سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هلیکوپتر شینوک با بطری نوشابه و آرمیچر DC در منزل

create-diy-chinook-helicopter-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digaispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ربات های پروازی در بین کودکان و نوجوانان اهمیت و جذابیت خاصی دارد. آموزش امروز به ساخت کاردستی هلیکوپتر شینوک اختصاص دارد. این کاردستی علاوه بر سهولت در ساخت بسیار سرگرم کننده و خلاقانه است. برای شبیه سازی بدنه اصلی هلیکوپتر از بطری نوشابه استفاده میکنیم. باتری لیتیومی شارژی به عنوان تعذیه اصلی کاردستی استفاده میشود. در ادامه این آموزش با دیجی اسپارک، مرجع آموزش های کاردستی و سرگرمی همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت کاردستی هلیکوپتر


این آموزش نیز همانند آموزش های قبلی ابزار مورد نیاز ساخت آن از دو قسمت وسایل بازیافتی و ابزار الکترونیکی ساده تشکیل شده است. وسایل بازیافتی مثل بطری نوشابه و… است. لیست قطعات الکترونیکی آن به شرح زیر می باشد. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل می شوید و در صورت نیاز به راحتی میتوانید آن را تهیه کنید.

 


دستورالعمل ساخت کاردستی هلیکوپتر


همانطور که در ویدیو مشاهده می کنید در قدم اول به وسیله ی هویه دو سوراخ در  دو سمت بطری نوشابه ایجاد می کنیم.در هنگام ااستفاده از هویه حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت عدم تجربه حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید.در قسمت دوم قسمت بالایی بطری دوبطری نوشابه ی دیگر را برش میدهم.قسمت برش داده شده را درست روی هر دو حفره ای که رو بطری اول ایجاد کردیم توسط چسب حرارتی یا قطره ی میچسبانیم.

قسمتی از یک نی را برش میدهیم و برای ساخت چرخ های هلیکوپتر شینوک محور چرخ را از نی عبور می دهیم.سپس چرخ هارا به دو طرف محور چرخ متصل می کنیم.چرخ هارا به وسیله ی چسب حرارتی به دو قسمت بالا و پایین بطری نوشابه میچسبانیم.برای برقراری اتصال بین قسمت های مختلف هلی کوپتر و انتقال جریان برق از سیم افشان   استفاده می کنیم.بعد از اینکه سیم افشان را به آرمیچر لحیم کردیم آرمیچر ها را از هردو حفره های ایجاد شده روی بطری نوشابه عبور می دهیم  . برای قطع و وصل جریان برق از کلید راکر استفاده می کنیم.در بطری نوشابه را به وسیله ی کاتر برش مستطیل شکلی می دهیم و سپس کلید راکر درون آن قرار دهید.حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.بعد از اتصال سیم افشان به پایه ای کلیدراکر در بطری نوشابه را میبندیم.برای تامین نیروی مورد نیاز روشن شدن هلیکوپتر شینوک از باتری لیتیوم یون استفاده می کنیم.باتری را در جاباتری قرار میدهیم.سپس درست اندازه ی جاباتری روی سطح بطری مستطیلی ایجاد می کنیم و جاباتری را از ان عبور میدهیم.سپس به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین باتری و . آرمیچر ها برقرار می شود.برای ساخت بالگرد ها از چوب بستنی استفاده میکنیم.برای شکیل تر شدن کاردستی میتوانید به  سلیقه ی خود با ماژیک یا گواش چوب بستنی هارا رنگ آمیزی کنید.سپس در درست در نقطه ی وسط چوب بستنی ها به وسیله ی دریل یا درفش حفره ای ایجاد می کنیم.توجه داشته باشید که هردوی این ابزار ها وسایلی برنده و خطرناک هستند و حین استفاده از ان ها حتما توجه و دقت کافی را داشته باشید.

چوب بستنی هارا روی شفت آرمیچر ها قرار میدهیم. به این ترتیب هلیکوپتر شینوک ما آماده است.با روشن کردن کلید راکر و عبور جریان برق از باتری لیتیوم یون به آرمیچر ها هر دو ارمیچر شروع به حرکت کرده . به تبع آن شفت ها نیز حرکت میکنند.با قرار دادن کاردستی روی سطحی صاف هلیکوپتر ما شروع به حرکت می کند.

 


ویدیو ساخت کاردستی هلیکوپتر شینوکنحوه اتصالات کاردستی هلیکوپتر


  بعد از اینکه توسط هویه دو حفره روی بطری نوشابه ایجاد کردیم همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید دو در بطری برش داده شده را در حفره ها قرار میدهیم

مراحل ساخت کاردستی هلیکوپتر شینوک با بطری - دیجی اسپارک

 

پس از اینکه محور چرخ هلیکوپتر شینوک را از نی عبور دادیم چرخ ها را به آن متصل کرده و در محل مشخص شده در تصویر متصل می کنیم.

اتصال چرخ ها در کاردستی هلیکوپتر شینوک با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

در این قسمت به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین کلید راکر و دیگر اجزا را برقرار کرده و سپس کلید راکر را درست مانند تصویر روی در نوشابه قرار می دهیم.

اتصال کلید راکر در ساخت کاردستی هلیکوپتر شینوک - دیجی اسپارک

 

آرمیجر هارا در قسمت مشخص شده قرار می دهیم و سپس چوب بستنی سوراخ شده را روی شفت آرمیچر ها متصل میکنیم.

اتصال ملخ چوبی در کاردستی هلیکوپتر شینوک - دیجی اسپارک

 

در تصویر زیر نهایی شده کاردستی هلیکوپتر شینوک را مشاهده میکنید.

کاردستی هویه شینوک با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هلیکوپتر شینوک داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه