سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه و موتور آرمیچر DC

create-diy-4-wheel-car-with-soda-can-and-dc-motor-armature-plastic-blade-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی و حتی قوطی فلزی نوشابه و نوشیدنی ها در تمامی منازل یافت میشود. تمامی این وسایل همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند. در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری و قوطی های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک ماشین ملخی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با قوطی نوشابه و درب بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین ملخی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل قوطی نوشابه، در بطری نوشابه یا آب معدنی، نی نوشابه و چوب کباب تابه ای است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

سرباتری

موتور آرمیچر DC

 


دستور العمل ساخت کاردستی ماشین ملخی


در ابتدا اقدام به ساخت چرخ های کاردستی میکنیم. حفره ای در مرکز در نوشابه ایجاد کنید. یک چوب کباب تابه ای به عنوان محور در اختیار داشته باشید. به اندازه ۱۰ سانتی متر آن را برش بزنید و کمی از آن را از حفره عبور دهید. به خوبی محل اتصال را با چسب محکم کنید. یک نی را از محور عبور دهید تا حرکت چرخ ها ممکن شود. دومین چرخ را به همین ترتیب بسازید. در ادامه از قوطی نوشابه به عنوان بدنه ماشین استفاده میکنیم. چرخ ها را با چسب متصل کنید. در حالی که چرخ را به سمت زمین قرار داده اید. موتور را به قسمت جلویی کاردستی ماشین ملخی قرار دهید. پروانه را به شفت موتور متصل کنید. سرباتری را به باتری وصل کنید و آن را در راستای موتور آرمیچر قرار دهید. سپس نوبت به برق رسانی به موتور و در نتیجه حرکت ماشین ملخی می‌شود. سیم های سرباتری را به پایه های موتور آرمیچر متصل کنید. با متصل کردن سرباتری به باتری و قطع کردن آن میتوانید حرکت کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی ماشین ملخی


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین ملخی


در این بخش تمامی اتصالات مهم را به همراه تصویر بررسی می‌کنیم. از در نوشابه بعنوان چرخ های کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه استفاده می‌کنیم. و از چوب کباب تابه ای بعنوان محور چرخ ها استفاده می‌کنیم. پس چرخ ها را مطابق شماره یک در تصویر زیر به محور متصل کنید. سپس محور را از نی نوشابه عبور دهید. حالا چرخ دوم را متصل کنید.

مراحل ساخت کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

برای ساخت کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه، هر دو چرخ را در محل مشخص شده طبق تصویر زیر قرار دهید.

اتصال چرخ ها در کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر موتور آرمیچر را به قسمت جلویی ماشین ملخی متصل کنید.

اتصال موتور آرمیچر DC در ساخت ماشین ملخی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

پروانه را به شفت موتور آرمیچر DC متصل کنید و باتری را در مطابق تصویر در محل مشخص شده قرار دهید.

اتصال باتری و موتور آرمیچر در ماشین ملخی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر سیم های متصل به سرباتری را به پایه های موتور آرمیچر متصل کنید. با این کار انرژی الکتریکی از باتری به موتور آرمیچر منتقل شده و باعث حرکت شافت آن می‌شود.

اتصال باتری کتابی به موتور آرمیچر DC در ساخت ماشین ملخی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در نهایت سرباتری را به باتری متصل کنید. با قرار گرفتن یا عدم قرار گیری سرباتری به باتری میتوانید حرکت کاردستی ماشین ملخی را کنترل کنید. تا اینجا کاردستی ماشین ملخی با قوطی نوشابه کامل شده است و بایستی به درستی حرکت کند.

نهایی سازی ساخت ماشین ملخی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین ملخی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۱ دیدگاه