امنیت

۵ راه برای افزایش امنیت Gmail

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

شما هیچ‌گاه نمیتوانید در مورد امنیت ایمیل‌ها کاملاً آگاه باشید. با این حال چند راه کلی وجود دارد که میتوانید جلوی سرقت اطلاعات را بگیرید و همچنین امنیت خود را نسبت به آسیب‌پذیری های ساده بالاتر ببرید. حال اگر از Gmail استفاده میکنید در زیر چند نکته مهم برای بیشتر شدن امنیت خود تا حد امکان ارائه شده است که روش‌هایی ساده و کاربردی هستند.

۱ – رمزنگاری ایمیل‌ ها

هنگامی که در مورد افزایش امنیت صحبت می‌شود رمزنگاری اولین موردی است که به آن باید توجه کرد. رمزنگاری هنگامی که شما در حال استراق سمع شدن یا همان اسنیف شدن هستید بسیار کاربرد دارد و مهاجم نمیتواند مستقیم به اطلاعات دسترسی داشته باشد. در وب معمولاً اتصالات HTTP هستند و هنگامی که رمزنگاری می‌شوند به https تبدیل خواهند شد. همه ی سایت‌ها https را در هنگام متصل شدن برای شما فراهم نمیکنند. اما خوشبختانه گوگل این کار را کرده است و gmail از https پشتیبانی میکند. گوگل اخیراً کاربران را مجبور به استافده از اتصال https برای جیمیل میکند و میتوان گفت از این بابت خیال کاربران را راحت کرده است که بدون https نمیتوانند به ایمیل خود متصل شوند. زمانی که اتصال شما از حالت امنیتی خارج شود جیمیل به شما یک پیام هشدار خواهد داد و به شما هشدار میدهد که در این حالت اطلاعات ارسالی و دریافتی شما میتوانند به راحتی دزدیده شوند. با این حال این یک امنیت کلی در مورد ایمیل‌های شماست و شما نیاز به تلاش بیشتری برای امنیت های بالاتر دارید. برای مثال میتوانید ایمیل‌های خود را نیز در کنار رمزنگاری اتصالات رمزنگاری کنید تا خیالتان از بابت همه چیز راحت‌تر شود. برای اینکار میتوانید از برنامه هاییهمانند mailvelope استفاده کنید که در قالب یک افزونه برای مرورگری چون کروم ارائه می‌شوند و به راحتی ایمیل‌های شما را رمز نگاری میکند.

gmail-account-email-encryption
۲ – فعال کردن Two step Verification

یکی دیگر از موارد امنیتی بزرگ در ایمیل فعال کردن حالت تایید دو مرحله‌ای است که امنیت اکانت شما را بسیار بالا میبرد. این فعالسازی کوچک میتوانید در هنگام لاگ این شدن شما یک پیام جهت شناسایی فرد مورد نظر ارسال کرده و پس از آن باید رمز اراسال شده را در صفحه لاگ این وارد نمایید تا هویت شما تأیید شود.

برای فعالسازی آن به ترتیب زیر عمل کنید:

– پروفایل اکانت خود را از بالا سمت راست باز کنید و بر روی my account کلیک کنید

– در قسمت sign in & security بخش signing into google را انتخاب کرده و وارد آن شوید

– در زیر بخش password & sing-in method نیز two step verification را انتخاب نمایید.

– شماره تلفن خود را وارد کرده و نحوه تأیید را مشخص کنید

۳ – sign in با حالت incognito در مرورگر

امروزه چک کردن ایمیل‌ها در حرکت مرسوم است و بیشتر افراد با تلفن‌های خود ایمیلشان را چک میکنند با این حال هنوز هم افرادی هستند که با کامپیوتر های کافی نتی‌ و اشتراکی ایمیل خود را چک کنند و کارهای روزمره خود را انجام دهند. حال اگر کمی سر به هوا باشید و یا عجله داشته باشید فراموش میکنید که از اکانت خود خارج شوید. بنابراین افرادی که از این سیستم استفاده میکنند میتوانند به راحتی به ایمیل شما دسترسی داشته باشند. برای جلوگیری از این اتفاق مرورگر هایی چون کروم و فایرفاکس قابلیتی دارند که میتوانید به صورت ناشناس در مرورگر باشید و از آن استفاده کنید و پس از بستن پنجره از اکانت های خود خارج شده و اثری ازخود به جا نگذارید و تنها چیز هایی که میمانند فایل‌های دانلود شده و bookmark ها هستند.

۴ – پسورد های خوب

همه نام میدانیم که حفظ کردن پسورد ها کاری سخت است مخصوصاً اگر شما بخواهید در هر جایی از پسورد هایی متفاوت استفاده کنید. پس بهتر است آن‌ها را در حایی نگهداری کنید و همچنین از پسورد هایی قدرتمند و غیر یکسان برای سرویس های مختلف استفاده کنید.

پسورد هایی که طول بیشتری دارند دیرتر در عملیات های هک کشف می‌شوند بنابراین یک هکر که دوست نداشته باشد وقت زیادی را صرف کار خود کند از هک کردن شما منصرف میشود. همچنین استفاده از پسوردهای متداول همانند ۱۲۳۴۵۶ و ۸۷۶۵۴۳ بسیار آسان کشف مشوند چرا که در فرایند هک پسورد ها هک از یک دیکشنری استفاده میکند که معمولاً پسورد های آسان و متداول در آن یافت می‌شود. از دیگر راه‌های بالا بردن امنیت یک پسورد استفاده از عدد و حروف و علامت ها در کنار هم و همچنین استفاده از حروف بزرگ و کوچک است که تقریباً شکستن پسورد از طریق دیکشنری را غیر ممکن میکند. و در آخر نیز پیشنهاد میکنیم که هر چند وقت یکبار اقدام به تعویض پسورد های خود بکنید.

gmail-account-history-record
۵ – کنترل فعالیت اکانت شما

همواره میتوانید در قسمت امنیتی گوگل سیستم‌هایی که با اکانت شما لاگ این شده‌اند را مشاهده کنید و کنترل خوبی بر روی اکانت خود داشته باشید. اگر افرادی ناشناس بر روی اکانت شما لاگ این شده باشند از این قسمت میتوانید آن را کنترل کرده و دسترسی اکانت خود را از آن‌ها بگیرید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه