سرگرمی قطعات الکترونیک

آموزش ساخت دستگاه تخمه پوست کن کوچک با آرمیچر و قوطی نوشابه در منزل

Seed-Grinding-machine-digispark دستگاه تخمه پوست کن با آرمیچر در منزل
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

یکی از کاردستی‌های جذاب الکترونیکی، دستگاه تخمه پوست کن می‌باشد. این دستگاه با استفاده از وسایل بازیافتی در هر منزلی قابل ساخت می‌باشد. عملکرد دستگاه تخمه پوست کن بسیار ساده است، به عبارتی مکانیسم ساده ولی کاربردی دارد. در ادامه روش ساخت این کاردستی جذاب را آموزش خواهیم داد. هیچ چیزی قابل جایگزینی با لذت خوردن تخمه و پرت کردن پوست تخمه‌ها به اطراف نیست. اگر دستگاهی وجود داشت که با استفاده از مکانیزمی ساده مغز تخمه را از پوست آن جدا می‌کرد و می‌توانستید به آسانی حجم زیادی از تخمه را پوست کنید، دوست داشتید آن دستگاه را در منزل خود و با وسایل ساده بسازید؟

 


وسایل لازم دستگاه تخمه پوست کن


وسایل این کاردستی از دو بخش تشکیل شده اند، وسایل بازیافتی که در هر منزلی یافت می‌شوند. وسایل الکترونیکی که بایستی به صورت مجزا خریداری شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، دو مدل موتور DC و یک مدل پروانه پلاستیکی نیاز است. به همراه کلید و باتری و سیم همگی از بخش الکترونیکی دستگاه تخمه پوست کن، کاردستی جذاب هستند.

  1. موتور DC یا همان آرمیچر
  2. پروانه و ملخ رباتیکی
  3. موتور گیربکس دار پلاستیکی
  4. کلید راکر
  5. سیم افشان
  6. باتری قلمی یا کتابی
  7. پیچ فلزی کوچک

 


توضیحات ساخت تخمه پوست کن


برای ساخت این دستگاه نیاز به ابزار و وسایل پیچیده‌ای ندارید و تنها با استفاده از برخی وسایل بازیافتی و تعدادی وسیله الکترونیکی (که می‌توانید به آسانی آن‌ها از دانشجوکیت خریداری کنید) می‌توانید دستگاه خود را در خانه بسازید. همانطور که در فیلم زیر مشاهده می‌کنید دو مدل موتور DC، یک پروانه پلاستیکی، کلید راکر، باتری و سیم بخش الکترونیکی این دستگاه ساده و جذاب را تشکیل می‌دهند. بخش بازیافتی هم شامل یک عدد قوطی نوشابه یک نفره، چند تکه چوب، چسب حرارتی یا مایع و میخ است که درکنار ابزارهایی چون چکش، قیچی، تیغ موکت بری، خط کش، پیچ گوشتی، مداد و چسب در هر خانه‌ای یافت می‌شوند و برای تهیه آن‌ها نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی نیست.

 


ویدیو ساخت تخمه پوست کن


 


نحوه عملکرد تخمه پوست کن


همانطور که در ویدیو دیده می‌شود موتور زردرنگی که به نام موتور گیربکس شناخته می‌شود تقریباً مهم‌ترین بخش این سیستم است. این موتور توسط یک شفت چوبی کوتاه که دو عدد پیچ فلزی بر روی آن بسته شده، نقش پوست کن اصلی را بر عهده دارد و با ضربه زدن به تخمه‌ها باعث شکسته شدن پوسته‌ها می‌شود. این موتور گیربکس پلاستیکی در فروشگاه اینترنتی دانشجو کیت موجود است و به آسانی می‌توانید آن را تهیه کنید. برای ساخت این بخش مطابق ویدیو باید شفت موتور را به شفت چوبی که در بخش ابتدایی ویدیو درست کردید، متصل نمایید. سپس محفظه مخصوص را با استفاده از تکه چوب‌های نازک و میخ ساخته و موتور را داخل آن قرار دهید.

قوطی نوشابه را مشابه الگوهای موجود در تصویر زیر به وسیله قیچی و تیغ موکت بری برش بزنید و آن را روی پایه‌های چوبی که بدین منظور ساخته‌اید قرار دهید. به هنگام ساخت این سرگرمی الکترونیکی جذاب، دقت کافی داشته باشید و موارد ایمنی را حتماً رعایت کنید، تا از آسیب دیدن جلوگیری شود. بخش‌های مهم این کاردستی توسط چسب حرارتی به هم محکم می‌شوند.

تجهیزات لازم برای دستگاه تخمه پوست کن - دیجی اسپارک

در صورت نیاز به استفاده دائمی از دستگاه تخمه پوست کن باید یک عدد آداپتور ۹ ولت داشته باشید، در غیر اینصورت می‌توانید از باتری‌های کتابی موجود در بازار استفاده کنید. همانطور که در تصاویر مشاهده می‌کنید در ساخت این وسیله جذاب از دو موتور الکترونیکی استفاده شده است که یکی از آن با استفاده از پروانه‌ای پلاستیکی و ایجاد جریان باد باعث جداشدن پوست تخمه‌ها و مغز آن‌ها می‌شود. این موتور در قسمت انتهایی قوطی نوشابه بر روی پایه‌ای چوبی در ارتفاع مناسبی قرار می‌گیرد. برای خریداری پروانه پلاستیکی که در رنگ‌های مختلف در سایت دانشجو کیت موجود است می‌توانید به آدرس این شرکت به نشانی … مراجعه نمایید و از قسمت محصولات پرفروش پروانه پلاستیکی مدنظر خود را تهیه کنید.

پس از اتصال همه این موارد و روشن کردن سیستم با استفاده از کلید راکر می‌توانید به آسانی تخمه پوست کن خود را امتحان کنید و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نمایید.

 


رفع عیب دستگاه تخمه پوست کن


طبیعتاً ساخت این سرگرمی و کاردستی الکترونیکی به سادگی تصویر مشاهده شده نمی‌باشد. پیشنهاد می‌شود هر جایی در طول مسیر ساخت این کاردستی با مشکل مواجه شدید، از طریق پرتال پشتیبانی دانشجو کیت اقدام کنید. همچنین لازم به ذکر است که تهیه وسایل الکترونیکی معرفی شده، حتماً حتماً بایستی از جنس مرغوب باشند تا کاربرد مورد نظر را روی این کاردستی مشاهده کنید. تیم پشتیبانی دانشجو کیت از طریق پرتال پشتیبانی همواره پاسخگوی کاربران محترم هستند.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این دستگاه تخمه پوست کن داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۰ دیدگاه