امنیت

چه کسی در حال استفاده از اینترنت من است؟

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

گاهی با دیدن حجم مصرفی ماهانه خود متعجب میشویم و با وجود اینکه میدانیم چنین حجمی را مصرف نکردیم اما شرکت ارائه دهنده اینترنت ISP از پذیرفتن این مورد امتناع میکند و به طور قطع میگوید که چنین حجمی را مصرف کرده ایم.حال مقصر کیست؟

در چنین مواردی یکی از اصلی ترین احتمالات هک شدن مودم وای فای شخص است و شخص دیگری با استفاده از اینترنت شما از حجم خریداری شده شما استفاده میکند.گاهی ممکن است سرعت پایین اینترنت را احساس کنید که وبگردی را برایتان بسیار سخت و طاقت فرسا میکند.گرچه ممکن است همیشه مسئله هک شدن مودم حقیقت نداشته باشد وکامپیوتر شخص گرفتار ویروس ها ,تروجان ها و pharmacieinde.com… باشد

Who-Is-On-My-Wifi_2

با استفاده از  نرم افزار رایگان و کم حجم “who is on my wifi” در ویندوز میتوانید به راحتی متوجه شوید که چه کسی از اینترنت شما استفاده میکند. با استفاده از این نرم افزار یک یا دو بار به اسکن شبکه بپردازید.شما خواهید توانست بازه پورت هایی که نرم افزار قرار است انها را اسکن کند تایین کنید اما اگر میخواهید اطلاعات مورد نظر را بدست بیاورید برای این کار ضرورتی وجود ندارد. پس از اسکن لیست دستگاه هایی که به شبکه انترنت خانگی شما متصل هستند را مشاهده میکند.هر دستگاه با یک شناسه  MAC Address قابل شناسایی است.

1-Worst-WiFi-security-mistakes-intro

اگر دستگاه های زیادی به شبکه اینترنتتان وصل هستند انها را قطع کنید تا فقط همان سیستمی که عملیات اسکن را انجام میدهد به شبکه متصل باشد.حال دستگاه های ناشناس را شناسایی کنید.(چطور؟ با دیدن اینکه تعدادی مک ادرس دیگر به غیر از سیستم شما در شبکه موجود است میتوانید متوجه شوید که شبکه هک شده است یا خیر)

اگر متوجه شدید که دستگاهی غیر از دستگاه شما به شبکه اینترنت شما متصل است باید وارد تنظیمات مودم وای فای خود شده و پسورد وای فای را تغییر دهید (اطلاعات مربوط به مودم اغلب در برچسب پشت مودم قابل مشاهده است و یا میتوانید برای مشاهده ان به مطلب چرا باید برای مودم وای فای خود پسورد بگذاریم مراجعه کنید.).به این صورت ابتدایی ترین قدم برای جلوگیری از به سرقت رفتن اینترنت خود را انجام داده اید. پس از آن بهتر است پسوردی که از isp خود برای اینترنت دریافت کرده اید را نیز عوض کرده و تغییرات را در مودم انجام دهید و در آخر پیشنهاد میکنیم مک سارق را نیز از طریق تنظیمات مودم فیلتر کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۲ دیدگاه