آردوینو آموزش آردوینو دسته‌بندی نمایشگر Segment

راه اندازی ماژول سون سگمنت ۸ دیجیت با تراشه Max7219 و برد آردوینو

نوشته شده توسط CiferTech

نمایشگرهای سون سگمنت از جمله قطعات پرطرفدار، برای نمایش متن یا عدد هستند. این قطعات در انواع کاتد و آنود مشترک یافت می‌شوند. در نوع آند مشترک تمام پین‌های مثبت قطعات به یکدیگر متصل هستند و کاربر با استفاده از پین های منفی قادر به راه اندازی این قطعات خواهد بود و در نوع کاتد مشترک نیز به همین ترتیب، از مشکلات استفاده از قطعات سون سگمنت به تنهایی راه اندازی و اتصالات آنها است، در این آموزش راه حلی برای شما داریم با استفاده از ماژول های سون سگمنت براحتی می توانید متن مورد نظر را به نمایش در بیاورید، در ادامه آموزش با من همراه باشد.


ماژول سون سگمنت


در این ماژول ها با استفاده از ورودی های DIN ، CS ، CLK می توانیم با مآژول ارتباط برقرار کرده و به راحتی آن ها را راه اندازی کنیم در این آموزش از آردوینو به عنوان پردازنده استفاده می کنیم، از لینک زیر می توانید کتابخانه مربوط به این ماژول را دانلود کرده و همان طور که در ادامه توضیح خواهم داد کتابخانه را در محیط آردوینو فراخوانی خواهیم کرد. از ویژگی های این ماژول امکان سری شدن با دیگر ماژول های سری خود می باشد که امکان نمایش همزمان متن در چند ماژول را به ما می دهد.

کتابخانه درایور MAX7219 

کتابخانه آردوینو تراشه MAX7219

 


راه اندازی ماژول سون سگمنت


ابتدا وارد محیط نرم افزاری آردوینو Arduino IDE شده و از طریق file / Example / HCMax7219-master مثال مربوط به این ماژول را مشاهده خواهید کرد.

در این بخش از کد کتابخانه مربوط یعنی HCMAX7219 فراخوانی شده و در ادامه پین دیجیتال مورد نظر نیز به برنامه معرفی شده است. جهت نصب کتابخانه در آردوینو به آموزش نصب کتابخانه آردوینو مراجعه کنید.

در ادامه کد و در بخش void loop می توانیم براحتی متن مورد نظر را در خط کد مشخص شده تایپ کنید، و با پروگرام کردن برنامه در آردوینو می توانید متن خود را به نمایش در بیاورید.


اتصالات ماژول سون سگمنت ۷۲۱۹


با توجه به جدول زیر اتصالات را برقرار کنید به این صورت که پایه VCC به ۵v آردوینو و همچنین پایه GND آردوینو به GND ماژول متصل می گردد. دقت داشته باشید که محل اتصال پایه های DIN , CS , CLK در برد های آردوینو  NANO, UNO با سری MEGA متفاوت است.

MODULE…..UNO / NANO…..MEGA
VCC………+5V……….+5V
GND……..GND……….GND
DIN………..11…………..51
CS …………10…………..10
CLK…………13…………..52

 


قطعات مورد نیاز


۱٫ ماژول دات ماترکس ۸دیجیت

۲٫ برد آردوینو

 


سورس کد آردوینو سگمنت ۷۲۱۹


در این کد با استفاده از از کتابخانه‌های HCMAX7219 و SPI قادر به کنترل این ماژول خواهیم بود، به این صورت که با Clear Buffer خروجی بافر را پاک کرده سپس با استفاده از دستور print7seg متن مورد نظر را وارد می کنیم در ادامه با یک refresh ساده، متن مورد نظر ما نمایش داده خواهد شد.

* Include the HCMAX7219 and SPI library */
#include <HCMAX7219.h>
#include "SPI.h"

/* Set the LOAD (CS) digital pin number*/
#define LOAD 10
 
/* Create an instance of the library */
HCMAX7219 HCMAX7219(LOAD);


void setup() 
{    
}

/* Main program */
void loop() 
{
 /* Clear the output buffer */
 HCMAX7219.Clear();
 /* Write some text to the output buffer */
 HCMAX7219.print7Seg("متن مورد نظر رو اینجا تایپ کنید",۸);
 /* Send the output buffer to the display */
 HCMAX7219.Refresh(); 
 
 while(1);

}

 

 

 

 

درباره نویسنده

CiferTech

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

 • سلام وقتتون بخیر، ببخشید اگر بخواهیم با سون سگمنت تابلو ثابت با چند ردیف اعداد مختلف درست کنیم اولا که با یک کنترلر امکان پذیر هستش؟ و برای این کار چه قطعاتی باید تهیه کنیم؟ ممنون

 • سلام ببخشید برای اتصال به برد WEMOS باید از کدوم پایه هاش استفاده کنم خیلی روش کار کردم اما موفق نشدم