آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

راهنمای انتخاب آردوینو Arduino

نوشته شده توسط حسین فهیمی

به نام خدا

در این پست قصد داریم مدل‌های معروف بردهای آردوینو Arduino را مورد بحث و گفت و گو قرار دهیم. انواع مختلفی از آردوینو Arduino و همچنین میکروکنترلرهای سازگار با آن وجود دارد. اما کدامیک برای پروژه‌ی شما مناسب‌تر است؟ این پست به شما کمک خواهد کرد که برد مورد نیاز خود را با توجه به سطحتان انتخاب کنید.

تجربه ی اول

I0695630981

 

اگر به تازگی کار با آردوینو Arduino را آغاز کرده اید، ورودتان به دنیای میکروکنترلرها و الکترونیک را خوش آمد می‌گوییم. برای بیشتر افرادی که کار با آردوینو Arduino را آغاز می‌کنند، آردوینو UNO به دلایل زیادی یک گزینه بسیار خوب است. آردوینو اونو Arduino Uno بهترین منابع و بهترین پشتیبانی را در میان آردوینوها داراست؛ البته اگر بهترین منابع و بهترین پشتیبانی را در میان بردهای میکروکنترلر در دنیا نداشته باشد! صدها کتاب، انجمن و وبلاگ پر از اطلاعات مفید در مورد آردوینو Arduino و پروژه‌های آن وجود دارد. تقریبا تمامی این اطلاعات، یا مخصوص به آردوینو UNO است و یا با آن سازگاری کامل دارد.

همپنین Arduino Uno در میان آردوینوها سازگارترین مدل آنهاست. تقریبا تمام کتابخانه‌های موجود آردوینو Arduino و شیلدها Shield، سازگاری کامل با آردوینو UNO دارند. از طرفی، Uno تمام کدهایی را که برای نسخه‌های قبلی آردوینو Arduino از قبیل Duemilanove و Diecimila نوشته شده است را اجرا می‌کند. برد آردوینو UNO یک میکروکنترلر بر پایه ATmega 328 می‌باشد. این برد ۱۴ پین ورودی و خروجی دیجیتال (که ۶ تای آن می‌تواند به عنوان خروجی PWM استفاده گردد)، ۶ ورودی آنالوگ، یک کریستال یا تشدیدگر سرامیکی ۱۶ مگاهرتز (Ceramic Resonator)، یک پورت USB، یک ورودی منبع تغذیه، یک ICSP header و یک دکمه ریست دارد. برد آردوینو Arduino UNO شامل کلیه امکانات مورد نیاز جهت بکارگیری میکروکنترلر موجود بر روی برد می‌باشد. برای شروع تنها با یک کابل USB، به سـادگی برد را به کامپیوترتان متصـل کنید و یـا آن را با یـک آداپـتور AC-To-DC و یا باتری راه اندازی نمایید. برد آردوینو Arduino UNO با بردهای قبلی تفاوت دارد؛ زیرا در آن از تراشه FTDI USB-to-serial استفاده نشده است و به جای آن از یک Atmega16U2 که به عنوان تبدیل کننده USB-to-serial تنظیم شده است؛ استفاده می‌کند.

 

ورژن ۲برد آردوینو UNO دارای یک مقاومت جهت پولینگ اتصال HWB میکروکنترلر به زمین می‌باشد که تغییر حالت به DFU را آسان‌تر می‌کند. برد آردوینو Arduino UNO ورژن R3 با وجود اینکه خیلی جدید نیست ولی هنوز در رده پرفروش‌های سایت اسپارک فان می‌باشد. پیشنهاد ما ، کیت استارتر آردوینو هست. در این کیت مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی متداول را گرد هم آورده‌ایم تا شما را در انجام پروژه‌های ساده و خلاقانه یاری کنیم. اگر از الکترونیک و برنامه نویسی چیزی نمی‌دانید، کیت آردوینو Arduino Starter Kit می‌تواند برای شما مناسب است. آردوینو Arduino را لمس کنید و خلاقیت خود را پرورش دهید و هر ایده ای که تاکنون در ذهن داشته‌اید را خلق کنید، اختراعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و جهان را تغییر دهید!

arduino-uno-protective-case-clear--153-p

ایده های بزرگ

برای انجام پروژه‌های بزرگتر با استفاده از آردوینو Arduino، به امکانات بیشتری نیاز خواهید داشت. فاکتورهای زیادی برای ارتقای آردوینو Arduino وجود دارد: در مقایسه با آردوینو Uno، آردوینوهای زیادی با تعداد پین‌های بالاتر، حافظه بیشتر، قدرت محاسباتی و اتصال بیشتر وجود دارد.
اما در نظر داشته باشید که استفاده از یک پردازنده با قابلیت های بیشتر از Uno Atmega 328P باعث ایجاد مشکلاتی در سازگاری‌ها خواهد شد. اگرچه تعداد زیادی از این بردها دارای هدرهایی هستند که می‌توانند شیلدهای آردوینو Arduino استاندارد را بپذیرند، ولی خروجی‌های این بردها به گونه ای متفاوت است.
SPI، i2c، PWM و Pin Change interrupts بر روی پین‌های متفاوتی از یک آردوینو Arduino استاندارد قرار دارند. علاوه بر این‌ها Due در ولتاژ ۳٫۳ ولت کار می‌کند و کتابخانه‌های زیادی تاکنون از پردازنده‌ی Due’s ARM پشتیبانی نکرده‌اند.
بنابراین این آموزش به شما کمک می‌کند تا پروژه خود تا به سطح‌های بالاتری ارتقا دهید. اما بدانید که ممکن است با همه‌ی شیلدها سازگاری ۱۰۰% نداشته باشد. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای سازگاری با شیلدها مراجعه فرمایید. جهت تهیه‌ی شیلدهای آردوینو به این قسمت مراجعه فرمایید.

apm-firmwares

 

پین های بیشتر

اگر در پروژه‌ی خود به پین‌های بیشتری نیاز دارید، آردوینو Arduino مگا ۴۰ پین دیجیتال اضافی و ۱۰ پین ورودی آنالوگ بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین آردوینو Arduino مگا ADK یک پورت USB اضافی در طراحی خود دارد که برای یکپارچه سازی با دیگر آردوینوها کاربرد دارد.

 

از طرفی آردوینو Due به شما ۴۰ پین دیجیتال اضافی، ۶ پین ورودی آنالوگ و ۲ پین خروجی آنالوگ خواهد داد.

 

حافظه ی بیشتر

هر کدام از آردوینوهای مگا ۸X Flash و ۴X SRAM در اختیار شما قرار می‌دهد. یک آردوینو Due در مقایسه با آردوینو UNO دارای ۱۶X Flash و ۴۸X SRAM است.

 

سرعت بیشتر

تقریبا تمام آردوینوها بر اساس میکروکنترلرهای ۸-bit و دارای سرعت ۱۶MHz هستند. آردوینو مگا Arduino Mega دارای حافظه بالاتر و پین‌های بیشتری است، اما سرعت اجرای کد در آن چندان بالا نیست. آردوینو Due بر پایه‌ی پردازنده‌های ARM 32-bit و دارای سرعت ۸۴MHz است. این آردوینو Arduino در بخش سرعت بالاترین رتبه را داراست.

کوچک و کم ارتفاع

برد آردوینو Gemma یک میکروکنترلر بر پایه ATtiny85 می‌باشد. این برد ۳ پین ورودی و خروجی دیجیتال (که ۲تای آن می‌تواند به عنوان خروجی PWM استفاده گردد)، ۱ ورودی آنالوگ، یک تشدیدگر سرامیکی ۸ مگاهرتز (Ceramic Resonator)، یک پورت USB، یک ورودی منبع تغذیه، یک ICSP header و یک دکمه ریست دارد. برد Gemma شامل کلیه امکانات مورد نیاز جهت بکارگیری میکروکنترلر موجود بر روی برد می‌باشد. برای شروع به سـادگی برد را به کامپیوترتان متصـل کنید و یـا آن را با یـک آداپـتور و یا باتری راه اندازی نمایید.

 

 

جدول مقایسه آردوینو

مقایسه آردوینو Arduino دیجی اسپارک

مقایسه آردوینو Arduino دیجی اسپارک

 

 

در پردازنده ۳۲U4بین ورودی آنالوگ و پین های I/O دیجیتال مقداری همپوشانی وجود دارد. بنابراین تعداد کل پین های I/O کمتر از مجموع هر دو خواهد بود. برای مشاهده ی نمودارهای پین خروجی بردهای آردوینو، این سایت را مشاهده کنید.

 

Source :

آزمایشگاه تخصصی دانشجو کیت

درباره نویسنده

حسین فهیمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه