آموزش نصب ویندوز ۱۰ روی رزبری پای

11232825_978599548826107_1212812772_n_b89aaf1f-6fa2-4982-bbfa-7d49f378f708

با تشکر از ویندوز ۱۰ که برای بیشتر بردهای کامپیوتری نیز عرضه شد. هم‌اکنون ویدوز ۱۰ آماده برای اجرا بر روی پلتفرم هایی مانند رزبری پای است. البته اجرای این سیستم عامل در برابر اجرای رزبین و سیستم‌ عامل های لینوکس بیسی ممکن است کمی خنده‌دار به نظر برسد چرا که فلسفه برد رزبری با سیستم عامل های متن باز بیشتر جور در می آید. ولی مایکروسافت ویندوز ۱۰ را برای رزبری پای به رایگان عرضه کرده است.

screen-shot-2015-04-30-at-1-38-39-pm

ابتدا بهتر است صفحه مایکروسافت را در گیتهاب چک کنید که مرتبا در حال بروزرسانی است. در آنجا اطلاعات دقیقی برای نصب ویندوز ۱۰ بر روی رزبری پای و آردوینو و سایر بردهای توسعه دهندگی آورده شده است. در این صفحه توضیخات رسمی مایکروسافت برای نصب LOT ویندوز ۱۰ روی برد ها آروده شده است. در همان صفحه میتوانید این هسته مخصوص را برای برد خود دانلود کنید یا به راحتی از اینجا آنرا دریافت کنید.

فایل‌های نصبی به صورت پیشفرض با پسوند FFU هستند که آن‌ها با مک یا سیستم‌های لینوکسی نمیتوان فلش زد زیرا دارای فایل خای خاصی هستند که فقط توسط میندوز شناسایی میشوند. برای ساخت فایل IMG و فلش زدن آن کافی است اسکریپت پایتون را از اینجا دریافت و  اجرا کرده و پس از آن فایل IMG تولید شده را بر روی حافظه خود فلش بزنید.

helloworldapplocal

در زیر مراحل نصب ویندوز ۱۰ LOT را روی رزبری پای مشاهده میکنید :

۱ – یک اکانت در microsoft connect بسازید

۲ – فایل Windows_IoT_Core_RPI2_BUILD.zip را که دارای flash.ffu در یک مکان که به آن به راحتی دسترسی دارید قرار دهید.

۳ – یک اس اس دی کلاس ۱۰ با ظرفیت ۸ گیگابایت را در کامپیوتر قرار دهید.

۴ – پنجره متنی سیستم خود را باز کرده و دستورات زیر را تایپ کنید :

این دستورات به شما اجازه میدهد تا شماره درایوری را که اس دی کارت در آن قرار دارد پیدا کنید ( دستورات لینوکسی آن را دوستان لینوکس کار آشنایی دارند )

سپس دستورات ماکروسافت را برای فلش کردن ویندوز ۱۰ روی اس دی کارت انجام دهید. 

در این متن PhysicalDriveN را با شماره به دست آمده در قسمت قبل جایگزین کنید برای مثال اگر شماره ۳ بود داریم : PhysicalDrive3

۵ – اس دی کارت را از سیستم جدا کنید و به رزبری پای وصل کنید.

۶ – سیستم عامل ویندوز ۱۰ آماده بوت شدن است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *