آموزش رزبری پای رزبری پای پروژه رزبری پای

آشنایی با پین های Gpio برد رزبری پای Raspberry Pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در قسمت‌های قبل در مورد پردازش فیزیکی با رزبری صحبت کردیم و دیدیم که پین های رزبری شمال دو نوع پین ورودی و خروجی هستند که هرکدام کارهای منحصر به فرد خود را انجام میدهند. در این قسمت میخواهیم نحوه شمارش پین ها و مواردی دیگر از این دست را با هم مرور کنیم.

هنگامی که در مورد وین های رزبری صحبت میکنیم دو نوع شماره گذاری را باید در نظر داشته باشیم. یکی شماره گذاری بر اساس GPIo و دیگری شماره گذاری فیزیکی است.

شماره گذاری Gpio

این پین هایی که در زیر مشاهده میکنید همانطوری است که کامپیوتر آن‌ها را میبیند. این شماره ها هیچ ارتباطی با شما برقرار میکنند و از قاعده خاصی پیروی نمیکنند. آن‌ها از طرفی به طرف دیگر می‌روند و شماره های آن‌ها منظم نیستند. برای همین راهی وجود ندارد تا بتوان به راحتی آن‌ها را به خاطر سپرد. به همین دلیل میتوانید از یک صفحه پرینت شده برای شناسایی پین ها استفاده کنید.

gpio-numbers-pi2-raspberry

شماره گذاری فیزیکی

راه دیگر برای شماره گذاری بسیار آسان‌تر است. از پایین و پین سمت چپ شروع به شمردن میکنیم و پس از آن به بالا سمت چپ می‌رویم و این ترتیب را تا آخر ادامه خواهیم داد. این روش شماره گذاری فیزیکی است و همانند زیر به نظر خواهد رسید.

physical-pin-numbers-raspberry-pi

از کدام سیستم باید استفاده کنیم؟

افرادی تازه کارتر و کودکان راحت‌تر هستند که از شماره گذاری فیزیکی استفاده کنند. و فقط نیازمند یک دیاگرام برای شناخت پین ها خواهید بود. اما به هرحال ما شماره گذاری Gpio را پیشنهاد میدهیم چرا که تمرین خوبی برای شناسایی منابع سیستم است و میتوانید بدین وسیله بهتر با رزبری خود کارکرده و آن را بشناسید. توجه داشته باشید که شماره گذاری پین ها همچنین بستگی به زبان برنامه نویسی که استفاده میکنید نیز دارد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

 • سلام.
  میشه بیشتر در مورد این قسمت توضیح بدید‍ (توجه داشته باشید که شماره گذاری پین ها همچنین بستگی به زبان برنامه نویسی که استفاده میکنید نیز دارد)؟

  • با سلام و درود
   آدرس دهی هر کدام از پین‌های GPIO با توجه به زبان برنامه نویسی مورد استفاده متفاوت است. به عنوان مثال در زبان پایتون برای آدرس دهی به پین شماره ۱۱ جهت روشن کردن LED از دستور اول استفاده میکنیم. ولی برای آدرس دهی به همین پایه در زبان جاوا به شیوه ی دیگری آدرس دهی انجام میشود.

   
   
   echo 1 > /sys/class/gpio/gpio11/value
    
   
    InPin button = new InPin(8);
    boolean isButtonPressed = button.getValue();
    button.close();