سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی موتور سیکلت باری با جعبه کبریت و موتور گیربکس

create-diy-3-wheel-motor-cycle-with-matches-box-and-dc-gearbox-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

یکی از وسایل پر استفاده در چند دهه گذشته که در هر منزلی بیافت میشود کبریت است. شاید اکنون به مقدار کمتری از آن استفاده میشود و جای خود را به فندک داده داده است. اما باز هم پر استفاده و کاربردی است. یکی از نگرانی های والدین استفاده کودکانشان و خطرآمیز بودن کبریت است. در مقابل نگرانی های والدین، علاقه بچه ها به کبریت قرار دارد. در این آموزش برای استفاده صحیح تر بچه ها و برطرف شدن حس کنجکاوی آن ها اقدام به ساخت کاردستی موتور سیکلت باری میکنیم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با جعبه کبریت را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی موتور سیکلت باری با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی موتور سیکلت باری


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل جعبه کبریت، مداد و مقوا است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

موتور گیربکس زرد

چرخ ۲ اینچی پلاستیکی

کلید راکر

باتری لیتیومی

 


دستور العمل ساخت کاردستی موتور باری


ابتدا برای ساخت کفی کاردستی موتور سیکلت باری بصورت دو به دو جعبه های خالی کبریت را به یکدیگر متصل کنید. در ادامه برای دیواره کفی موتور به حالت ۹۰درجه آن را بچسبانید. برای اتصال موتور و چرخ ها در زیر کفی ابتدا دو عدد جعبه کبریت به قسمت زیرین متصل کنید. سپس به شفت های موتور گیربکس دار دو عدد چرخ متصل کنید. با اینکار فاصله لازم جهت قرارگیری موتور و چرخ از زمین فراهم میشود. کشوی جعبه ای که موتور بر روی آن قرار دارد را باز کنید. باتری را درون آن قرار دهید و یکی از سیم های متصل به باتری را به پایه های موتور لحیم کنید. در ادامه با اتصال سیم افشان به پایه های کلید راکر ارتباط بین باتری و موتور را انجام دهید. یکی از جعبه های کبریت را از قسمت طولی به دو نیمه تقسیم کنید. سپس آن را از دو سمت باز کنید و بصورت سپر چرخ ها به قسمت زیرین کفی کاردستی موتور سیکلت باری موازی با چرخ ها قرار دهید. یک صفحه به اندازه طول کفی به حالت ذوزنقه ای برش دهید و مطابق ویدیو متصل کنید. برای میله محافظ های کاردستی موتور باری یک نی که زاویه خم شدن دارد در اختیار داشته باشید. آن را به حالت ۹۰درجه خم کنید و به اندازه ۴ سانتی متر آن را برش بزنید. نی دوم را به همین ترتیب با همان زاویه به اندازه ۱ سانتی متر برش بزنید و به یکدیگر متصل کنید. به همین ترتیب نی دیگری را آماده کنید و به دو طرف قسمت طولی متصل کنید. به قسمت ابتدایی کفی یک جعبه دیگر که محل قرار گیری صندلی راننده است متصل کنید. جعبه دوم را بصورت زاویه دار متصل کنید. اگر همانند ویدیو صندلی آماده ندارید میتوانید با استفاده از مقوا با رنگ و طرح دلخواه تان صندلی را خیلی ساده و راحت طراحی کنید. دو مداد در اختیار داشته باشید. قسمت انتهایی آن ها یک حفره با دریل ایجاد کنید. و طول آن ها را به اندازه ۳سانتی متر برش بزنید. یک محور از حفره مداد عبور دهید. سپس چرخ را متصل کنید و در آخر مداد دوم را متصل کنید. به اندازه حدفاصل مدادها، یک مداد برش بزنید و آن را متصل کنید. چرخ جلو را به جعبه متصل کنید. برای ساخت فرمان کاردستی موتور باری باز هم از مداد استفاده میکنیم. به اندازه ۱ سانتی متر دو مداد را برش بزنید و آن را روی محور چرخ ها قرار دهید. برای دسته فرمان کاردستی موتور باری به سیم یا فلز در دسترستان انحنا بدهید و آن را در محل مشخص متصل کنید. برای صفحه کیلومتر یا چراغ کاردستی همانطور که پیش تر اشاره کردیم. میتوانید از مقوا استفاده کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی موتور سیکلت باری


 


نحوه اتصالات کاردستی موتور سیکلت باری


در این بخش تمامی اتصالات موتور سیکلت باری را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ابتدا چهار عدد جعبه کبریت مطابق تصویر به یکدیگر متصل کنبد.

موتور سیکلت باری با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

دور تا دور کفی کاردستی موتور سیکلت باری را با جعبه کبریت بصورت زاویه ۹۰ درجه به کناره ها متصل کنید.

اتصالات کفی کاردستی موتور سیکلت باری با چسب - دیجی اسپارک

 

کفی را برعکس کنید. دو عدد جعبه دگر به آن متصل کنید. اینکار باعث فاصله موتور ار زمین و در نتیجه باعت قرارگیری مناسب چرخ ها میشود. موتور گیربکس دار دو شفت را برروی جعبه متصل کنید و به هر دوشفت آن چرخ ها را متصل کنید.

موتور گیربکس زرد در ساخت کاردستی موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

کشوی یکی از جعبه ها را باز کنید. باتری لیتیوم پلیمر را درون جعبه قرار دهید.

محل اتصال باتری لیتیومی در موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

یکی از سیم های باتری را به یکی ار پایه های موتور گیربکس زرد لحیم کنید.

اتصالات سیم ها در ساخت موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

کلید راکر را مطابق تصویر متصل کنید. به پایه کلید راکر یک سیم افشان لحیم کنید.

اتصال کلید راکر در ساخت موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

سپس آن را از دو سمت باز کنید و بصورت سپر چرخ ها به قسمت زیرین کفی کاردستی موتور باری موازی با چرخ ها قرار دهید.

مراحل ساخت کاردستی موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

برای میله محافظ های کاردستی موتور باری یک نی که زاویه خم شدن دارد در اختیار داشته باشید. آن را به حالت ۹۰درجه خم کنید و به اندازه ۴ سانتی متر آن را برش بزنید. نی دوم را به همین ترتیب با همان زاویه به اندازه ۱ سانتی متر برش بزنید و به یکدیگر متصل کنید. به همین ترتیب همین کار را تکرار کنید و دو عدد از این ساختار را داشته باشید.

استفاده از نی نوشابه در ساخت موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

به دو طرف قسمت طولی کفی کاردستی موتور باری محافظ ها را متصل کنید.

محل قرار گیری نی نوشابه در موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

به قسمت ابتدایی کفی یک جعبه دیگر که محل قرار گیری صندلی راننده است متصل کنید. جعبه دوم را بصورت زاویه دار متصل کنید.

نصب صندلی راننده در ساخت موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

دو مداد در اختیار داشته باشید. قسمت انتهایی آن ها یک حفره با دریل ایجاد کنید. و طول آن ها را به اندازه ۳سانتی متر برش بزنید. یک محور از حفره مداد عبور دهید. سپس چرخ را متصل کنید و در آخر مداد دوم را متصل کنید. سپس به اندازه حدفاصل مدادها، یک مداد برش بزنید و با چسب متصل کنید.

چوب مداد در ساخت کاردستی موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

اگر همانند ویدیو صندلی آماده ندارید میتوانید با استفاده از مقوا با رنگ و طرح دلخواه تان صندلی را خیلی ساده و راحت طراحی کنید. سپس چرخ جلو را متصل کنید.

آماده سازی صندلی در موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

برای ساخت فرمان کاردستی موتور باری باز هم از مداد استفاده میکنیم. به اندازه ۱ سانتی متر دو مداد را برش بزنید و آن را روی محور چرخ ها قرار دهید. برای دسته فرمان کاردستی موتور باری به سیم یا فلز در دسترستان انحنا بدهید و آن را در محل مشخص متصل کنید.

نصب فرمان روی کاردستی موتور سیکلت باری - دیجی اسپارک

 

برای صفحه کیلومتر یا چراغ کاردستی همانطور که پیش تر اشاره کردیم. میتوانید از مقوا استفاده کنید.

نهایی سازی کاردستی موتور سیکلت باری با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی موتور باری داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه