سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی پنکه رومیزی با موتور DC و کارتن مقوایی

create-desk-with-corrugated-paper-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع وسایل بازیافتی از جمله کارتن هر وسیله ای در تمامی منازل یافت میشود. از جمله کارتن ظروف، مقواها، کارتن وسایل برقی و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند. در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم کارتن های مقوایی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک کاردستی جذاب کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با کارتن را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی پنکه رومیزی کارتنی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت پنکه رومیزی


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.


دستور العمل ساخت پنکه رومیزی


برای شروع با ساخت پروانه های کاردستی پنکه رومیزی شروع میکنیم. با استفاده از پرگار یک دایره به قطر ۱۵ سانتی متر، سپس ۳ دایره به قطر ۳ سانتی متر ترسیم کنید و برش بزنید. یکی از دایره های ۳ سانتی متری را در نقطه مرکز دایره ی بزرگ ترسیم کنید. همانند ویدیو پروانه ها را طراحی و برش بزنید. کمی انحنا به پروانه ها دهید. در مرکز دایره ها حفره ایجاد کنید. سپس ۳ عدد دایره کوچک را بر روی یکدیگر قرار دهید و به خوبی بچسبانید. پروانه ها را متصل کنید. در ادامه یک چرخ دنده بر روی دایره ۳ سانتی متری متصل کنید. یک موتور گرد کوچک در اختیار داشته باشید و به اندازه موتور از کارتن مقوایی برش بزنید و دور تا دور موتور بچسبانید. گوشه ای از آن را برش بزنید که در ادامه برای عبور محل سیم های متصل به پایه های موتور آرمیچر راهی باشد. یک برش مستطیلی ۲۰ در ۶ سانتی متری از کارتن مقوایی آماده کنید. کارتن مقوایی از دو لایه متصل بهم تشکیل شده است. دو لایه را از هم جدا کنید. و قسمت شیار دار را به صورت لوله ای مطابق ویدیو آماده کنید. دو عدد سیم افشان از آن عبور دهید. از یک سمت سیم ها را به دو سیم متصل به موتور وصل کنید و بر روی بدنه موتور قرار دهید. در ادامه ساخت کاردستی پنکه رومیزی کارتنی یک برش ۱۵ در ۱۰ سانتی متری آماده کنید. به اندازه دور تا دور این برش به قطر ۴ سانتی متر کاغذ مستطیلی برش بزنید و به آن متصل کنید. دو حفره یکی به اندازه قطر پایه کاردستی پنکه رومیزی کارتنی و دیگری به اندازه کوچکتر به قطر شستی فشاری ایجاد کنید. پایه و شستی درون حفره ها قرار دهید و محل را به خوبی با چسب محکم کنید. یک باتری درون محفظه قرار دهید و اتصالات بین باتری و پایه های کلید را برقرار کنید. دو سیم را از محفظه به سمت بیرون با حفره های کوچکی که ایجاد میکنید هدایت کنید. این دو سیم را به دو سیم از آداپتور متصل کنید. با زدن آداپتور به برق پروانه های پنکه شروع به چرخش میکند.

 


ویدیو ساخت پنکه رومیزی


 


نحوه اتصالات پنکه رومیزی


در این بخش تمامی اتصالات مهم در ساخت کاردستی پنکه رومیزی با کارتن مقوایی را به همراه تصویر بررسی میکنیم. ابتدا با پرگار یک دایره به قطر ۱۵ سانتی متر ترسیم کنید.

کاردستی پنکه رومیزی با مقوا برش دایره - دیجی اسپارک

 

در ادامه ۳ دایره به قطر ۳ سانتی متر ترسیم کنید و برش بزنید. یکی از دایره های ۳ سانتی متری را در نقطه مرکز دایره ی بزرگ باشد. پره ها را طراحی و برش بزنید.

برش کاری مقوا در ساخت کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

پس از برش، سه دایره کوچک را بر روی یکدیگر قرار دهید. سپس بدین صورت پره ها را متصل کنید.

ساخت پروانه در کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

به اندازه موتور از کارتن مقوایی برش بزنید و دور تا دور موتور بچسبانید.

اتصال موتور آرمیچر در ساخت کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

یک مستطیل ۲۰ در ۶ سانتی متری از کارتن مقوایی برش بزنید. کارتن مقوایی از دو لایه متصل بهم تشکیل شده است. دو لایه را از هم جدا کنید.

برش کارتن مقوایی در ساخت کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

و قسمت شیار دار را به صورت لوله ی استوانه ای شکل مطابق تصویر آماده کنید. سپس آن را بر روی بدنه موتور متصل کنید.

ساخت پایه در کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

یک چرخ دنده در مرکز پروانه بچسبانید. و آن را به شفا موتور متصل کنید.

اتصال چرخ دنده به شافت موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

یک الگو مطابق ابعاد مشخص شده در تصویر برش بزنید.

شیت های برش خورده مقوا در ساخت کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

به اندازه محیط  ۱۵ در ۱۰ سانتی متری به قطر ۴ سانتی متر کاغذ مستطیلی برش بزنید و به آن متصل کنید. دو حفره یکی به اندازه قطر پایه کاردستی پنکه رو میزی کارتنی و دیگری به اندازه قطر شستی فشاری ایجاد کنید. پایه و شستی درون حفره ها قرار دهید و محل را به خوبی با چسب محکم کنید.

پایه ی پنکه مقوایی در کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

اتصالات بین پایه های کلید و باتری و موتور را برقرار کنید.

اتصال سیم های کاردستی پنکه رومیزی به باتری - دیجی اسپارک

 

دو سیم را از محفظه به سمت بیرون با حفره های کوچکی که ایجاد میکنید هدایت کنید. این دو سیم را به دو سیم از آداپتور متصل کنید. با زدن آداپتور به برق پروانه های پنکه شروع به چرخش میکند.

نهایی سازی ساخت کاردستی پنکه رومیزی - دیجی اسپاک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی پنکه رو میزی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه