سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی فن رومیزی با کارتن مقوایی و پروانه پلاستیکی

create-diy-desk-fan-with-corrugated-paper-sheet-dc-motor-and-switch-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

آرمیچر یک کالای بسیار کاربردی است. با آرمیچر کاردستی های زیادی با تنوع زیادی ساخته می‌شود. با توجه به طرح و برنامه قبلی می‌توانید کاردستی هایی با طرح های مختلف به سرانجام برسانید. از مزیت های موتور آرمیچر در دسترس بودن و قیمت مناسب آن است. با حرکتی که به کاردستی ها میدهد روح تازه ای به ساختار جذاب ما که ترکیبی از وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی است میدهد . به همین علت موتور آرمیچر یکی از قطعات مورد علاقه من است. در این آموزش با چند وسیله در دسترس یک آموزش جذاب برای ساخت کاردستی جاروبرقی خواهیم داشت. در ادامه ساخت این ربات کاردستی فن رومیزی با وسایل الکترونیکی و کارتن با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی فن


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی فن رومیزی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل ۸ عدد قوطی کبریت و ۲ عدد چوب بستنی و ۲ عدد چوب کباب تابه ای است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. با کلیک هر گزینه مستقیما با فروشگاه متصل میشوید. درصورت نیاز میتوانید آن ها را تهیه کنید.

وسایل الکترونیکی

آرمیچر مخصوص ساخت ربات

پروانه مخصوص ساخت ربات

باتری کتابی

سرباتری ۹ ولت

کلید راکر

سیم افشان

 


دستورالعمل ساخت کاردستی فن


برای ساخت کاردستی فن رومیزی ابعاد آن را میتوانید به دلخواه خودتان در نظر بگیرید. ابتدا یک کارتن به اندازه ۱۰ در ۱۵ سانتی متر برش دهید. پروانه مخصوص را بر روی یک سمت کارتن قرار دهید و با چرخش چهار طرفه، هر چهار جهت آن را علامت گذاری کنید. سپس یک دایره به ارتباط علامت گذاری به یکدیگر ترسیم کنید و آن را برش دهید. دو عدد مستطیل ۲ در ۱۰ برش بزنید و مرکز آن را حفره ای ایجاد کنید. بر روی یکدیگر قرار دهید و قبل از اتصال به قطر دایره، برای ایجاد فاصله از مقوا، هر دو سمت مستطیل را دو برش کوچک از کارتن قرار دهید و آن را بچسبانید. برای عرض کاردستی فن یک مستطیل ۳/۵ در ۱۵ سانتی متری برش بزنید و آن ها را متصل کنید. به همین ترتیب عرض فن را متصل کنید. از نظر من اتصالات سیم ها و باتری و برق رسانی، با روحی که به دیگر قطعات کاردستی میدهد بسیار جذاب است. پس دو عدد سیم افشان را به دو پایه ی کلید راکر لحیم کنید. در ادامه اتصالات سیم به باتری و پایه های موتور آرمیچر را با لحیم کاری انجام دهید. باتری را به قسمت پایینی کاردستی فن متصل کنید و موتور آرمیچر را از حفره عبور دهید. ۵ برش هم اندازه ارتفاع قطر فن برش دهید و در ۵ قسمت، اطراف داره متصل کنید. پروانه در به شفت موتور آرمیچر متصل کنید. در نهایت برای تکمیل ساختار کاردستی فن، یک برش ۱۰ در ۱۵ دیگر از کارتن را در اختیار داشته باشید. دایره به همان اندازه ی مرحله قبل را برش بزنید و در یک گوشه در جای کلید راکر حفره ای ایجاد کنید که کلید راکر در قسمت خارجی قرار گیرد.

 


ویدیو ساخت کاردستی فن


 


نحوه ی اتصالات کاردستی فن


در این بخش اتصالات و بخش های مهم کاردستی فن رومیزی را قدم به قدم بررسی میکنیم. دو کارتن به ابعاد ۱۰ در ۱۵ سانتی متر برش دهید. پروانه ی مورد استفاده در کاردستی فن را بر روی کارتن مقوایی قرار دهید. برای اندازه گیری دقیق دایره، پروانه را بصورت دورانی بچرخانید و علامت گذاری کنید سپس آن را برش دهید.

مراحل ساخت کاردستی فن رومیزی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

به اندازه عرض بدنه ی کاردستی فن، دو عدد مستطیل ۲ در ۱۰ برش بزنید . در مرکز آن حفره ای به اندازه موتور آرمیچر ایجاد کنید. هر دو  را بر روی یکدیگر قرار دهید و قبل از اتصال جهت ایجاد فاصله از بدنه ، هر دو سمت مستطیل را دو برش کوچک از کارتن قرار دهید و آن را مطابق تصویر در محل بچسبانید.

برش مقوا در مراحل ساخت کاردستی فن رومیزی - دیجی اسپارک

 

رسیدیم به بخش مورد علاقه من! با استفاده از سیم افشان ارتیاط و اتصال بین کلید راکر و پایه های موتور و باتری را با لحیم کاری برقرار کنید.

اتصلات قسمت الکترونیکی کاردستی فن رومیزی - دیجی اسپارک

 

دور تا دور بدنه بخش طولی و عرضی ساختار مکعبی را اضافه کنید. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید. باتری و موتور آرمیچر را متصل کنید.

نصب آرمیچر DC در کاردستی فن رومیزی - دیجی اسپارک

 

در ادامه دور تا دور دایره را برش های کوچک قرار دهید. و اخرین بخش عرضی را اضافه کنید.

ساخت بدنه کاردستی فن رومیزی با مقوا - دیجی اسپارک

 

پروانه را به شفت موتور متصل کنید. در مرحله اول یکی از دو کارتن های برش زده شده استفاده شد و موتور بر روی آن قرار گرفت. در نهایت دیگر کارتن را با حفره ای که برای قرار گیری کلید راکز ایجاد میکنیم متصل کنید.

چسب کاری بدنه مقوایی کاردستی فن رومیزی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی فن رومیزی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه