رزبری پای سخت افزار

ODROID-C2 رقیبی برای Raspberry Pi 3

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

وقتی Raspberry Pi 3 وارد بازار شد رقیبی بسیار جدی داشت. این رقیب که ODROID-C2 نام دارد فقط پنج دلار از رزبری ۳ گران تر است و چهل دلار قیمت دارد اما ۲ گیگابایت رم(دو برابر رزبری ۳) داشته و از پردازنده ی سریع تری بهره می برد.

odroidc2-1200x0

ODROID-C2 هم مانند رزبری ۳ سومین برد ساخته شده در این رده از برد های کمپانی Hard Kernel است. این کمپانی قبلاً برد های ODROID-XU4 و ODROID-C1+ را عرضه کرده بود که نسبت به C2 از سخت‌افزار قدیمی تری استفاده می کنند. C2 در فاصله ی زمانی نسبتاً کوتاهی با‌ رزبری ۳ و قیمتی نزدیک به آن عرضه شد و این‌ها باعث شد مهم‌ترین رقیب رزبری ۳ شناخته شود.

در جدول زیر تعدادی از قطعات این دو برد با هم مقایسه شده اند:

Raspberry Pi 3 HardKernel ODROID-C2
Processor ARM Cortex-A53 1.2GHz quad-core ARM Cortex-A53 2GHz quad-core
Memory ۱GB LPDDR2 ۲GB DDR3 SDRAM
Networking ۸۰۲٫۱۱ b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.2
۱۰/۱۰۰ Ethernet
Gigabit Ethernet

همانطور که در جدول می‌بینید در قطعات مقایسه شده C2 بر رزبری کاملاً برتری دارد اما باید به این نکته هم توجه کرد که C2 به صورت پیشفرض از بلوتوث و Wifi بی بهره است و از این لحاظ رزبری پیروز میدان است.

در ویژگی‌های دیگر این دو برد بسیار نزدیک به هم عمل کرده اند، هر دو دارای چهار پورت USB 2٫۰ ، و پورت HDMI برای صدا و تصویر هستند.

وقتی اولین مدل رزبری عرضه شد، شاهد وقوع انقلابی در کامپیوتر های میکرو و تک برد بودیم. این برد باعث ایجاد و توسعه ی حرکت جدیدی در این عرصه شد. با وجود اینکه C2 و برد های مشابه از کمپانی های دیگر عرضه شدند اما رزبری به دلیل داشتن کامیونیتی بزرگ‌ و محکم جایگاه خود را در بازار حفظ کرده است. این بدین معنی نیست که C2 محبوب نیست اما باید قبول کنیم رزبری کامیونیتی بزرگ‌تر و فعال تری دارد.

نظر شما در این باره چیست؟ کدامیک را ترجیح می دهید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید 🙂

درضمن اگر تصمیم به خرید هر کدام از این برد ها گرفته‌اید می‌توانید از فروشگاه دانشجوکیت این برد ها و همینطور ماژول های آن‌ها را تهیه کنید 🙂 این فروشگاه کد تخفیفی هم برای خوانندگان دیجی اسپارک در نظر گرفته است که می توانید از آن استفاده کنید:

ZY6K16QH

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه