سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی چراغ مطالعه با بطری نوشابه LED وسایل بازیافتی

create-diy-desk-light-with-plastic-bottle-led-and-battery-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک چراغ مطالعه رو میزی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی چراغ مطالعه با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی چراغ مطالعه


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل ظرف پلاستیکی، لوله و بطری نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

 


دستور العمل ساخت کاردستی چراغ مطالعه


از یک بطری برای کلاهک کاردستی چراغ مطالعه استفاده میکنیم. یک لوله خرطومی و لوله سبز در اختیار داشته باشید. بر روی کلاهک چراغ مطالعه به اندازه قطر لوله خرطومی علامت گذاری و برش بزنید. سپس لوله خرطومی را در لوله سبز قرار دهید. محل اتصال را به خوبی با چسب محکم کنید. یک سیم و سیم افشان از لوله عبور دهید. سپس لوله را به کلاهک متصل کنید. بر روی یک صفحه کاغذی یا مقوا دایره ای به قطر کلاهک برش بزنید. یک ال ای دی دو پایه به صورتیکه دو پایه ال سی دی از صفحه بگذرد به آن وصل کنید. دو پایه ال ای دی به سیم افشان متصل شود. یک ظرف پلاستیکی کوچک مطابق تصویر در اختیار داشته باشید. پیشنهاد من برای کسانی که ظروف پلاستیکی ندارند این است از قوطی های فلزی کنسرو ها یا ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده کنید و درون ظرف سنگ های کوچک یا وسیله‌ی سنگینی قرار دهید که تعادل برقرار شود. در ادامه ظرف را برعکس کنید. مطابق ویدیو دو حفره ایجاد کنید. یکی از حفره ها به قطر لوله سبز، دیگری به اندازه کلید راکر. به کلید راکر دو سیم افشان متصل کنید و در جای خود قرار دهید. یک باتری کتابی به درب ظرف بچسبانید. اتصال بین باتری و کلید راکر و سیم افشان های لوله و ال ال دی را برقرار کنید. لوله را بر روی باتری متصل کنید و درب بطری را ببندید.

 


ویدیو ساخت کاردستی چراغ مطالعه


 


نحوه اتصالات کاردستی چراغ مطالعه


در این بخش تمامی اتصالات مهم را به همراه تصویر بررسی میکنیم. از یک بطری سایز متوسط یا سایز دلخواه تان استفاده کنید و قسمت بالای آن را برش بزنید. مطابق تصویر در محل مشخص شده به اندازه قطر لوله خرطومی حفره ای ایجاد کنید.

اتصالات اولیه کاردستی چراغ مطالعه با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

محل اتصال دو لوله را با چسب به خوب محکم کنسد. دو سیم افشان و یک سیم برای شکل دادن به گردن کاردستی چراغ مطالعه در لوله عبور دهید.

ساخت پایه کاردستی چراغ مطالعه با وسایل بازیافتی - دیجی اسپارک

 

یک مقوای دایره ای یا یک صفحه پلاستیکی را به قطر کلاهک کاردستی چراغ مطالعه برش دهید. دو حفرا در آن ایجاد کنید و پس از عبور سیم افشان ها از حفره ها پایه های ال ای دی را به سیم افشان متصل کنید. سپس مقوا را در آخر کلاهک قرار دهید.

اتصال LED در کاردستی چراغ مطالعه با بطری نوشابه - دیحی اسپارک

 

اتصالات بین باتری و سیم افشان و کلید راکر را انجام دهید.

نصب باتری در ساخت کاردستی چراغ مطالعه بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در نهایت لوله سبز را به باتری بچسبانید. سیم و باتری ها را درون ظرف پلاستیکی قرار دهید و درب جعبه را ببندید.

نهایی سازی ساخت کاردستی چراغ مطالعه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی چراغ مطالعه داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه