آردوینو برد ویموس Wemos نمایشگر OLED پروژه های آردوینو

ویجت ایستگاه هواشناسی آردوینو Weather Station با نمایشگر Oled

arduino-weather-station-oled-digispark
نوشته شده توسط علی فلاحی

ویجت‌ها ابزارهایی هستند که بر روی صفحه کامپیوتر یا موبایل و تبلت ما قرار دارند. ویجت‌ها به صورت خودکار شروع به کار کرده و همیشه در دسترس هستند. برای مثال ویجت نمایش رم رو بر گوشی تلفن یا تبلت را در نظر بگیرید، همیشه فعال و در حال ارسال یک سری اطلاعات از عملکرد گوشی هستند. این اطلاعات به عنوان یک دستیار به کاربران کمک می‌کند. از جمله موارد مشابه که هر روزه با آن سرو کار دارید. ویجت ساعت، پخش موسیقی، آب و هوا و یا آلارم ساعت هستند. قصد داریم یک ویجت فیزیکی با استفاده از برد آردوینو و نمایشگر Oled طراحی کنیم. این ویجت کوچک با مصرف بسیار ناچیز انرژی و ابعاد کوچک روی میز ما قرار می‌گیرد. سپس به عنوان دستیار همیشگی در حوزه آب و هوا و پیش بینی وضعیت آب و هوا به ما کمک خواهد کرد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ویجت ایستگاه هواشناسی رومیزی


چه کنیم که یک ویجت را از کامپیوتر به روی میز منتقل کنیم؟ در این پروژه خیلی ساده و کاربردی ویجت ایستگاه هواشناسی را به همراه ساعت به روی میز منتقل می‌کنیم. با این روش همیشه آب و هوا و ساعت را از طریق این گجت خواهیم داشت. با این روش همیشه وضعیت آب و هوایی را به صورت پیش بینی شده خواهید داشت. اما قبل از شروع پروژه جهت درک بهتر این موضوع نیاز است تا چند مطلب را با هم مرور کنیم.

 


ویجت به عنوان گجت رومیزی


در گذشته، کاربران کامپیوترها و نرم افزارها تنها انسان‌ها بودند. رابط کاربری انسان‌ها با کامپیوتر User Interface توسط خود انسان، شکل می‌گرفت. در این ارتباط، کاربر اطلاعات را در صفحه روبروی خود می‌بیند، سپس پردازش کرده و نسبت به آن تصمیم می‌گیرد. اما امروزه این تعامل برای برقراری ارتباط میان این دنیایی که ابزارهای دیجیتالی نقش پررنگی را در زندگی روزمره ما دارند کافی نیست. در همین خصوص رابطی برای ارتباط مستقیم نرم افزارها با یکدیگر به وجود آمد. با نام API یا Application Programming Interface شناخته می‌شود. با این رابط، نرم افزارها می‌توانند اطلاعاتی را که نیاز دارند، به صورت خودکار از یک پایگاه داده بگیرند. یا به یک پایگاه داده انتقال دهند. یا حتی نرم افزارها با هم ارتباط برقرار کنند.

دراین ویجت رومیزی که به کمک یک برد wemos D1 mini به شبکه اینترنت متصل است. با استفاده از رابط API اطلاعات دقیق ساعت، تاریخ، دما و آب و هوای سه روز آینده را از یک پایگاه داده گرفته و بر روی یک Oled نمایش می‌دهد. برای اینکه بتوانم آن را بر روی میز قرار دهم و یک ویجت جذاب داشته باشم. پوسته‌ای خارجی، با نرم افزار کتیا طراحی کردم. سپس این طرح را با پرینتر سه بعدی، پرینت گرفتم. نمونه طرح و تصاویر نهایی را در ادامه خواهید دید. با نرم افزارهای طراحی سه بعدی مانند Catia, Solid Works, Aoutocad و … می توانید آن چه را که در ذهن دارید طراحی کنید. سپس به کمک پرینترهای سه بعدی به دنیای واقعی دعوتشان کنید. در تصویر زیر طرح ویجت ایستگاه هواشناسی آردوینو را که من در کتیا طراحی کرده‌ام، مشاهده می‌کنید.

tarahi weather ba catia

 


لوازم مورد نیاز 


در این پروژه به یک برد wemos D1 mini و یک ماژول نمایشگر OLED با پروتکل ارتباطی I2C درایور SSD1306 نیاز دارید. تا بتوانید اطلاعات را بر روی آن نمایش دهید.

 


اتصالات ایستگاه هواشناسی آردوینو


نمایشگر oled از نوع i2C دارای ۴ عدد پایه اتصال دارد. اتصالات را طبق الگوی زیر برقرار کنید. چنانچه در مورد این نمایشگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید. به پست آموزش راه‌اندازی نمایشگر OLED آردوینو بخش اول یا آموزش کار با ماژول OLED گرافیکی بخش اول نمایشگر ۱۲۸X32 رابط I2C مراجعه کنید. پس از برقرار کردن اتصالات، کافیست کدهای برنامه را بر روی برد Wemos با استفاده از کامپایلر آردوینو IDE آپلود کنید.

GND Oled = GND Wemos

VDD Oled = +5V Wemos

SCK Oled = D4 Wemos

SDA = D3 Wemos

 

 


کتابخانه آردوینو برد Wemos


برای برقرار شدن ارتباط شما با یک شبکه‌ای که بتوانید از طریق رابط API اطلاعات را دریافت کنید. سپس بر روی نمایشگر نشان دهید، به تعدادی کتابخانه نیاز دارید. اگر کتابخانه‌ها را به Arduino IDE اضافه نکنید، در هنگام آپلود شدن کدها بر روی برد با خطا کتابخانه روبه رو خواهید شد. چنانچه روش نصب کتابخانه در آردوینو را نمی‌دانید، به پست نصب کتابخانه در آردوینو IDE مراجعه کنید.

 


اتصال ویجت به اینترنت


برد از یک شبکه محلی wifi برای برقراری ارتباط با اینترنت استفاده می‌کند. برای ایجاد این ارتباط، نام مودم و کلمه عبور آن را در قسمتی که در زیر مشخص شده است وارد کنید. در قسمت WIFI SSID نام مودم و در قسمت WIFI PWD گذرواژه ی مودم را وارد کنید. چنانچه تمایل دارید اطلاعات چندین مودم را وارد کنید تا در صورت قطع شدن ارتباط Wifi، ایستگاه هواشناسی از کار نیافتد. به پست اتصال برد Nodemcu به چند مودم Wifi وای فای با تراشه ESP8266 مراجعه کنید.

 


تنظیم ساعت به وقت محلی


زمانی که برد آردوینو با یک نرم افزار یا پایگاه داده جهت خواندن ساعت با رابط API ارتباط برقرار می‌کند. زمان را بر اساس زمان جهانی Greeanwich Mean Time می‌خواند. برای داشتن ساعتی دقیق، باید اختلاف زمان کشور محل سکونت را با زمان جهانی در قسمت زیر وارد کنید. 

 


کد ایستگاه هواشناسی آردوینو


کدهای زیر را کپی کرده و از طریق نرم افزار Arduino IDE روی برد آپلود کنید. دقت داشته باشید که کلیه موارد قبلی را باید به درستی اجرا کرده باشید. در غیر این صورت به هنگام آپلود با مشکل مواجه خواهید شد.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید. در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

علی فلاحی

تو شعاع هستی برای خودم می چرخم و سعی میکنم دنبال جریان زندگی بگردم. کارشناس طراحی صنعتی هستم و کارم رو تو زمینه طراحی محصول در حوزه اینترنت اشیا تازه شروع کردم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه