سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق موتوری با موتور DC و بطری نوشابه و یونولیت

create-diy-boat-with-Ionolyte-plastic-bottle-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

کاردستی های ساده ی الکترونیکی به چند دسته ی پروازی، حرکت روی سطح زمین، و شناور تقسیم بندی می‌شوند. در این قسمت از سلسله آموزش های کاردستی قصد داریم شیوه ی ساخت قایق پر قدرت و سرعتی را با شما به اشتراک بگذاریم. به دلیل اینکه منبع نیروی حرکت این قایق باتری لیتیوم یون است، با قدرت بیشتری شروع به حرکت می‌کند و مسافت بیشتری را می پیماید. در ادامه ساخت کاردستی قایق موتوری با بطری نوشابه و یونولیت با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم برای ساخت قایق موتوری با موتور DC


برای ساخت این کاردستی به وسایل بازیافتی مثل لوله ی پلاستیکی، صفحه های پلاستیکی و یونولیت داریم. همچنین لیست ابزار الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد که با کلیک بر روزی هر گزینه به صفحه ی محصول در سایت دانشجوکیت منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید.

 


دستورالعمل ساخت کاردستی قایق موتوری با موتور DC


همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید برای ساخت قایق سطح زیرین آن به حالت گنبدی شکل است. یونولیت را به همین شکل با کاتر برش می‌دهیم. در حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب رسیدن به دستتان جلوگیری شود. سپس قسمت مستطیل شکل را درست مانند ویدیو به صورت مربعی برش می‌دهیم. حال برای صاف شدن سطح زیر قایق با استفاده سنباده ناهمواری های یونولیت را از بین می‌بریم. در این مرحله یک حلقه ی پلاستیکی را به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم. سپس موتور دی سی را وارد لوله پولیکا می‌کنیم و با چسب این اتصال را محکم میکنیم. برای این کار میتوانید از چسب دوقلو یا قطره ای استفاده کنید. در این قسمت لوله ی پلاستیکی را به صورت عمودی به لوله ی اول می‌چسبانیم. برای اینکه اجزا مختلف کاردستی را بتوانیم روی سطح یونولیت متصل کنیم روی سطح آن یه صفحه ی پلاستیکی محکم میچسبانیم.


در این قسمت دو عدد بطری آب معدنی یا بطری نوشابه را به سطح یونولیت برش داده شده میچسبانیم. حال لوله ی پلاستیکی متصل به موتور دی سی را نیز در قسمت برش داده شده‌ی سطح قایق متصل می‌کنیم. حال پروانه را به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم. حال یه یک صفحه ی پلاستیکی دیگر نیاز داریم که آن را به شکل مشخص شده در تصویر برش می‌‌دهیم. همانطور که مشاهده می‌کنید صفحه ی پلاستیکی را روی سطح قایق میچسبانیم. در ویدیوی منتشر شده کلید خاموش و روشن کاردستی به بدنه ی صفحه ی پلاستیکی متصل شده است. شما هم میتوانید مطابق فیلم با ایجاد حفره ای روی سطح صفحه ی پلاستیکی کلید را از آن عبور دهیم یا به نحوی کلید را به دیواره ی صفحه بچسبانیم.


در این قسمت چهار عدد باتری لیتیوم یون را به سطح قایق میچسبانیم و به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین باتری و موتور و کلید روشن خاموش را برقرار می‌کنیم. برای ایجاد تعادل قایق صفحه ی پلاستیکی دیگری را مثل صفحه ی قبلی برش داده و بصورت قرینه روی سطح قایق متصل می‌کنیم. برای اینکه حین حرکت، آب وارد تجهیزات قایق نشود با صفحه ای دیگر، تجهیزات را پوشش می‌دهیم. با روشن کردن کلید راکر و عبور جریان برق از باتری لیتیوم یون به موتور دی سی و حرکت شفت موتور، پروانه نیز شروع به چرخش کرده و با قرار دادن قایق روی سطح آب شروع به حرکت می‌کند.


ویدیو آموزش ساخت قایق موتوری با موتور DC


 


نحوه اتصالات قایق موتوری با موتور DC


یونولیت را به صورت گنبدی شکل برش می دهیم و سپس قسمت پایینی آن را مطابق تصویر برش میدهیم. برای صاف کردن سطح قایق از ورقه ی سنباده استفاده میکنیم.

برش یونولیت جهت ساخت کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

حلقه ی پلاستیکی را از قسمت شفت به موتور DC متصل می کنیم. سپس موتور را وارد لوله ی پلاستیکی کرده و با چسب این اتصال را محکم می کنیم.

ساخت کاور موتور در کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید لوله ی دوم را به صورت عمود به لوله ی اصلی میچسبانیم. برای اینکه این اتصال به راحتی شکل گیرد دهانه ی لوله ی دوم را مقداری برش میدهیم تا دقیقا چفت شود.

ساخت پایه موتور DC در کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

در این مرحله نیاز به دو بطری نوشابه یا آب معدنی داریم. بطری ها را به فاصله ی مناسب به صفحه ی قایق میچسبانیم. برای این اتصال میتوانید از چسب قطره ای استفاده کنید.

استفاده از بطری پلاستیکی در ساخت کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر موتور DC را به قسمت مشخص شده روی سطح قایق می چسبانیم. همچنین پروانه را به شفت موتور DC متصل می کنیم.

اتصال پروانه پلاستیکی به موتور در ساخت کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

صفحه ی پلاستیکی را مانند تصویر زیر برش می دهیم و پس از اتصال کلید راکر آن را روی صفحه ی قایق میچسبانیم. سپس باتری لیتیوم یون را روی سطح قایق میچسبانیم.

اتصال باتری لیتیومی در ساخت کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

همانطور که قبلا ذکر کردیم برای جلوگیری از آسیب قسمت های مختلف الکترونیکی کاردستی آن را با صفحات پلاستیکی برش داده پوشش می دهیم.

ساخت کاور کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق موتوری با موتور DC  داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه