سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی و موتور آرمیچر DC

create-diy-car-with-corrugated-paper-dc-motor-and-led-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع وسایل بازیافتی از جمله کارتن هر وسیله ای در تمامی منازل یافت میشود. از جمله کارتن ظروف، مقواها، کارتن وسایل برقی و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند. در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم کارتن های مقوایی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک ماشین کنترلی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با کارتن را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین کنترلی


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی و نی است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

جاباتری

کلید راکر

سیم افشان

ال ای دی

 


دستور العمل ساخت کاردستی ماشین کنترلی


کافی است دقت کافی را داشته باشید و مطابق آموزش برش های لازم و اتصالات را انجام دهید تا یک ماشین کنترلی جذاب داشته باشید. برای قسمت زیرین کاردستی ماشین کنترلی ابتدا یک مستطیل بکشید و با نشانه گذاری و برش، چهار قسمت آن را برش بزنید ک حذف کنید. دو سیم افشان به پایه‌ های موتور آرمیچر لحیم کنید و آن را به صفحه مستطیلی بچسبانید. دقیقا پشت به موتور در همان راستا موتور دوم را متصل کنید. مابین دو موتور یک حفره ایجاد کنید و سیم افشان ها را عبور دهید. برای ارتباط دو موتور، سیم افشان ها را بصورت ضربدری قرار دهید و با یک سیم افشان دیگر اتصال دهید و بخوبی با چسب محل اتصال را بچسبانید. بهتر از برخلاف ویدیو باتری لیتیوم یون را در جا باتری قرار دهید و جاباتری را متصل کنید. برای دو سمتی که در های ماشین قرار میگیرند طرح ذوزنقه ای را همانند ویدیو برش بزنید و به هر دو سمت متصل کنید. در ادامه به اتصالات و برق رسانی توجه داشته باشید. به اندازه عرض قسمت جلویی کاردستی ماشین کنترلی برش مستطیلی بزنید. دو حفره ایجاد کنید و ال ای دی ها را عبور دهید. سیم افشان به پایه هر دو ال ای دی متصل کنید. قسمت پشت ماشین را به اندازه لازم برش بزنید. کلید کشویی را متصل کنید. زیر کلید کشویی حفره ای ایجاد کنید و دو سیم متصل به باتری و موتور را از آن عبور دهید. برای سقف ماشین کنترلی از یک برش مربعی استفاده کنید. سه عدد ال ای دی قرار دهید. سیم های متصل به ال دی و باتری و کلید را به هم وصل کنید تا در نهایت یک ارتباط کلی بین تمام بخش ها صورت گیرد. شیشه و کاپوت هم با توجه به ابعادشان اندازه گیری و متصل کنید. برای اتصال چرخ ها، به قسمت زیرین یک نی بچسبانید. محور را عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید. دو چرخ دیگر را به شفت های موتور متصل کنید. در ادامه برای ساخت جعبه دسته کنترل، یک مکعب مستطیلی با استفاده از چند برش مربعی و مستطیلی به یکدیگر متصل کنید. در یک قسمت حفره ای ایجاد کنید. سیم افشان بلند را عبور دهید. باتری را درون جاباتری قرار دهید. برای اتصال کلید راکر دو برش بر روی جعبه بزنید و کلید ها را در جای خود قرار دهید. سیم های باتری و سیم افشان را به پایه های کلیدها لحیم کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی ماشین کنترلی


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین کنترلی


در این بخش تمامی اتصالات مهم در ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی را به همراه تصویر بررسی میکنیم. مطابق تصویر یک مستطیل بکشید و با نشانه گذاری و برش، چهار قسمت آن را برای چرخ ها برش بزنید.

برش اولیه در ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

دو عدد موتور بصورتیکه برای اتصال چرخ ها به شفت موتورها مناسب باشند متصل کنید. دو عدد سیم افشان به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید.

اتصال موتور آرمیچر در ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

قسمت زیرین را برعکس کنید و باتری را متصل کنید پیشنهاد میشود حتما از جاباتری استفاده کنید.

محل نصب باتری شارژی در ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

برای طراحی بدنه کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی دو طرح از شکل مقابل طراحی کنید و به طرفین متصل کنید.

ساخت بدنه کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

دو ال ای دی برای چراغ های جلویی متصل کنید. سیم افشان ها را به پایه ها متصل کنید.

اتصال LED در ساخت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

دو عدد از سیم افشان های متصل به موتور را از حفره ای که در پشت کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی ایجاد کردید عبور دهید. کلید کشویی را متصل کنید.

کلید برق کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

سه ال ای دی به سقف متصل کنید هر سه پایه را با سیم متصل کنید سپس شیشه و کاپوت ماشین را متصل کنید.

ال ای دی های سقفی کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

با برش های مربعی و مستطیلی به ابعاد لیتیوم یون یک مکعب مستطیل بسازید. باتری را قرار دهید.

ساخت کنترل در کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

در آخرین مرحله اتصالات بین باتری و کلید راکر را انجام دهید. در آن را به خوبی بچسبانید و سیم دسته کنترل به سیم های خروجی از ماشین متصل کنید.

اتصال کلید راکر در کاردستی ماشین کنترلی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین کنترلی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه