سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین هواپیمایی با قوطی کبریت و موتور DC

create-diy-airplane-car-with-dc-motor-and-plastic-blade-matches-box-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

هیجانات و گرایش های کودکان فارغ از جنسیت در هر شخص متفاوت است. برخی از کودکان با وسایل آماده ی تهیه شده از بازار ارتباط کمتری برقرار میکنند تا وسایل هایی که حتی در سنین خیلی کم به کمک خانواده یا خودشان ساخته میشود. کاردستی هایی که بزرگتر ها به کمک بچه ها میسازند میتواند جایگزین مناسبی برای بازی های موبایلی باشد. ساخت و اجرای صحیح یک ماشین یا یک ربات یا هر کاردستی که توسط کودکان ساخته شود. علاوه بر جنبه سرگرمی، باعث رشد اعتماد بنفس و خلاقیت میشود. در این آموزش در کمترین زمان ممکن با وسایل ارزان و در دسترس اقدام یه ساخت یک ماشین هواپیمایی خیلی جذاب میکنیم. چه سرعتی داره این ماشین 🙂 پس در ادامه ساخت کاردستی ماشین هواپپمایی با وسایل الکترونیکی و قوطی کبریت با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی ماشین هواپیمایی


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی ماشین هواپیمایی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی قوطی کبریت و نی است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. با کلیک هر گزینه مستقیما با فروشگاه متصل میشوید. درصورت نیاز میتوانید آن ها را تهیه کنید.

وسایل الکترونیکی

آرمیچر 

باتری 

پروانه مخصوص

سیم افشان

کلید کشویی

 


دستورالعمل ساخت کاردستی ماشین هواپیمایی


ایندا دو عدد قوطی کبریت را بدون روکش رویی از قسمت عرضی به یکدیگر بچسبانید. برای باله های کاردستی ماشین هواپیمایی هر دو روکش رویی را از میانه به دو نیم برش دهید. سپس نیمه ی برش زده را بصورت مورب به شکل مثلثی برش دهید. روکش کشویی را به دو قوطی کبریت متصل بهم بپوشانید و باله ها را به بدنه متصل کنید. اتصالات مربوط به موتور و باتری و کلید کشویی را با سیم افشان با لحیم کاری انجام دهید. موتور آرمیچر را در رأس کاردستی ماشین ملخی هواپیمایی متصل کنید. برای مرتب بودن ظاهر ماشین هواپیمایی باتری و اتصالات را درون قوطی کبریت قرار دهید. در ادامه برای اتصال چرخ ها برای چرخش راحت و ایجاد حرکت کاردستی ماشین هواپیمایی از نی استفاده میکنیم. نی را به قسمت زیرین ماشین متصل کنید. محور را از آن عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید. در آخرین مرحله پروانه را به شفت موتور متصل کنید و با دگمه کلید کشویی حرکت کاردستی ماشین ملخی هواپیمایی را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی ماشین هواپیمایی


 


نحوه ی اتصالات کاردستی ماشین هواپیمایی


برای درک بهتر مراحل ساخت به همراه تصاویر اتصالات را بررسی میکنیم. ابتدا دو عدد قوطی کبریت را بدون روکش به یکدیگر بچسبانید. سپس روکش کشویی هر دو قوطی را سر جای خود قرار دهید.

کاردستی ماشین هواپیمایی با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

برای باله های کاردستی ماشین هواپیمایی یک روکش را جدا کنید از میانه به حالت مثلثی برش دهید. توجه داشته باشید آن ضلع از مثلث که قرار است به بدنه ماشین متصل شود کمی حاشیه داشته باشد تا اتصال به بدنه به راحتی انجام شود.

ساخت باله های کاردستی ماشین هواپیمایی - دیجی اسپارک

 

اتصالات موتور و باتری و کلید کشویی با سیم افشان لحیم کاری کنید. پس از انجام اتصالات موتور آرمچیر را مطابق تصویر در راس ماشین قرار دهید. و باتری را درون قوطی کبریت قرار دهید.  سیم ها را با چسب بر روی بدنه بچسبانید. بدین شکل ظاهر کاردستی ماشین چهار چرخ هواپیمایی مرتب تر میشود. کلید راکر در قسمت بیرونی متصل شود تا دسترسی آن برای حرکت کاردستی راحت باشد.

اتصالات باتری و آرمیچر در کاردستی ماشین هواپیمایی - دیجی اسپارک

 

در ادامه برای اتصال چرخ ها برای چرخش راحت و ایجاد حرکت کاردستی ماشین هواپیمایی از نی استفاده میکنیم. نی را به قسمت زیرین ماشین متصل کنید. محور را از آن عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید.

اتصال چرخ های کاردستی ماشین هواپیمایی - دیجی اسپارک

 

در آخر پروانه را به شفت موتور متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی ماشین هواپیمایی با جعبه کبریت - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی ماشین هواپیمایی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه