سرگرمی

آموزش کاردستی چهار چرخ آسانرو با موتور آرمیچر DC و چوب بستنی

create-diy-4-wheel-robot-with-ice-cream-stick-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

با توجه به این که ساخت هر کاردستی هدف خاص خودش را دارد، باعث می‌شود ذهن فرزند شما فرایند تجزیه و تحلیل را به خوبی تجربه و تقویت کند. طی کردن اوقات فراغت با ساخت کاردستی باعث می‌شود فرزند شما برای حل مشکلات خودش تلاش کند. پیش بینی کردن مراحل ساخت کاردستی و آزمون و خطای راه انداختن آن، یک روش موثر برای فراگیری و آموزش است. ساخت کاردستی موجب می شود فرزند شما حین مواجهه با یک مشکل به جای پرسش از افراد بزرگتر، خودش دست به حل آن ببرد و نتیجه گیری کند. حین ساخت کاردستی کودک شما اغلب از ابزار چند حسی استفاده میکنند تا اطلاعات را گرد آوری و پردازش کنند‌‌. استفاده از روش های چند حسی در طول آموزش باعث میشود اطلاعات تازه در ذهن کودک بیشتر و بهتر ذخیره شود. در ادامه ساخت کاردستی الکترونیکی چهار چرخ آسانرو با چوب بستنی و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی کاردستی چهار چرخ آسانرو با چوب بستنی  از دو قسمت وسایل الکترونیکی و بازیافتی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی آن شامل چوب کباب تابه ای، در بطری نوشابه،چوب بستنی و…. است. لیست وسایل الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر است. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول انتقال پیدا کرده و در صورت نیاز می‌توانید آن را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو


در مرحله ی اول ساخت کاردستی چهارچرخ آسانرو همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید چهار عدد چوب بستنی را به چهار طرف جاباتری در نقاط مشخص شده متصل می‌کنیم. در قسمت بعد تکه ای از نی را برش داده و به قسمت پایینی چوب بستنی ها می‌چسبانیم‌. به صورتی که دو به دو چوب بستنی ها به یکدیگر متصل شوند. سپس چوب کباب تابه ای را به اندازه ی مناسب بریده و مقواهای بریده شده ی دایره ای شکل را داخل آن فرو میکنیم. سپس چوب های کباب تابه ای را از نی هایی که در مرحله ی قبل ذکر کردیم عبور می‌دهیم. برای ساخت چرخ های این کاردستی جذاب به چهار در نوشابه نیاز داریم. درست در مرکز در های نوشابه حفره ای ایجاد میکنیم‌. سپس در های نوشابه را به سر چوب کباب تابه ای متصل می‌کنیم‌. در این قسمت موتور دی سی را همانند ویدیو به قسمت مشخص شده روی بدنه ی جاباتری میچسبانیم و پولی را روی شافت آن قرار می‌دهیم. از دو کش پول استفاده کرده و به صورت ضربدری یک سر آن را به چرخ های کاردستی و سر دیگر آن را به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم. برای حرکت راحت تر چهار چرخ و جلوگیری از سر خوردن آن شما می توانید دور چرخ هارا با کش پول کاور کنید‌. برای خاموش روشن کردن کاردستی به کلید راکر نیاز داریم. بوسیله ی سیم افشان کلید راکر را به اجزا مختلف کاردستی متصل می ‌کنیم. در نهایت آن را در قسمت مشخص شده کنار موتور دی سی میچسبانیم. حال باتری لیتیوم یون را در جاباتری قرار می‌دهیم. با روشن کردن کلید راکر و حرکت جریان برق به سمت موتور دی سی، با چرخش شافت موتور نیروی حرکتی از کش ها به چرخ ها منتقل شده و چهار چرخ ما حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو


 


نحوه اتصالات ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو


در مرحله ی اول ساخت کاردستی چهارچرخ ، چهار عدد چوب بستنی را مطابق شکل زیر به قسمت های مشخص شده کاردستی می چسبانیم.

اتصال چوب بستنی به جاباتری در ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو - دیجی اسپارک

 

در این مرحله نی را به اندازه ی مناسب برش داده و سپس نی را مطابق تصویر زیر بین دو چوب بستنی می چسبانیم. سپس چوب کباب تابه ای را از بین نی عبور می دهیم.

اتصال نی نوشابه در ساخت چهار چرخ آسانرو - دیجی اسپارک

 

برای چرخ های کاردستی از در نوشابه استفاده می کنیم. پس از اینکه در قسمت مرکزی در نوشابه حفره ایجاد کردیم در ها را به چوب کباب تابه ای متصل می کنیم.

اتصال در نوشابه به عنوان چرخ در ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو - دیجی اسپارک

 

پس از اتصال در های نوشابه به قسمت های مشخص شده در مرحله ی قبل حال زمان اتصال موتوری دی سی است. همانند تصویر زیر موتور دی سی را به جاباتری لیتومی می چسبانیم.

اتصال موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو - دیجی اسپارک

 

برای انتقال نیرو از باتری به چرخ ها و سپس حرکت کاردستی باید بتوانیم نیرو ی ایجاد شده را به در های نوشابه انتقال دهیم. برای این کار از کش پول استفاده می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید کش پول هارا از یک سمت به در نوشابه و از سمت دیگر به شفت موتور دی سی متصل می کنیم.

استفاده از کش برای انتقال نیرو از موتور برای چهار چرخ آسانرو - دیجی اسپارک

 

در مرحله ی آخر ساخت کاردستی چهارچرخ در جهت خاموش و روشن کرد کاردستی از کلید راکر استفاده می کنیم. بعد از اتصال کلید راکر به اجزای مختلف کاردستی باتری لیتیوم یون را در جاباتری قرار می دهیم.

اتصال باتری در ساخت کاردستی چهار چرخ آسانرو - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی چهارچرخ آسانرو داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه