سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هواپیما با موتور آرمیچر کارتن مقوایی و لوازم بازیافتی

create-airplane-with-paper-sheet-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

استفاده از وسایل بازیافتی در جهت ساخت کاردستی یا اسباب بازی جدید، یکی از روش های بسیار تاثیر گذار در پرورش خلاقیت فرزند شماست.زمانی که ما از وسیله ای دورریختنی در جهت ساخت کاردستی استفاده میکنیم، باعث می‌شود فرزند ما ابزار آلات و وسایل را فراتر از یک بعد ببیند، و به گونه ای تفکر کند که هرگز تجربه نداشته است.در این اموزش ساخت هواپیما با ابزار بازیافتی و وسایل الکترونیکی ساده با شما به اشتراک گذاشته شده است. در ادامه ساخت این کاردستی هواپیما الکترونیکی با آرمیچر و وسایل الکترونیکی ساده و چوب بستنی، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت هواپیما با آرمیچر


مطابق گذشته وسایل ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی آن شامل مقوا،چوب بستنی،بطری نوشابه،در نوشابه . … می باشد.لیست وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر می باشد با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید آن را به راحتی تهیه کنید.

 


توضیحات ساخت کاردستی هواپیما با آرمیچر


در قدم اول مقوا را به صورت مربعی با گوشه های بریده شده، به اندازه‌ی مناسب برش می‌دهیم.سپس از ۴ عدد چوب بستنی استفاده کرد و یک سمت آن را برش میدهیم تا به حالت مستطیلی تبدیل شود.بعد چهار چوب بستنی را مطابق ویدیو به مقوای برش داده شده در مرحله قبل میچسبانیم.همانطور که مشاهده می‌کنید به ابعاد مناسب به شکل تقربیا ذوزنقه مانندی مقوا را برش می‌دهیم و آن را به تکه ی دیگر مقوا که به صورت کاجی مانند است متصل می‌کنیم.حال سازه ای که در مرحله ی قبل بوسیله ی چوب بستنی ساخته بودیم را مطابق شکل به مقوا میچسبانیم. همانطور که اندازه ها به صورت دقیق روی مقوا مشخص شده است، قطعه ی بعدی را برش می‌دهیم.و بعد مقوا ی حاصل را از قسمت نقطه چین دار، خم میکنیم.بوسیله ی مته در دو سمت آن حفره ایجاد می‌کنیم.در استفاده از مته حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و درصورت عدم تجربه حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید.حال دو در نوشابه را مطابق تصویر به یکدیگر میچسبانیم و دقیقا در وسط آن بوسیله ی کاتر روی هر دو در نوشابه، حفره ایجاد میکنیم.


در حین استفاده از کاتر دقت داشته باشید که دست خود را نبرید. سپس تکه مقوای بریده شده در مرحله قبل را مطابق تصویر به سازه ی در نوشابه‌ای میچسبانیم و یک تکه خلال دندان را از حفره های ایجاد شده رد میکنیم.سپس آن را به قسمت مشخص شده‌ی هواپیما متصل میکنیم.در های نوشابه در حقیقت چرخ های هواپیما هستند.روی در نوشابه ی دیگر نیز حفره ایجاد میکنیم و شفت ارمیچر را از آن عبور میدهیم و با چسب این اتصالات را محکم می‌کنیم.بوسیله ی سیم افشان اتصال بین باتری و ارمیچر و همچنین کلید راکر را برقرار میکنیم.باتری کتابی را داخل بطری قرار داده، کلید راکر را از حفره ی روی سطح بطری خارج کرده و سپس در بطری (که آرمیچر به آن متصل است) را میبندیم.بدنه ی ساخته شده را به انتهای بطری نوشابه میچسبانیم. در این مرحله مقوایی مسطیلی شکل را به ابعاد ذکر شده برش میدهیم و سپس از وسط تا میکنیم. مقوا را به قسمت پشتی بطری نوشابه متصل میکنیم. برای ساخت باله های کوچک هواپیما قسمت دیگری از مقوا را دقیقا به اندازه ای که توی ویدیو نمایش داده شده برش میدهیم و با مته روی آن حفره ایجاد می‌کنیم.

 

بال های کوچک را به قسمت پایینی بطری متصل کرده و چوب کباب تابه ای را از حفره های آن دو عبور می‌دهیم.از تکه های نی استفاده کرده و پس از فرو کردن آن در چوب کباب تابه ای، چرخ هارا به آن متصل میکنیم.همچنین از دو چوب بستنی در جهت تکیه گاه باله ی هواپیما استفاده میکنیم. برای ساخت پروانه ی هواپیما میتوانید مطابق ویدیو از بدنه ی اسپینر و چوب ابسلانگ استفاده کنید و یا می‌توانید پروانه ی ۳ پر را به صورت اماده از فروشگاه دانشجوکیت تهیه کنید.پس از اتصال پروانه به شفت آرمیچر ، هواپیمای ما آماده است.با قرار داد هواپیما روی سطحی صاف،شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت هواپیما با آرمیچر


 


نحوه اتصالات کاردستی هواپیما با آرمیچر


همانطور که در تصویر مشاهده می کنید پس از برش دادن چوب بستنی آن را به سطح مقوا می‌چسبانیم. سپس قطعه ی مقوا را در اندازه ی مناسب برش می دهیم.

اتصالات بدنه هواپیما با مقوا و چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

همانطور که در ویدیو مشاهده کردید مقوا را در اندازه های مشخص شده برش می دهیم و سپس برای تکمیل باله ی پشتی هواپیما به قسمت انتهایی چوب بستنی ها متصل می کنیم.

استفاده از مقوا برای هدایت کاردستی هواپیما - دیجی اسپارک

 

سازه ای که در مرحله ی قبل ساختیم را مطابق تصویر به مقوای برش داده  شده متصل می کنیم. درهای نوشابه را مطابق ویدیو به یکدیگر متصل می کنیم. تا چرخ هواپیما ساخته شود. سپس چرخ‌ها را به قسمت مشخص شده می‌چسبانیم.

اتصال چرخ هواپیما با در نوشابه - دیجی اسپارک

 

در نوشابه بطری اصلی را برداشته و دقیقا در نقطه ی مرکزی آن توسط مته حفره ای ایجاد می کنیم. حین استفاده از مته حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. سپس شفت موتور را از حفره ی نامبرده رد می کنیم و با چسب اتصال را محکم می کنیم.

اتصال موتور آرمیچر DC جهت اتصال ملخ هواپیما کاردستی - دیجی اسپارک

 

پس از برقراری ارتباط بین باتری و کلید راکر و آرمیچر به وسیله ی سیم افشان و اتصال آرمیچر به در بطری، در بطری را میبندیم به صورتی که باتری در داخل بطری قرار گیرد.

اتصالات بخش الکترونیکی کاردستی هواپیما - دیجی اسپارک

 

برای تکمیل بدنه ی هواپیما سازه ای را که در مرحله ی قبل توسط چوب بستنی و مقوا ساختیم را به انتهای بطری متصل می کنیم.برای این منظور می توانید از چسب حرارتی یا چسب دو قلو استفاده کنید.

اتصال دم هواپیما به بدنه آن کاردستی - دیجی اسپارک

 

مقوای زخیم را به صورت مستطیلی شکل در ابعاد ۴۴*۱۶ سانتی متر برش می دهیم و سپس به صورت افقی آن را تا می کنیم به صورتی که لبه ها دقیقا روی هم قرار گیرند و سپس لبه ی آن را با چسب به یکدیگر میچسبانیم.در نهایت مقوای تا شده را به قسمت بالایی بطری نوشابه متصل می کنیم تا باله های جانبی نیز ساخته شوند.

استفاده از مقوا برای بال های کاردستی هواپیما  - دیجی اسپارک

 

از چوب کباب تابه ای در جهت محور چرخ ها استفاده می کنیم. بعد ار اتصال چرخ ها به چوب کباب تابه ای از چوب بستنی در جهت تکیه گاه باله ی هواپیما استفاده می کنیم.

اتصالات باله هواپیمای کاردستی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هواپیما با آرمیچر داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه