گنو/لینوکس

WeatherDesk؛ تنظیم پس‌زمینه دسکتاپ طبق آب و هوا

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

WeatherDesk برنامه است که تصویر پس زمینه ی دسکتاپ شما را با توجه به وضعیت آب و هوایی موجود در منطقه مکانی شما تغییر می دهد.

برنامه WeatherPaper یک برنامه ساده با رابط کاربری گرافیکی است همین کار انجام می دهد، برای مثال اگر در شهرتان هوا بارانی شود، تصویر پس زمینه ی دسکتاپتان تصویری بارانی خواهد بود (مانند تصویر اول) و وقتی که هوا به هوای آفتابی تغییر کند، تصویر پس زمینه‌ هم به تصویر دوم یا تصویری با مضمون مشابه تغییر می کند!

 

 

1

2

این برنامه ایده ای ساده اما بسیار جالب را دنبال می‌کرد اما متأسفانه پس از مدتی توسعه ی آن متوقف شد.

 

مقدمه‌ای بر WeatherDesk

ایده ی WeatherPaper بر دل شخصی به نامBharadwaj Raju نشست و تصمیم گرفت این ایده را دنبال کند در نتیجه در قالب یک فورک از Weather Paper پروژه ای به نام WeatherDesk را آغاز کرد که از پایتون ۳ استفاده می کند.

WeatherDesk با اغلب میزکار های مطرح از جمله Unity، Cinnamon، Mate و حتی Openbox سازگار است، البته کاربران KDE کمی بد شانس هستند. توسعه‌دهنده ی این برنامه معتقد است این میزکار راه‌کاری برای عوض کردن تصویر پس زمینه ارائه نمی کند.

برنامه‌ای که با پایتون ۳ و تحت مجوز GPL 3 نوشته شده به پکیج خاصی وابسته نیست اما اجرا شدن آن کمی طول می کشد.

می‌توانید از طریق این لینک به صفحه ی گیتهاب این پروژه رفته و جزئیات بیشتر شامل نحوه یار دانلود، نصب، تنظیم، و اجرای برنامه را ببینید.، یا اینکه به خواندن دستور العمل ساده ی ما ادامه دهید.

 

استفاده از WeatherDesk روی اوبونتو ۱۶.۰۴

ابتدا باید آخرین ورژن عرضه شده ی برنامه را از مخزن گیتهاب آن دانلود کنید. آرشیو دانلود شده را در دایرکتوری خانگی خود از حالت فشرده خارج کنید. سپس ترمینال را باز کرده و دستور زیر را اجرا کنید:

python3 ~/WeatherDesk.py

اگر بتوانید برنامه را درست اجرا کنید احتمالاً با پیامی مواجه شوید که می‌گوید که در دایرکتوری ~/.weatherdesk_walls که ساخته شده هیچ تصویری وجود ندارد. شما باید به روش زیر تصاویر مورد نظرتان را به برنامع معرفی کنید.

اگر می‌خواهید یک دایرکتوری خاص (حاوی تصاویر پس زمینه) را مشخص کنید با دستور زیر کار کنید:

python3 ~/WeatherDesk.py --dir /path/to/wallpapers

این برنامه به صورت پیشفرض موقعیت مکانی شما را از روی آدرس IP سیستمتان معین می‌کند اما می‌توانید موقعیتتان را با استفاده از آپشن city – کنید.

python3 ~/WeatherDesk.py --city Riga

 

پیدا کردن تصاویر

هر چند WeatherDesk ساخته شده تا تصویر پس زمینه دسکتاپ را تغییر دهد اما همراه خود هیچ تصویری به همراه ندارد. در نتیجه شما باید تعدادی تصویر آماده کرده (مثلاً با کمک گوگل و …) پیدا کرده و در نام هر فایل تعیین کنید هر تصویر برای چه نوع هوایی است:

   WEATHER    |  FILENAME
 Clear, Calm, Fair:  | normal.jpg
 Thunderstorm:    | thunder.jpg
 Windy, Breeze, Gale: | wind.jpg
 Drizzle, Rain:    | rain.jpg
 Snow:        | snow.jpg
 Cloudy:       | cloudy.jpg
 Other:        | normal.jpg

3

اگر می‌خواهید از تنظیمات پیشفرض استفاده کنید، نیازی نیست که این تصاویر را اضافه کنید. بسته های از پیش آماده شده‌ای برای WeatherDesk وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. لینک های زیر را ببینید:

لینک ۱

لینک ۲

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه