گنو/لینوکس

آموزش نصب Wine 1.8 در اوبونتو

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

wine برنامه ای است که میتوانید با آن برخی برنامه های ویندوزی را بر حسب نیازتان روی سیستم لینوکسی خود اجرا کنید.

تیم توسعه wine بالاخره نسخه پایدار این برنامه با ورژن ۱٫۸ را انتشار دادند. Ppa رسمی این گروه که توسط wineHQ ارائه شده است دارای پکیج های نسخه های ۱۶٫۰۴ و ۱۵٫۱۰ و ۱۵٫۰۴ و ۱۴٫۰۴ و ۱۲٫۰۴ و تمامی توزیع‌های بر پایه آن‌ها است.

این انتشار حاصل کار ۱۷ ماهه تیم توسعه است و به گفته آن‌ها ۱۳۰۰۰ تغییر در کدها رخ داده است. از جمله تغییرات مهم direct write و direct2D و درایو جدید pulse audio است. همچنین این انتشار دارای بهبود های بسیار زیادی نیز میباشد که باعث پشتیبانی از اپلیکیشن ها و بازی‌های بیشتر برای این سیستم میشود. برای مشاهده تمامی تغییرات نسخه جدید میتوانید نوشته‌های مرتبط با انتشار را در اینجا مشاهده کنید.

wine-logo

نصب Wine 1.8 از طریق PPA رسمی در اوبونتو :

ترمینال را از دش یونیتی باز کنید و یا آن را با کلید های ctrl + alt + t فراخوانی کرده و سپس دستورات زیر را در آن وارد کنید :

۱ – برای سیستم‌های ۶۴ بیت نیاز داریم تا معماری ۳۲ بیتی را به سیستم اضافه کنیم :

 

سپس از شما پسورد خواسته می‌شود که باید پسورد خود را وارد کنید و توجه داشته باشید که پسورد شما در ترمینال نمایش داده نخواهد شد و باید آن را از حفظ وارد کنید. سپس enter را فشار دهید.

۲ – اضافه کردن ppa رسمی برنامه wine :

new-wine-ppa-600x108

۳ – پس از آنکه ppa برنامه را اضافه کردید نیاز است تا کش نرم افزاری را به روز کنید و پس از آن دستور نصب برنامه را به سیستم دهید. دو کد زیر را به ترتیب وارد کنید :

 

مراحل نصب به صورت خودکار در صورتی که نسخه قدیمی را نصب کرده باشید آن را حذف و نسخه جدید را جایگزین میکند.

۴ – پس از آن دستور زیر را وارد کرده تا برنامه را کانفیگ کنید :

wine1-8-configuration-443x450

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه ویکی برنامه را مطالعه کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳ دیدگاه