سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق فرفره ای با بطری و موتور آرمیچر DC

creat-diy-boat-plastic-bottle-and-dc-motor-blade-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک قایق فرفره ای کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی قایق فرفره ای با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق فرفره ای


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل بطری نوشابه یا آب معدنی و نی است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید کشویی

سیم افشان

سرباتری

موتور آرمیچر DC

پروانه

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق فرفره ای


یک برش مستطیلی ایجاد کنید اما یک بخش آن را مطابق ویدیو برش ندهید. سرباتری را به باتری متصل کنید. باتری را با چسب به چوب بستنی بچسبانید و چوب را درون بطری متصل کنید. قسمت رویی بطری یک حفره ایجاد کنید. به پایه کلید کشویی دو عدد سیم افشان به پایه های آن متصل کنید. بصورتیکه سیم افشان درون بطری قرار گیرد و کلید بیرون از بطری متصل کنید. اتصالات بین باتری و کلید و موتور آرمیچر را برقرار کنید و موتور را در دهانه‌ی بطری قرار دهید. در مرکز درب بطری یک حفره ایجاد کنید و شفت موتور را از آن عبور دهید. محل برش بطری را به چسب به خوبی بچسبانید. یک پروانه ۴ پره به شفت موتور متصل کنید. با قرار دادن بطری درون آب و روشن و خاموش کردن دگمه کلید میتوانید حرکت کاردستی فرفره ای را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی قایق فرفره ای


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق فرفره ای


در این بخش تمامی اتصالات در روند ساخت کاردستی قایق فرفره ای را بررسی می‌کنیم. ابتدا در بطری یک برش مستطیلی ایجاد کنید.

کاردستی قایق فرفره ای با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

سر باتری را به باتری متصل کنید و به پابه های موتور آرمیچر دو سیم افشان متصل کنید.  یک سیم افشان از موتور و سرباتری را به یکدیگر متصل کنید.

اتصالات الکترونیکی در ساخت کاردستی - دیجی اسپارک

 

باتری را با چسب به چوب بستنی بچسبانید و چوب را درون بطری متصل کنید. قسمت رویی بطری یک حفره ایجاد کنید. کلید را بصورتیکه سیم افشان درون بطری قرار گیرد و کلید بیرون از بطری متصل کنید.

آماده سازی بطری پلاستیکی نوشابه در ساخت کاردستی قایق - دیجی اسپارک

 

باتری را درون دهانه بطری نوشابه قرار دهید.

باتری و موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی قایق فرفره - دیجی اسپارک

 

پروانه پلاستیکی را به شافت موتور آرمیچر متصل کنید. البته شافت موتور از داخل در بطری نوشابه عبور کرده باشد.

نصب پروانه پلاستیکی به شفت موتور از در بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

قسمت های برش زده را به خوبی با چسب بپوشانید تا به هنگام قرار گرفتن بطری در آب اتصالات درون بطری دچار مشکل نشوند. با قرار دادن بطری درون آب و روشن و خاموش کردن دگمه کلید میتوانید حرکت کاردستی فرفره ای را کنترل کنید.

چسب کاری بطری نوشابه در ساخت کاردستی قایق فرفره - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق فرفره ای داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه