آردوینو بلوتوث Bluetooth پروژه های آردوینو

آموزش ماژول بلوتوث HC05 Bluetooth با آردوینو و اندروید

keay-board-ardoino
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

در آموزش‌های قبلی طریقه راه‌اندازی hc05 به کمک آردوینو آموزش داده شد و توانستیم به وسیله‌ی گوشی اندرویدی خود تعدادی LED متصل به آردوینو مگا ۲۵۶۰ را کنترل کنیم. در این آموزش می‌خواهیم  ماژول HC05 را به کمک آردوینو UNO راه‌اندازی کنیم و به تبادل دیتا بین دیوایس اندرویدی و آردوینو بپردازیم.در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ،دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول بلوتوث HC05

 

HC05 یک ماژول بلوتوث با امکانات فراوان می باشد و میتواند در  دو مد master و slave ، پورت سریال را  به صورت بی سیم در اختیار شما بگذارد از این رو می توانید از این ماژول  در طراحی خانه های هوشمند ، هدست های بی سیم و … استفاده کنید . با استفاده از ماژول HC05 میتوان دیتا را در فواصل معین ( ۱۰ الی ۳۳  متر) با استفاده از پروتکل بلوتوث دریافت و ارسال کرد. مزیتی که ماژول بلوتوث دارد می باشد این است که می تواند دیتا را  از آردوینو ، میکرو کنترلر ، تلفن  همراه و…… به  صورت سریال به ماژول انتقال داد و سپس خود ماژول دیتا را از طریق پروتکل بلوتوث ارسال خواهد کرد . همچنین می تواند دیتا را از طریق پرونکل بلوتوث دریافت کند و سپس آن ها را به سریال تبدیل کرده و به کاربر تحویل دهد.

ماژول های سری HC به دو صورت با پسوند اعداد زوج و فرد وارد بازار میشوند . ماژول ها با پسوند اعداد زوج فقط میتوانند در مد master یا slave باشند.مانند HC-04M که فقط در مد master می باشد. یا HC-04S که فقط میتواند در مد slave باشند.

 

 

سخت‌افزار مورد نیاز

ماژول HC05 همراه با برد راه‌انداز

آردوینو UNO

 

 

مشخصات ماژول HC05

 • ولتاز ۳٫۳ ولت
 •  فرکانس  ISM Band 2.4Hhz
 • حساسیت ۸۴dBm
 • بلوتوث کلاس ۲ ، برد ۱۰ الی ۳۳ متر
 • حداکثر سرعت ۲٫۱Mbps
 • مدولاسیون   GFSK
 • دارای مد master ,slave
 •  محدوده دمای کاری ۲۵- الی ۷۵ درجه سانتی گراد
 • پروتکل  ارتباطی سریال

 

 

LED روی برد ماژول بلوتوث HC05

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید LED بر روی برد قرار دارد که وضعیت ماژول بلوتوث را نشانن می‌دهد.

ماژول بلوتوث HC05

 

 • اگر LED به صورت سریع چشمک بزند( چشمک در هر ثانیه) به این معنی است که ماژول آماده متصل شدن و جفت شدن با یک دستگاه دیگر می‌باشد.
 • اگر هر دوثانیه ۱ بار یک چشمک بزند به این معنی است که ماژول بلوتوث HC05 به یک دستگاه کانکت شده است.

 

اتصال ماژول بلوتوث HC05 به آردوینو Uno

همانطور که گفته شد ماژول HC05 به وسیله پروتکل سریال با آردوینو ارتباط برقرار می‌کند و همانطور حتما می‌دانید آردوینو Uno دارای یک پورت سریال می‌باشد که اصطلاحا به آن پورت سریال سخت افزاری گفته می‌شود( پین شماره ۰  و ۱).به این دلیل که می‌خواهیم از پورت سریال سخت افزاری به عنوان رابط دیتا میان آردوینو و کامپیوتر استفاده کنیم دیگر نمی‌توانیم مازول بلوتوث را به پین شماره ۰ و ۱ متصل کنیم ، برای این منظور از باید روی  دو پین از پین‌های آردوینو ،  پورت سریال نرم افزاری اضافه کنیم( به این معنی که از دو پین دیجیتال به عنوان پورت سریال استفاده کنیم). برای ایجاد پورت سریال نرم افزاری از کتابخانه softwareSerial استفاده می‌شود که می‌توانید آموزش آن‌ها را در لینک زیر مشاهده نمایید.

 

آموزش افزایش پورت سریال آردوینو بخش اول
آموزش افزایش پورت سریال آردوینو بخش دوم

 

پس ما در برنامه نویسی دو پین شماره ۲ و ۳ را با استفاده از کتابخانه softwareSerial به پورت سریال نرم‌افزاری تبدیل می‌کنیم. اتصال ماژول به آردوینو به صورت زیر می‌باشد:

ماژول بلوتوث HC05

 

هم اکنون آردوینو را به وسیله پورت USB به کامپیوتر متصل کنید .اگر مراحل کار را به درستی انجام داده باشید باید LED موجود بر روی برد ماژول بلوتوث HC05 به صورت سریع چشمک بزند و به این معنی است که ماژول آماده برقراری با یک دیوایس است.

تنظیمات پیش فرض ماژول بلوتوث HC05

 • نام پیش‌قرض HC-05
 • پس وورد پیش فرض ۱۲۳۴
 • بادریت در هنگام تبادل دیتا ۹۶۰۰
 • بادریت در هنگام ارسال AT-command  برابر۳۸۴۰۰ می‌باشد

 

ماژول بلوتوث HC05

 

ارتباط بین ماژول بلوتوث HC05 و اندرویدی

ما قصد داریم عبارت bluetoooth test را از آردوینو به گوشی موبایل به وسیله بلوتوث ارسال کنیم و نمایش دهیم.برای نمایش دیتا و تبادل دیتا در اندروید، ما از نرم‌افزار bt simple terminal استفاده می‌کنیم که باید آن را دانلود و بر روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید.برای دانلود این نرم افزار به لینک زیر مراجعه کنید. دانلود نرم افزار bt simple terminal برای اندروید

پس از نصب نرم افزار فوق  بلوتوث گوشی خود را روشن کنید  و دستگاه‌های اطراف را جست و جو کنید:

ماژول بلوتوث HC05

پس از یافتن دستگاهی به نام HC05 بر روی آن کلیک کنید:

ماژول بلوتوث HC05

اکنون عدد ۱۲۳۴ را به عنوان پسوورد برای آن وارد کنید و به مازول کانکت شوید:

ماژول بلوتوث HC05

بعد از کانکت شدن، LED  موجود بر روی ماژول هر دوثانیه یک بار چشمک می‌زند.

حال کد‌های زیر را بر روی آردوینو خود آپلود کنید:

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 

 

اکنون وارد نرم‌افزار bt simple terminal شوید :ماژول بلوتوث HC05

و HC05 را انتخاب کنید:

ماژول بلوتوث HC05

بعد از انتخاب کردن وارد محیط ترمینال می‌شوید.همانطور که مشاهده می‌کنید عبارت bluetooth test از آردوینو به گوشی شما ارسال می‌شود و بر روی ترمینال نرم افزار اندروید نمایش داده می‌شود ، همانند تصویر زیر :

ماژول بلوتوث HC05

 

 

 

در آموزش بعدی به کنترل رله توسط مازول HC05 می‌پردازیم.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۷۴ دیدگاه