گنو/لینوکس

آموزش ساخت فایل سیستم ZFS و فشرده‌سازی اطلاعات

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

فایل سیستم zfs در لینوکس هر روز دارد جای خود را بیشتر باز میکند و در این سیستم عامل به رسمیت شناخته میشود. در zfs شما میتوانید فشرده‌سازی را تا مرحله filesystem پیش ببرید. در این مقاله توضیح میدهیم که چگونه از یک zfs storage pool فایل سیستم zfs خود را بسازیم و فشرده‌سازی را در آن فعال کنیم.

در سری اول آموزش در مورد اصول Zfs و نصب آن در لینوکس صحبت کردیم و همچنین یک zfs pool نیز برای خود ساختیم و در این قسمت فایل سیستم zfs خود را خواهیم ساخت.

ایجاد فایل سیستم ZFS

ابتدا تمامی فایل سیستم‌های ZFS ساخته شده را با دستور zfs list مشاهده میکنیم. همانظوری که در زیر نشان داده شده است ما یک فایل سیستم با مشخصات نمایش داده شده داریم :

حال یک فایل سیستم جدید را با دستور zfs create میسازیم :

همانطور که در زیر میبینیم فایل سیستم مورد نظرمان ساخته شده است :

تنظیم ZFS qoute و ذخیره سازی ها

وقتی شما یک فایل سیستم بسازید به صورت پیشفرض تمامی فضای pool را اشغال خواهد کرد. پس شما باید یک qoute و همچنین ذخیره سازی معین برای آن مشخص کنید. برای تنظیم qoute از دستور zfs set z همانطور که در زیر آمده است استفاده کنید. در اینجا ما یک qouta به اندازه ۱ گیگابایت برای فایل سیستم خود درنظر گرفته‌ایم :

پس از آن باید مقدار reservation را برای فایل سیستم خود مشخص کنیم در این مثال fs1 فضای ۲۵۶ مگابایت را از کل ۵٫۵۹ گیگ رزرو کرده است و میتوانیم آن را تا ۱ گیگابایت که در qoute مشخص کردیم توسعه دهیم

 

ساخت یک mount point قابل تعویض برای فایل سیستم

در هنگام مانت کردن آن با دستور mypool/fs1 شما میتوانید یک نقطه اتصال یا mount point جایگزین نیز به آن بدهید و هر اسمی که برای آن دوست دارید قرار دهید. برا مثال دستور زیر mount point را /testmnt به جای مورد قبلی قرار میدهد :

همانطور که در زیر میبینیم اول سطر مربوط به اسمی است که خود فایل سیستم دارد و در سطر دوم اسم جایگزینی که برای آن انتخاب کردیم قرار داده شده است :

و هنگامی که دستور df را وارد کنیم میبینیم که mount point جایگزینی که به آن داده‌ایم نمایش داده میشود.

فعال کردن فشرده‌سازی در فایل سیستم zfs

برای فعال کردن فشرده‌سازی داده‌ها بر روی zfs میتوانید همانطوری که در زیر نشان داده شده است میزان فشرده‌سازی را مشخص کنید. هنگامی که این ویژگی تنظیم شد هر فایل حجیم که در این فایل سیستم ذخیر شود به صورت اتوماتیک فشرده خواهد شد.

موارد زیر از گزینه های فشرده‌سازی هستند که میتوانید استفاده کنید :

 

همچنین میتوانید فشرده‌سازی را بر روی یک فایل سیستم که از قبل ساخته شده نیز فعال کنید. در اینجا فشرده‌سازی فقط برای فایل‌های بزرگ و فایل‌هایی که ویرایش می‌شوند انجام می‌شود و اطلاعات موجود بر روی فایل سیستم به صورت فشرده نشده رها خواهند شد.

بررسی فشرده‌سازی Zfs

در مثال زیر ما یک فایل rar با حجم ۶۱ مگابایت را بر روی فایل سیستم کپی کردیم :

اگر نگاهی به جزئیات بیاندازیم سایز مصرفی این فایل تنها ۲۰٫۹ مگابایت شده است که نشان دهنده روشن بودن و کارکردن روش فشرده‌سازی مخصوص است.

شما همچنین میتوانید ضریب فشرده یازی را نیز با دستور زیر مشاهده کنید :

جدای از قابلیت‌های فشرده‌سازی که در فایل سیستم zfs مشاهده می‌شود قابلیت‌های بیشمار دیگری نیز وجود دارد که برای همگان جالب خواهد بود. در قسمت بعدی از این سری آموزش‌ها به clone کردن فایل سیستم zfs و همچنین موارد مربوط به snapshot ها خواهیم پرداخت.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه