سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین جتی با موتور آرمیچر و بطری نوشابه

creat-diy-jet-car-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک ماشین جتی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی ماشین جتی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین جتی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل چوب کباب تابه ای، نی، کارتن مقوایی و بطری نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید کشویی

سیم افشان

سرباتری

موتور آرمیچر DC

پولی

 


دستور العمل ساخت کاردستی ماشین جتی


۴ عدد درب بطری در اختیار داشته باشید. مرکز هر ۴ عدد را حفره ای ایجاد کنید و ۳ عدد عدد چوب کباب تابه ای در اختیار داشته باشید. یک بطری آب معدنی یا نوشیدنی دیگر در اختیار داشته باشید. مطابق ویدیو آن را برش بزنید. برای شیشه‌ی کاردستی ماشین جتی یک سمت آن را به حالت ۷۰ درجه به حالت مورب همانند شیشه ماشین تنظیم کنید. برای چرخ های جلو ماشین جتی، قسمت زیرین ماشین دو نی متصل کنید. محور که همان چوب کباب تابه ای است را از آن عبور دهید و چرخ ها را به آن متصل کنید. پولی را به شفت موتور متصل کنید. به دو پایه‌ی موتور آرمیچر سیم افشان ها را لحیم کنید د مطابق ویدیو به اندازه ابعاد موتور برش بزنید و موتور را در جای خود قرار دهید. به خوبی محل قرار گیری را چسب کاری کنید. از محور چرخ های عقب یک پولی عبور دهید و تسمه را به دور هر دو پولی قرار دهید. سپس چرخ ها را به محور متصل کنید. یک کلید کشویی در اختیار داشته باشید. به یکی از پایه های کلید سیم افشان متصل کنید و به دیگر پایه‌ی آن یکی از سیم های متصل به موتور آرمیچر را وصل کنید. آن را در قسمت رویی کاردستی ماشین جتی بخش انتهایی قرار دهید. با اتصال سیم سرباتری به موتور و کلید و در نهایت قرار گیری آن بر روی سرباتری، اتصالات تکمیل میشود. باتری را در زیر صندلی راننده ماشین جتی قرار دهید. برویم سراغ بخش جذاب صندلی ها !
یک برش مستطیلی از کارتن مقوایی بزنید و آن را در سه قسمت تا بزنید تا شکل مناسب نشیمن گاه و تکیه گاه صندلی را پیدا کند. به قسمت بالایی آن یک در بطری بعنوان فرمان کاردستی ماشین جتی متصل کنید و آن را بر روی باتری قرار دهید. صندلی دوم به کمی تغییر، که در ویدیو مشاهده می‌کنید بر روی موتور آرمیچر قرار دهید. محل اتصالات را به خوبی بچسبانید. در نهایت برای اگزوز کاردستی ماشین جتی، یک نی به ابعاد ۲یا ۳ سانتی متر برش بزنید و به قسمت انتهایی متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی ماشین جتی


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین جتی


در این بخش تمامی اتصالات مهم را به همراه تصویر بررسی میکنیم. ابتدا یک برش مستطیلی بر روی بطری بزنید و مطابق تصویر بخشی از آن را برای شیشه کاردستی ماشین جتی به حالت مورب قرار دهید.

برش زدن بطری نوشابه در ساخت کاردستی ماشین جتی - دیجی اسپارک

 

برشی در قسمت زیرین  برای چرخ های ماشین جتی ایجاد کنید و با استفاده از چوب کباب تابه ای و نی محور چرخ ها و چرخش را ممکن کنیئ. به این صورت که چوب کباب تابه را از نی عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید.

اتصال چرخ ها با استفاده از در بطری نوشابه کاردستی ماشین جتی - دیجی اسپارک

 

برای چرخ های عقب برشی بیشتر برای قرار گیری موتور آرمیچر و محور چره ها و پولی ها مطابق تصویر ایجاد کنید. پولی کوچک را به شفت موتور متصل کنید. پولی بزرگ را در مرکز محور قرار دهید و با تسمه آن ها را بهم متصل کنید. همانند چرخ های جلو محور و چرخ ها را متصل کنید.

نصب موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی ماشین جتی - دیجی اسپارک

 

در این مرحله به اتصالات دقت داشته باشید تا در نهایت خروجی لازم از حرکت کاردستی را داشته باشید. دو سیم افشان به پایه هاب موتور متصل کنید و آن را مرکز بطری قرار دهید. سپس دو سیم افشان دیگر به کلید کشویی متصل کنید و در محل مشخص شده قرار دهید. در ادامه سرباتری را به باتری متصل کنید و اتصالات بین هر سه را برقار کنید.

مراحل ساخت کاردستی ماشین جتی با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

یک برش مستطیلی از کارتن مقوایی بزنید و آن را در سه قسمت تا بزنید تا شکل مناسب نشیمن گاه و تکیه گاه صندلی را پیدا کند. به قسمت بالایی آن یک در بطری بعنوان فرمان کاردستی ماشین جتی متصل کنید.

صندلی های کاردستی ماشین جتی با مقوا - دیجی اسپارک

 

صندلی را به همراه فرمان بر روی باتری قرار دهید و محل اتصالات را به خوبی بچسبانید.

قدم به قدم با ساخت کاردستی ماشین جتی - دیجی اسپارک

 

صندلی دوم به کمی تغییر، که در ویدیو مشاهده می‌کنید بر روی موتور آرمیچر قرار دهید. در نهایت برای اگزوز کاردستی ماشین جتی، یک نی به ابعاد ۲یا ۳ سانتی متر برش بزنید و به قسمت انتهایی متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی ماشین جتی با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی ماشین جتی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه