزبری یک پوشه به اسم New ساختم و اینگونه آن را معرفی کردم.

پس از نوشتن دستور بالا، از شما میخواهد که پسورد یوزر اوبونتوی خود را وارد کنید. این همان پسوردی است که موقع وارد شدن به کامپیوتر از آن استفاده می‌کنید.

پس از انجام این کار، یک آیکن درایو برای شما در همان دایرکتوری رزبری پای و به نام همان پوشه خالی که ایجاد کرده بودید، دیده میشود. پوشه ی خالی شما حالا دارای محتوای موردنظر است. حالا میتوانید فایل هایی را از ubuntu بردارید و به رزبری پای منتقل کنید یا بالعکس. حتی میتوانید فایل های درون ubuntu را حذف کنید.

 

برای خارج شدن از mount کافی است که دستور زیر را در ترمینال رزبری‌پای دستور زیر را وارد کنید. location-raspberry-pi همان آدرسی است که قبلا استفاده کرده بودید.

fusermount -u /location-raspberry-pi

 


 جمع بندی


در این آموزش با mount آشنا شدیم و روش mount کردن یک پوشه ی لینوکسی در رزبری پای و انتقال ساده ی فایل ها بین لینوکس و رزبری پای را یاد گرفتیم. برای اینکار لازم است کامپیوتر لینوکسی و رزبری پای در یک شبکه ی محلی قرار داشته باشند.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

نیلوفر مهرنیا

مهندس نرم افزار

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه