سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین رالی سرعتی با آرمیچر و کارتن مقوا

create-diy-4-wheel-car-with-corrugated-paper-dc-motor-and-battery-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

یکی از نیرو های متمایز کننده ی انسان از سایر موجودات، تمایل او به ساخت و خلق کردن است. پرو بال دادن به این نیاز یکی اصل بسیار مهم در رشد فردی به شمار می رود. ساده ترین روش پرورش این نیاز ساخت کاردستی های ساده و ابتدایی است‌. این فعالیت باعث می شود فرزند شما زمان خود را به بطالت نگذراند و خود را سرگرم خلق و آفرینش اثری کند. کاردستی نیاز به خلق آثار در کودک را تامین می‌کند. در ادامه ساخت کاردستی ماشین رالی سرعتی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی رالی سرعتی


برای ساخت این کاردستی به وسایل بازیافتی مثل چوب آب نبات، مفتول فلزی و مقوا داریم. همچنین لیست ابزار الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد که با کلیک بر روزی هر گزینه به صفحه ی محصول در سایت دانشجوکیت منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی رالی سرعتی


در مرحله ی اول از ساخت کاردستی ماشین رالی یک مقوای ضخیم را به شکل مستطیلی شکل برش می‌دهیم. برای منظم شدن کاردستی میتوانید به وسیله خط کش و اندازه گیری دقیق محل اتصال اجزا مختلف کاردستی را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن جای چرخ های ماشین رالی، به وسیله ی کاتر آن را برش میدهیم. در حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب به دستتان جلوگیری شود‌.سپس در اندازه معین مقوا را در جهت قرار گیری چرخ دنده برش می دهیم.

از در نوشابه به عنوان چرخ های کاردستی ماشین رالی استفاده میکنیم. در قسمت مرکزی در نوشابه به وسیله ی پرچ یا نوک هویه، حفره ای ایجاد می‌کنیم. سپس مفتول فلزی ای را به اندازه ی مناسب برش داده و از آن به عنوان محور چرخ استفاده می‌کنیم. در این قسمت از ساخت کاروستی چوب آب نبات را به تکه های مناسب برش داده و در قسمت های مشخص شده روی مقوای اصلی میچسبانیم. سپس مفتول های فلزی را از چوب های آب‌نبات رد میکنیم. چرخ دنده ی به سایز مناسب همانند ویدیو را نیز داخل مفتول فلزی می‌کنیم تا بین دو چوب آب‌نبات قرار گیرد. سپس درهای نوشابه را به دو انتهای آن وصل می‌کنیم. در این مرحله تکه ای دیگر از مفتول فلزی را وارد چوب آبنبات کرده و در تو انتهای مفتول چرخ دنده ای به ابعاد مشخص شده متصل میکنیم. سازه ی به دست آمده را مطابق تصویر به قسمت مشخص شده ی کاردستی می چسبانیم‌. به صورتی که چرخ دنده ها با یکدیگر چفت شوند و چرخ دنده ی وسط نیز درست در مقابل حفره ی مقوا قرار گیرد. حال چرخ دنده ی دیگری را روی شافت آرمیچر متصل می‌کنیم‌ و سپس آن را در قسمت مشخص شده روی مقوا میچسبانیم. به صورتی که چرخ دنده ی متصل با شافت آرمیچر با چرخ دنده ی وسط در ارتباط باشد. برای خاموش و روشن کردن کاردستی به کلید راکر نیاز داریم. از سیم افشان برای اتصال آرمیچر به کلید راکر استفاده می‌‌کنیم. به وسیله ی چسب دو رو باتری کتابی را به بدنه ی ماشین رالی میچسبانیم و توسط سرباتری ۹ ولت ارتباط آن را با آرمیچر برقرار می‌کنیم‌. برای حرکت آسان ماشین به دور هر یک از چرخ ها کش پول قرار می‌دهیم. با روشن کردن کلید راکر و قرار دادن ماشین روی سطح صاف کاردستی ما شروع به حرکت میکند.

 


نحوه اتصالات کاردستی رالی سرعتی


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در مرحله ی اول ساخت کاردستی روی تکه مقوای برش داده شده محل های اتصال چرخ هارا با کاتر برش می دهیم. سپس سه حفره  در قسمت وسط بدنه ایجاد می کنیم تا چرخ دنده ها درون آن قرار گیرند.

برش مقوا در ساخت کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

برای چرخ ها از در بطری نوشابه استفاده می کنیم. در قسمت مرکزی در نوشابه توسط پرچ یا هویه حفره ای ایجاد می کنیم. سپس مفتول فلزی را به آن متصل می کنیم.

در بطری نوشابه در ساخت کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

چوب آبنبات برش داده شده را روی قسمت مشخص شده روی مقوا می چسبانیم. سپس مفتول فلزی را از درون آن عبور می دهیم و در نوشابه را در سمت دیگر متصل می کنیم.

ساخت چرخ در کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت محور اصلی ماشین رالی از مفتول فلزی استفاده می کنیم. بعد از اینکه چرخ دنده را در مرکز آن قرار دادیم در طرفین آن چوب آبنبات را قرار می دهیم. سپس در دو قسمت انتهایی آن چرخ دنده های کوچک را قرار می دهیم.

اتصال چرخ دنده و محور اصلی در کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

سازه ی مرحله ی قبل را درست در قسمت وسط کاردستی می چسبانیم. توجه داشته باشید که به صورتی محور اصلی را متصل کنید تا چرخ دنده ها در حفره های تعیین شده قرار گیرند.

انتقال نیرو به هر چهار چرخ کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

در این مرحله از ساخت کاردستی به شفت موتور دی سی چرخ دنده را متصل میکنیم. سپس به صورتی که چرخ دنده ی متصل به شفت با چرخ دنده ی وسط ماشین چفت شود، موتور دی سی را می چسبانیم.

اتصال موتور آرمیچر در ساخت کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

در مرحله ی آخر از ساخت کاردستی باتری و کلید راکر را نیز روی سطح کاردستی میچسبانیم. سپس توسط سیم افشان بین اجزای مختلف کاردستی ارتباط برقرار می کنیم.

نهایی سازی مراحل ساخت کاردستی ماشین رالی سرعتی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی رالی سرعتی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه