سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش یازدهم: دستورات و امکانات جانبی

practical-at-commands-in-sim800l-gsm-module-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در سلسله آموزش های ماژول SIM800L، مرحله به مرحله به بررسی امکانات، ویژگی ها، قابلیت ها و کاربرد های ماژول می پردازد. در قسمت یازدهم و پایانی مجموعه آموزش Sim800L، به بررسی امکانات جانبی و سایر دستورات کاربردی این ماژول قدرتمند، می پردازیم. همانطور که در قسمت های پیشین نیز بیان شد، ماژول SIM800L قابلیت برقراری تماس تلفنی، ارسال و دریافت پیامک را داراست. همچنین این ماژول نیز قادر است تا با اتصال به اینترنت، به ارسال و دریافت داده ها تحت پروتکل های اینترنتی نظیر HTTP، SMTP،FTP و…. بپردازد.

در قسمت پایانی این مجموعه آموزش، به بررسی امکانات و ویژگی های جانبی این ماژول به همراه دستورات AT آن می پردازیم. ماژول SIM800L دارای امکانات بسیاری زیاده بوده که می تواند دقییقا مثل یک تلفن همراه، در پروژه های اینترنت اشیا و کنترل از راه دور، کارا باشد. بنابراین، در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


بررسی وضعیت باتری


یکی از مهم ترین ویژگی های ماژول SIM800L، بررسی وضعیت باتری از لحاظ شارژ و میزان ولتاژ آن است. به عبارت دیگر، ماژول SIM800L می تواند درصد شارژ باتری را به همراه ولتاژ آن، از طریق پورت سریال، ارسال نماید. برای دریافت میزان شارژ باتری، می بایست از دستور زیر استفاده کنید.

دستور فوق، وضعیت فعلی شارژ باتری(Current Battery Charge) را نمایش می دهد. خروجی این دستور، به شکل زیر خواهد بود.

در عبارت فوق، x وضعیت شارژ، y میزان درصد شارژ و z میزان ولتاژ باتری را نمایش می دهد. متغیر x وضعیت شارژ را به صورت زیر تعیین می نماید.

x=0: شارژر متصل نیست.

x=1: باتری در حال شارژ است.

x=2: باتری کاملا شارژ شده است.

در ادامه، پارامتر y میزان درصد شارژ باتری را نمایش می دهد. این درصد می تواند از ۱ الی ۱۰۰، بسته به میزان ظرفیت باتری، قرار گیرد. در نهایت، پارامتر z، میزان ولتاژ باتری را بر حسب میلی ولت، اعلام می نماید.

 


بررسی وضعیت کیفیت سیگنال


یکی دیگر از قابلیت های کاربردی ماژول SIM800L، اعلام میزان کیفیت سیگنال و یا همان میزان آنتن دهی است. خروجی این دستور عددی بین ۰ الی ۳۰ بوده و به صورت زیر استفاده می شود.

همانطور که گفته شد، خروجی این دستور عددی بین ۰ الی ۳۰ خواهد بود. ذکر این نکته ضروریست که ملاک اصلی کیفیت سیگنال یک سیم کارت، ارسال این دستور در زمانیست که سیم کارت درون ماژول، قرار گرفته شده باشد. میزان کیفیت سیگنال بر اساس عدد دریافتی، به صورت زیر تقسیم بندی می گردد.

۲الی ۹: مرزی(بسیار ضعیف)

۱۰ الی ۱۴: قابل قبول

۱۵ الی ۱۹: خوب

۲۰ الی ۳۰: عالی

 


بلاک کردن شماره های تماس


یکی دیگر از قابلیت های کلیدی ماژول SIM800L، بلاک کردن شماره های تماس جهت دریافت پیامک و تماس تلفنی است. به کمک این قابلیت می توانید لیستی از شماره ها را تعریف کرده تا تنها همین شماره ها بتوانند به ماژول پیامک ارسال کرده و یا تماس تلفنی با آن برقرار نمایند. برای تعیین شماره ها خاص، از دستور زیر استفاده می گردد.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

با توجه به تنظیمات فوق، تنها شماره تلفن های تعیین شده قادرند تا با ماژول تماس گرفته و یا پیامک ارسال نمایند. چنانچه هر شماره ای غیر از شماره های تعیین شده توسط کاربر با ماژول تماس بگیرند، تماس برقرار نشده و به صورت بوق اشغال، خواهد بود. همچنین پیامک های ارسال شده خارج از دامنه تعریف، توسط ماژول دریافت نخواهند شد.

 


نمایش شماره IMEI


از دیگر قابلیت های ماژول SIM800L، نمایش شماره شناسه دستگاه یا همان IMEI است. شماره شناسه دستگاه موبایل یا IMEI، یک شماره یکتا و مخصوص تلفن همراه بوده که بیانگر نام سازنده دستگاه، مدل و مشخصات آن است. این شماره که برای هر موبایل در جهان یکتاست، به صورت زیر از ماژول دریافت می گردد.

در جواب دستور فوق، ماژول شماره IMEI را ارسال می نماید. شماره IMEI برای پروژه های مختلف جهت تفکیک دستگاه ها از یکدیگر، بسیار کاربردی و مناسب به نظر می آید.

 


خاموش کردن، راه اندازی مجدد و حالت پرواز ماژول


ماژول SIM800L قابلیت راه اندازی مجدد، خاموش شدن و قرار گیری در حالت پرواز را داراست. برای خاموش کردن ماژول، از دستور زیر استفاده می شود.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 


موقعیت یابی و تعیین مکان بدون GPS


ماژول SIM800L قادر است تا موقعیت حدودی مکانی خود را به دست آورد. در این روش موقعیت نزدیکترین دکل مخابراتی که ماژول به ان متصل شده، به عنوان موقعیت تعیین می شود. برای دسترسی به این قابلیت، ابتدا می بایست اینترنت GPRS ماژول، به کمک دستور زیر فعال شود.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 

در نهایت، مطابق تصویر زیر، موقعیت نمایش داده خواهد شد.

 

موقعیت یابی به کمک این روش اگرچه دارای خطاست، اما در شرایطی که سیگنال های GPS به هر دلیل از بین روند، موقعیت یابی از طریق دکل ها(LBS) می تواند بسیار کارآمد ظاهر شود.

 


وسایل مورد نیاز


ماژول SIM800L

ماژول مبدل سریال به USB

باتری

ماژول مبدل LM2596(در صورت تغذیه ماژول از برق شهری)

 


جمع بندی


در این آموزش که آخرین قسمت از سلسله آموزش های راه اندازی و کار با ماژول SIM800L است، به بررسی امکانات جانبی این ماژول پرداختیم. ماژول SIM800L که دقیقا مشابه یک تلفن همراه عمل می نماید، قادر است تا با ارسال و دریافت پیامک، برقراری تماس دو طرفه صوتی و ایجاد ارتباط اینترنتی، به ارسال و دریافت داده بپردازد. این ماژول دارای دستورات جانبی برای کارهای مختلف نظیر بررسی میزان کیفیت سیگنال، بررسی وضعیت شارژ و…. بوده که در این آموزش به بحث و بررسی در رابطه با آن، پرداختیم. به طور کلی، ماژول SIM800L یکی از ماژول های مخابراتی سیم کارتی جهت ارتباط و کنترل از راه دور بوده که اندازه، وجود برد آماده جهت اندازی و البته قیمت آن، این ماژول را به یکی از ابزارهای کلیدی در پروژه های کنترل از راه دور و IOT تبدیل نموده است.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این آموزش با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در دستورات AT و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

 • سلام مهندس وقت تون بخیر
  دیگه اموزش و پروژه نمیزارید ؟؟
  من چند هفته است منتظر هستم که پروژه بزارید

  • سلام
   از لطفی که دارید بی نهایت ممنونم
   در ابتدای سایت در قیمت انتشار روز، پروژه های جدید انتشار یافته اند. در چند روز اینده هم پروژه های بیشتری منتشر خواهد شد.
   سپاس از همراهی و لطف شما

 • سلام مهندس صابری
  بنده تمام اتصالات رو درست انجام دادم و سیم ۸۰۰ به شبکه متصل میشه
  اما مشکلم اینه که دستورات AT رو نمیتونم اجرا کنم.
  هر چی که دستورات رو توی سریال مانیتور وارد میکنم،فیدبکی نمیگیرم
  و هر کدی هم که مینویسم توی IDE نمیتونه دستورات AT رو فیدبک بگیره
  ممنون میشم اگه کمک کنید
  تشکر

  • سلام
   اتصالات را چک کنید که RX مبدل به TX ماژول و TX مبدل به RX ماژول متصل شده باشد. همچنین پایه GND مبدل به پایه GND ماژول متصل شده باشد. لطفا این موارد را تست کنید و نتیجه را در کامنت بعدی اعلام نمایید.