سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین رالی چوبی با چوب بستنی و کش پول

create-diy-4-wheel-car-with-ice-cream-stick-and-plastic-rubber-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

با استفاده از چوب بستنی و محور و چرخ یک کاردستی ساده و راحت و بدون باتری و موتور و دیگر وسایل الکترونیکی میسازیم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با کارتن را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی ماشین رالی با چوب بستنی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت ماشین رالی چوبی


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از برخلاف اکثر آموزش هایی که تا به الان با هم بررسی کردیم و از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده بودند در این آموزش بدون موتور و تامین کننده نیروی برق کاردستی را به حرکت در می آوریم. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی و چوب کباب تابه ای است در صورتیکه بخواهید از محور آهنی استفاده نکنید. اگر محور فلزی دز اختیاز داشته باشید بهتر است از جنس فلزی استفاده کنید.

 


دستور العمل ساخت ماشین چوبی رالی


در سلسله آموزش های ساخت کاردستی های ساده و سریع، ساخت کاردستی ماشین رالی با کارتن مقوایی را بررسی میکنیم. ابتدا ۴ عدد چرخ را به صورت دو به دو به یکدیگر متصل کنید. به یکی از چرخ ها قبل از اتصال، محور آن را از نی نوشابه عبور دهید که در ادامه چرخش به راحتی انجام شود. برای تسهیل حرکت چرخ دوم، به قسمت زیرین چوب بستنی ها دو عدد نی به طول یک سانتی متر متصل کنید و محور را از آن عبور دهید. شما میتوانید چوب بستنی هایی که قرار است در ساخت کاردستی استفاده کنید به رنگ دلخواه‌تان یا طرح دلخواه‌تان رنگ آمیزی کنید. در ادامه دو عدد از چوب بستنی ها را به محور های چرخ ها متصل کنید. یک چوب بستنی دیگر را در اختیار داشته باشید و از دو سمت هلالی آن را برش بزنید. دو عدد چوب بستنی دیگر به اندازه ۱ونیم سانتی متر یا دو سانتی برش بزنید و مطابق ویدیو به قسمت انتهایی کاردستی ماشین رالی متصل کنید. سپس چوب بزرگتر را بر روی آن قرار دهید. برای قسمت جلویی کاردستی ماشین رالی به اندازه فاصله دو چوب بستنی آن را برش بزنید و دو برش یک سانتی متری به دو سمت متصل کنید. به یک سمت از ماشین که محور دارای پوشش یکسان از نی بود یعنی قسمت انتهایی کاردستی ماشین  رالی چوبی یک عدد کش پول در مرکز متصل کنید. در قسمت جلویی مابین دو نی یک چوب بستنی ۲ سانتی متری به سمت کش پول متصل کنید. با چرخش کش تعداد دور زیاد به دور چوب و آزاد شدن گره ها کاردستی ماشین رالی چوبی به حرکت در می آید.

 


ویدیو ساخت ماشین رالی


 


نحوه اتصالات ماشین رالی چوبی


در این بخش تمامی اتصالات مهم در ساخت کاردستی ماشین رالی با کارتن مقوایی را به همراه تصویر بررسی میکنیم. ابتدا بر روی دو عدد چوب بستنی دو نی همانند تصویر متصل کنید. سپس محور را از نی عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید.

ماشین رالی چوبی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

دو عدد چوب با لبه های مورب برش بزنید و دو عدد پایه به آن متصل کنید . سپس به قسمت انتهایی متصل کنید.

اتصالات کاردستی ماشین رالی چوبی - دیجی اسپارک

 

به قسمت جلویی ماشین رالی به اندازه فاصله دو چوب بستنی متصل کنید و دو پایه آن را متصل کنید.

اتصال قطعات با چسب قطره ای در ماشین رالی چوبی - دیجی اسپارک

 

یک کش پول در مرکز محور عقب متصل کنید.

اتصال کش در ساخت کاردستی ماشین رالی چوبی - دیجی اسپارک

 

در نهایت برای تکمیل حرکت کاردستی ماشین رالی چوبی یک چوب کوچک به محور جلو متصل کنید و کش را به دور زبانه چوبی بچرخانید. با چرخش زبانه میتوانید ماشین را به چرخش در آورید.

روند نصب کش پول در ساخت ماشین رالی چوبی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین رالی چوبی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۱ دیدگاه