آموزش آردوینو تکنولوژی

آموزش ارتباط سریال آردوینو بخش سوم

آموزش ارتباط سریال Arduino
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

آموزش ارتباط سریال آردوینو بخش سوم

در این پست آموزشی قصد داریم به ادامه‌ی آموزش توابع پروتوکل سریال در Arduino بپردازیم . با دیجی اسپارک ، بزرگترین مرکز آموزش آردوینو در سراسر کشور همراه باشید.

 

 

parseInt()

 

به کمک این تابع می‌توان فقط اعداد را از پورت سریاال دریافت گرد . به طور کلی این تابع در بافر سریال جست و جو کرده و فقط اعداد را نمایش می‌دهد و در صورت وجود کاراکتر ، از خواندن آن کاراکتر صرف نظر می‌کند.البته قابل ذکر است این تابع اعداد منفی که با نشانه “-”  می‌باشند را تشخیص میدهد.

 

ساختار این تابع به صورت زیر می‌باشد :

 

به  مثال زیر توجه کنید :

در مثال فوق اگر ترکیب عدد  و کاراکتر وارد کنیم ، فقط اعداد بر روی سریال مانیتور نمایش داده می‌شود.

parseFloat()

 

این تابع عملکری همانند تابع parseInt  دارد  با این تفاوت که علاوه بر تشخیص اعداد صحیح ،  قابلیت تشخیص اعداد اعشاری را نیز دارا می‌باشد .

نکته : اعدای مانند ۸۰ ، ۱۰ ، ۱۶۸ ، ۲۳-  و….  نیز به عنوان اعداد اعشاری شناخته می‌شوند و parseFloat آن ها را تشخیص می‌دهد.

ساختار این تابع همانند قطعه کد زیر می‌باشد  :

 

مثال:

 

 

 

readString()

توسط این تابع تمام دیتای موجود د بافر گیرنده سریال به صورت یک جا خوانده می‌شود و پس از آن ،  بافر پاک سازی می‌شود.ساختار تابع به صورت زیر می‌باشد:

مثال:

readStringUntil()

این تابع عملکردی بسیار مشابه به تابع readString دارد با این تفاوت که شروع به خواندن کل سریاال بافر می‎کند و هنگامی که به کاراکتر مورد نظر ما رسید ، عملیات را متوقف می‌کند و تا دیتای موجود تا قبل از کاراکتر مورد نظر ما را از بافر گیرنده پاک می‌کند.

ساختار کلی تابع به صورت زیر می‌باشد:

terminator : کاراکتر مورد نظر ما جهت توقف خواندن بافر سیال می‎باشد.توجه داشته باشید که terminator فقط می‌تواند از جنس char باشد.

مثال:

در مثال فوق ، برنامه شروع به خواندن بافر پورت سریال می‌کند و هنگامی که به کاراکتر a رسید ، خواندن را متوقف کرده و اطلاعات را بر روی سریال مانیتور نمایش می‌دهد.

در قسمت‌‌های‌ بعدی نیز به ادامه آموزش ارتباط سریال آردوینو می‌پردازیم . با نظرات و پیشنهادات خود دیجی اسپارک را در تهیه آموزش‌هایی با کیفیت بالاتر یاری کنید.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه

 • اقا اگه همه آموزشا رو تو یک پست میگفتین به نظرمم بهتر بود

  اما بازم به هر حال خیلی ممنون

  همچین آموزشایی اصلا به زبان فارسی نیست

 • سلام، خیلی ممنون از آموزش‌های خوبتون.
  یه سوال داشتم. من وقتی کدم رو آپلود می‌کنم و سریال مانیتورم رو باز می‌کنم، به جای داده بهم یه خط بینهایت از مربع و علامت سوال میده. می‌دونید دلیلش چیه؟

  • با سلام و تشکر از شما
   این مورد دلایل مختلفی دارد، یکی از آن‌ها عدم تنظیم صحیح بادریت است. این مورد را بررسی کنید. بادریت تعریف شده در کدها بایستی با بادریت سریال مانیتور یکسان باشد.