آموزش رزبری پای رزبری پای سخت افزار مدارهای الکترونیک

عرضه ویندوز ۱۰ برای برد رزبری پای Raspberry Pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

مایکروسافت اولین بیلد از نسخهWindows 10 IoT Core خود را عرضه کرد؛ این نسخه یک نسخه کوچک و کم حجم مخصوص بردهای توسعه و ارزان قیمتی همچون رزبری پای و کوبی برد است که به صورت رایگان عرضه خواهد شد.

مایکروسافت اولین بیلد از نسخهWindows 10 IoT Core خود را عرضه کرد؛ این نسخه از ویندوز ۱۰ یک نسخه کوچک و کم حجم مخصوص بردهای توسعه و ارزان قیمتی همچون رزبری پای و کوبی برد است که به صورت رایگان عرضه خواهد شد. این ویندوز برای بردهایی که چیپ آن‌ها از سری Intel’s Atom E38xx است و برد رزبری۲ که برپایه چیپ ARM Crtex-A7 طراحی شده است میباشد.

این ویندوز مخصوص میتواند بر روی هر دوپلتفرم برد های با LCD و بدون LCD بدون مشکل اجرا شود. احتمال اینکه کاربران با شل ویندوز مواجه شوند در این نسخه زیاد است و ما حدس میزنیم که کاربر باید شخصاً برای دستگاه خود رابط کاربری خصوصی شده‌ای بسازد. آن‌هایی که نسخه publicpreview این ویندوز را امتحان کرده‌اند گفته‌اند که تعداد زیادی نکات خوب و بهوبود در این نسخه مشاهده شده است.

ویندوز 10

سخنگوی مایکروسافت اعلام کرده است که این ویندوز از wi-fi و بلوتوث پشتیبانی کامل میکند. همچنین قابلیت بهره وری از پین های Gpio نیز بین ۸ تا ۱۰ برابر افزایش داشته است. تبدیل کننده آنالوگ به دیجیتال و pulse-width نیز هم‌اکنون قابل استفاده هستند. هم چنین پشتیبانی از python و node.js نیز از قابلیت‌های خوبی است که به برد افزوده شده است. لیست کامل این قابلیت‌ها در لینک زیر قابل مشاهده است :

full release notes

همچنین مایکروسافت چند ایده برای ساخت پروژه با این بردهای دارای ویندوز ۱۰ را نیز در بلاگ خود به اشتراک گذاشته است. که یکی از بهترین آن‌ها ساخت rover robot است و همچنین چند اتوماسیون خانگی نیز در بلاگ موجود است.

در کانال مخصوص این وبسایت نیز دو نمونه از پروژه های جالب را قرار داده ایم :

– سیستم امنیتی گاوصندوق با استفاده از ویندوز ۱۰

– ربات Air Hockey با ویندوز ۱۰

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه