گنو/لینوکس

معرفی PiDrive ؛ هارد مخصوص رزبری‌پای

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

سال گذشته کمپانی معروف western digital هارد یک ترابایتی را که به وسیله USB متصل میشد معرفی کرد که به صورت اختصاصی برای رزبری پای طراحی شده بود. امسال و اندکی بعد از جشن روز رزبری پای کمپانی western digital مدلی مشابه ولی ارزانتر را برای رزبری پای عرضه کرده است.

برای کاهاش قیمت سازنده آن مجبور شده است تا فضای موجود بر روی دیسک پای‌درایو را کاهش دهد. این مدل جدید دارای ۳۱۴ گیگابایت حافظه است و قیمتی حدوداً ۴۶ دلاری برای آن در نظر گرفته شده است. همچنین در روز مخصوص پای‌ها وسترن دیجیتال برای پای‌درایو خود تخفیف ویژه ای قرار داده است و این درایو را با قیمتی حدوداً ۳۲ دلار به فروش میرساند. قیمت ارائه شده برای این درایو با حجم آن برابر است و ۳۱٫۴۲ دلار به فروش می‌رود. اگر دقت کرده باشید ۳۱۴ اشاره به عدد پی دارد که با آخر اسم رزبری ها که pi نوشته شده است تناسب جالبی برقرار کرده است.

Pi314_image03-625x350

پای‌درایور یک هارد ۷ میلیمتری با سایز ۲٫۵ اینچ است که بر روی آن پورت USB نسخه ۳ قرارداده شده است و برخلاف بقیه هاردهای موجود خبری از کانکتور sata به sata برای مادربورد های موجود در بازار نیست. همچنین وسترن دیجیتال مصرف این هارددیسک را هم بهینه کرده است از مصرف انرژی زیاد و آسیب زدن به بردهای رزبری جلوگیری شود.

Pi314_image01-625x350

بقیه مشخصات این پای‌درایو همانند نسخه یک تربایتی آن است که قبلاً به فروش میرسید. تنها تفاوت این دو در این موارد است که هارد جدید با کابل و آداپتور مخصوص عرضه نمیشود و میتوانید آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری نمایید. البته وسترن دیجیتال تمامی کابل های مورد نیاز برای این پای‌درایو را در یک پک جداگانه برای فروش عرضه میکند که قیمت آن زیاد بالا نیست و در حدود ۱۷ دلار به فروش میرسد.

Pi314_image02-625x350

از آنجایی که هنوز مدل ۳۱۴ گیگابایتی آن به فروش نرسیده است میتوانید مدل قبلی را که ظرفیت بیشتری دارد و با کابل و متعلقات مخصوص ارائه می‌شود خریداری کنید. و با توجه به قیمت کنونی هردومدل با پرداخت چند دلار اضافه تر میتوانید ۳ برابر فضا داشته باشید. اگر از رزبری پای خود به عنوان مدیاسنتر یا سرورهایی که نیازمند فضای ذخیره سازی هستند استفاده میکنید پای‌درایو های پیشنهاد خوبی برای آن‌ها هستند که جای کمی آشغال کرده و مصرف آن‌ها نیز معقول‌تر از هاردهای معمولی هستند.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

افزودن دیدگاه