سرگرمی

آموزش کاردستی ماشین خزنده با موتور گیربکس زرد و چرخ رباتیک

create-diy-4-wheel-car-with-ttmotor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

پیش از این انواع مختلفی از ماشین هارا با موتور دی سی و یا موتور گیربکس ساخته ایم. عملکرد ماشین ها واضح و هر کدام به شکلی تعیین شده حرکت میکنند‌. اما بستر خلاقیت محدودیتی ندارد‌. با اندکی جا به جایی و تغییرات در روند ساخت کاردستی ماشین ما نیز عملکردی متفاوت خواهد داشت. همانطور که مشاهده خواهید کرد با اتصال متفاوت چرخ ها به شفت موتور گیربکس حرکت ماشین به گونه ای متفاوت و جذاب خواهد بود. در ادامه ساخت کاردستی ماشین خزنده با مرجع تخصصی کاردستی الکترونیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین خزنده


ابزار لازم ساخت این ربات به دو دسته ی الکترونیکی و بازیافتی تقسیم میشود.لیست ابزار الکترونیکی آن به شرح زیر است که تمامی آن در فروشگاه دانشجوکیت موجود است.با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل می‌شوید و در صورت نیاز میتوانید تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی ماشین خزنده


در مرحله ی اول از ساخت کاردستی ماشین خزنده به وسیله ی ورقه ی پلاستیکی دو موتور گیربکس را روی صفحه ی پلاستیکی مقابل یکدیگر میچسبانیم. برای این اتصال می توانید از چسب حرارتی یا دو قلو استفاده کنید. سپس به وسیله ی سیم افشان بین آن ها ارتباط برقرار می‌کنیم. از باتری لیتیوم به عنوان منبع تغذیه کاردستی استفاده میکنیم و از سیم افشان استفاده کرده بین باتری و موتور ها و اتصال برقرار می‌کنیم. برای خاموش روشن کردن ماشین از کلید راکر استفاده کرده می کنیم و همانطور که در ویدیو زیر مشاهده میکنید آن را متصل می کنیم‌. سپس باتری لیتیموم را به قسمت مشخص شده روی موتور گیربکس میچسبانیم. حال از چرخ رباتیک استفاده کرده و آن ها را به شفت موتورگیربکس متصل می‌چسبانیم. دقت کنید از که چرخ ها را از دیواره ی جانبی داخلی بچسبانید تا حرکت چرخ ها به صورت دورانی شود. از دو تکه ی پلاستیکی کوچک به عنوان چراغ ماشین استفاده می کنیم‌.با روشن کردن کلید راکر و قرار دادن آن روی سطح صاف ماشین ما شروع به حرکت میکند‌.

 


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی ماشین خزنده


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین خزنده


در مرحله ی اول از ساخت کاردستی ماشین خزنده هر دو موتور گیربکس دو شفت را مطابق تصویر زیر روی صفحه ی پلاستیکی می چسبانیم.

کاردستی ماشین خزنده با موتور گیربکس زرد 4 چرخ - دیجی اسپارک

 

همانطور که ذکر کردیم از باتری لیتیوم به عنوان منبع تغذیه ماشین استفاده می کنیم. به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین باتری و موتور ها کلید راکر را برقرار می کنیم.

اتصالات باتری در ساخت کاردستی ماشین خزنده - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه اتصالات لازم به وسیله ی سیم افشان را بین اجزای مختلف کاردستی برقرار کردیم باتری و کلید راکر را مطابق تصویر زیر روی قسمت مشخص شده روی موتور گیربکس میچسبانیم.

اتصالات سیم ها و باتری در ساختی کاردستی ماشین خزنده - دیجی اسپارک

 

در این قسمت چرخ رباتیک استفاده کرده و آن ها را به شفت موتورگیربکس متصل می‌چسبانیم. دقت کنید از که چرخ ها را از دیواره ی جانبی داخلی بچسبانید تا حرکت چرخ ها به صورت دورانی شود.

اتصال چرخ به موتور گیربکس زرد در ساخت کاردستی ماشین خزنده - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین خزنده با موتور گیربکس داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه