سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه و موتور گیربکس زرد

create-diy-cement-mixer-with-soda-can-and-dc-gearbox-tt-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

وقتی در شهر در حال تردد هستیم، انواع ماشین های مختلفی را مشاهده‌ می‌کنیم. از خودروهای سواری گرفته تا موتور و ماشین های سنگین… کامیون حمل سیمان یا میکسر بتون به منظور جا به جایی بتن تازه از کارخانه تا محل پروژه استفاده می‌شود. اگر دقت کرده باشید در کنار ساختمان های در حال ساخت گاها به جای ماشین سیمان،، سیمان مخلوط کن کوچکی قرار گرفته که در حین کار و در لحظه با افزودن اجزی مورد نیاز با چرخش مدوام سیمان را مخلوط می کند. در این آموزش کاردستی قصد داریم نوع مینیاتوری و کوچک سیمان مخلوط کن را به شما آموزش دهیم. در ادامه ساخت این کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه


برای ساخت این کاردستی جذاب به لوازم ساده ی الکترونیکی و همچنین وسایل بازیافتی نیاز داریم. وسایل بازیافتی شامل قوطی نوشابه، در نوشابه، چوب آبسلانگ و‌‌‌…است. لیست وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر می‌باشد:

 


دستور العمل ساخت کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه


در مرحله ی اول دقیقا در مرکز در بطری نوشابه ، توسط هویه حفره ای ایجاد میکنیم. در حین ایجاد این حفره توسط هویه حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب رسیدن به دست شما جلوگیری شود و اگر تجربه ی استفاده از دریل را ندارید حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید. حال آن را به یکی از شفت های موتور زرد گیربکس متصل می‌کنیم. برای محکم تر شدن این اتصال میتوانید از چسب حرارتی استفاده کنید. در این مرحله به چوب آبسلانگ نیاز داریم. قسمت بالایی و پایینی چوب که دایره شکل است را برش داده و سپس مطابق آنچه ویدیو نمایش می‌دهید سه به سه به یکدیگر میچسبانیم. سپس موتور زیر گیربکس را در میان آن ها قرار داده و با چسب حرارتی این اتصال را محکم می‌کنیم. در حقیقت چوب آبسلانگ برای بدنه ی کاردستی کاربرد دارد. بعد از اینکه سازه ی مرحله ی قبل را به صورت ایستاده قرار دادیم، از چوب کباب تابه ای استفاده کرده و آن را به پایه های آن مطابق تصویر متصل می‌کنیم. از چوب آبسلانگ برای ساخت قسمت دیگر کاردستی استفاده میکنیم. و بعد از ساخت پایه مانند تصویر باید چرخ ها را متصل کنید. برای این چرخ ها نیاز به چرخ مخصوص رباتیک دارید. اگه چرخ های شما محور دارد کار شما آسان می شود. ولی در صورت نداشتن محور چرخ میتوانید از چوب کباب تابه ای یا مفتول سیمی به عنوان محور چرخ استفاده کنید. سپس چرخ ها را از قسمت محور آن به پایه های ساخته شده متصل می‌کنیم. حال برای اتصال دو بدنه چوب کباب تابه ای متصل شده را از حفره ی ایجاد شده روی چوب آبسلانگ مطابق تصویر عبور میدهیم و به این ترتیب بدنه ها روی هم قرار می‌‌گیرند. از باتری کتابی به عنوان منبع تغذیه کامیون حمل سیمان استفاده می‌کنیم. برای یک شکل شدن اجزا مختلف کاردستی نوار پلاستیکی نوشابه را به دور باتری می چسبانیم. حال باتری کتابی را به صورت عمودی در مکان مشخص شده در ویدیو می‌‌چسبانیم. سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل می‌کنیم و سپس کلید راکر را روی آن می‌چسبانیم. سپس توسط سیم افشان اتصالات بین باتری و موتور دی دسی و کلید راکر را برقرار می‌کنیم. این این مرحله ی قوطی نوشابه را از وسط قیچی می‌کنیم. دقت داشته باشید که لبه های برش داده شده بطری نوشابه بسیار تیز هستند و ممکن است به دست شما آسیب برسانند. با استفاده از سنباده لبه های تیز قوطی نوشابه را صاف می‌کنیم. سپس دو قسمت جداگانه بطری نوشابه را در یکدیگر فرو می‌کنیم. سپس آن را روی در نوشابه متصل به شفت موتور گیربکس قرار میدهیم.


سیمان مخلوط کن ما آماده است. با روشن کردن کلید راکر و عبور جریان برق از باتری به موتور زرد گیربکس و حرکت آن، شفت موتور نیز شروع به چرخش کرده و به تبع آن بطری نو
شابه نیز شروع به چرخش میکند. البته به دلیل اندازه ی کوچک سیمان مخلوط ما، میتوانید از آن به عنوان میکسر پودر کافی میکس و آب جوش نیز استفاده کنید و پس از میکس شدن با وارونه کرد آن داخل لیوان از آن استفاده کنید.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه


 


نحوه اتصالات کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه


پس از این که با هویه در مرکز در بطری نوشابه حرفه ای ایجاد کردیم، آن را به یکی از شفت های موتور گیربکس زرد متصل می کنیم. برای اینکه این اتصال محک باشد از چسب حرارتی استفاده می کنیم.

اتصال در بطری نوشابه به موتور گیربکس زرد کاردستی سیمان مخلوط کن - دیجی اسپارک

 

همانطور که قبلا ذکر کردیم برای استفاده از چوب آبسلانگ انتهای گرد آن را برش می دهیم. سپس مطابق تصویر زیر چوب ها را به یکدیگر می چسبانیم.

اتصال چوب آبسلانگ در ساخت کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

پس از ساخت دو سازه طبق دستورالعمل مرحله ی قبل همانند تصویر  موتور زرد گیربکس را در وسط آن قرار می دهیم و سپس چوب های آبسلانگ را به بدنه ی موتور می چسبانیم.

بدنه کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

برای ساخت پایه های نگهدارنده تکه چوب های کوچک چوب آبسلانگ را به قسمت مشخص شده می چسبانیم. سپس اندازه ی تعیین شده چوب کباب تابه ای را در قسمت میانی آن می چسبانیم.

قرار گیری دسته های کاردستی سیمان مخلوط کن - دیجی اسپارک

 

پایه ی سوم کاردستی را نیز از چوب آبسلانگ می سازیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید از تکه های چوب در جهت استحکام استفاده کرده و در گوشه های کناری آن می چسبانیم.

اتصالات چوب آبسلانگ در کاردستی سیمان مخلوط کن - دیجی اسپارک

 

برای اتصال دو قسمت کاردستی و قرار گیری آن ها روی هم مطابق تصویر زیر چوب کباب تابه ای را از حفره ی ایجاد شده در سازه ی دوم عبور می دهیم.

سازه اصلی در ساخت کاردستی سیمان مخلوط کن - دیجی اسپارک

 

باتری کتابی را درست مانند تصویر به صورت عمودی به بدنه ی کاردستی می چسبانیم. پس از اتصال سرباتری ۹ ولت به باتری کتابی کلید راکر را نیز روی سطح آن متصل می کنیم.

اتصال کلید راکر در کاردستی سیمان مخلوط کن با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

قوطی نوشابه را از وسط برش میدهیم و سپس داخل یکدیگر قرار می دهیم. سپس آن را به شفت موتور زردگیربکس متصل می کنیم. در انتها بر طبق سلیقه ی خود می توانید بدنه ی کاردستی را نیز رنگ آمیزی کنید.

قرار گیری قوطی نوشابه در کاردستی سیمان مخلوط کن - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی سیمان مخلوط کن داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه