سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین کپسولی پروانه ای با بطری و در نوشابه

create-diy-car-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک چراغ مطالعه رو میزی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی چراغ مطالعه با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی کپسولی پروانه ای


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل ظرف پلاستیکی، لوله و بطری نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

پروانه

 


دستور العمل ساخت کاردستی کپسولی پروانه ای


یک بطری کوچک ترجیحا به شکل مستطیلی در اختیار داشته باشید. برای اتصال چرخ های کاردستی دو نی به اندازه عرض ماشین برش بزنید و محور را عبور دهید سپس چرخ ها را متصل کنید. موتور آرمیچر را به صورتی که شفت موتور رو به انتهای ماشین باشد بچسبانید. در همان راستا کلید راکر و باتری کتابی را قرار دهید. سیم افشان به پایه های موتور و کلید لحیم کنید. با قرار دادن سرباتری بر روی باتری، اتصال تکمیل میشود. با روشن و خاموش کردن دگمه کلید راکر حرکت ماشین را میتوانید کنترل کنید. به همین راحتی با ساده ترین وسایل در کوتاه ترین زمان ممکن یک ماشین بازیگوش ساخته شد.

 


ویدیو ساخت کاردستی کپسولی پروانه ای


 


نحوه اتصالات کاردستی کپسولی پروانه ای


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. موتور آرمیچر را به صورتی که شفت موتور رو به انتهای ماشین باشد بچسبانید. در همان راستا کلید راکر و باتری کتابی را قرار دهید سپس سرباتری را به باتری متصل کنید.

نحوه اتصالات کاردستی کپسولی پروانه ای با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

مراحل ساخت کاردستی ماشین کپسولی با پروانه پلاستیکی و بطری پلاستیکی، اتصال به چسب حرارتی صورت میگیرد.

اتصال باتری به بدنه پلاستیکی کاردستی ماشین کپسولی - دیجی اسپارک

 

برای اتصال چرخ های کاردستی دو نی به اندازه عرض ماشین برش بزنید و محور را عبور دهید سپس چرخ ها را متصل کنید.

اتصال چرخ ها در کاردستی ماشین کپسولی - دیجی اسپارک

 

در نهایت پروانه را به شفت متصل کنید. پروانه پلاستیکی در کاردستی ماشین کپسولی، نقش محرک را دارد.

اتصال پروانه پلاستیکی در کاردستی ماشین کپسولی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین کپسولی پروانه ای داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

  • باسلام
   کاربر گرامی برای اتصال دو چرخ به یکدیگر میتوانید از محور چوبی(چوب کباب تابه ای) یا فلزی استفاده کنید. همانند آموزش برای چرخش درست چرخ و محور آن را از نی عبور دهید. در خصوص کالای های مورد نیاز تمامی موارد در بخش اول آموزش قرار دارند میتوانید با کلیک برروی هر گزینه به فروشگاه متصل شوید. لینک های زیر را بررسی کنید.
   موتور آرمیچر
   باتری