سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی پنکه چرخشی با موتور آرمیچر DC و چوب بستنی

create-diy-desk-rotary-fan-with-ice-cream-stick-and-battery-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

وقتی شما در مکانی قرار دارید که دمای محیط گرم است معمولا کولر را روشن میکنید. اگر کولر در دسترس نباشد از پنکه استفاده می‌کنید. پنکه را رو به روی خود تنظیم کرده و از باد خنک آن لذت می‌برید. ولی اگر شما تنها فرد توی اتاق نباشید، ممکن است به مشکل بخورید. چون نفر دوم نیز نیازمند باد مستقیم پنکه برای خنک شدن است. پس یا یک نفر از شما از باد خنک محروم شده یا درگیری ایجاد می‌شود‌. در این قسمت از آموزش های دیجی اسپارک قصد داریم دستورالعمل پنکه ی چرخشی را با شما اشتراک بگذاریم. این پنکه علاوه بر چرخش پره ها در جهت خنک کردن و جا به جا کردن باد، بدنه ی چرخشی نیز دارد که میتواند این جا به جایی باد را در تمام زوایا انجام دهد. به عبارت دیگر پنکه ی شما با زاویه ی ۳۶۰ درجه شروع به خنک کردن محیط می کند.در ادامه ساخت کاردستی پنکه چرخشی با آرمیچر و وسایل بازیافتی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


لوازم مورد نیاز ساخت کاردستی پنکه چرخشی


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل چوب آبسلانگ، تخته چوبی و ..است. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستور العمل ساخت کاردستی پنکه چرخشی


در قسمت اول از ساخت این کاردستی جذاب از چوب آبسلانگ استفاده می‌کنیم. یکی از آرمیچر ها را به یک انتهای چوب آبسلانگ و آرمیچر دوم را به انتهای دیگر چوب می چسبانیم‌. برای این اتصال می‌توانید از چسب حرارتی استفاده کنید. در این مرحله دقیقا در قسمت مرکزی چوب آبسلانگ باتری ۹ ولت را میچسبانیم. حتما دقت داشته باشید که باتری باید در وسط چوب آبسلانگ باشد تا پنکه بتواند تعادل خود را حفظ کند‌. برای برآورد دقیق تر نقطه ی مرکزی می توانید از خط کش استفاده کنید. برای روشن و خاموش کردن این پنکه ی کاربردی به کلید راکر نیاز داریم‌. همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید کلید راکر را روی باتری کتابی میچسبانیم. سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل کرده و سپس برای اتصال اجزای مختلف کاردستی از سیم افشان استفاده می‌کنیم. به این ترتیب قسمت اصلی کاردستی ما آماده می‌شود. برای ایجاد پایه ی نگه دارنده پنکه از ماژیک بالا استفاده یا هر جسم استوانه ای شکل و محکم همانند آن استفاده میکنیم. ماژیک را به قسمت پشتی چوب ابسلانگ دقیقا پشت محلی که باتری کتابی ۹ ولت قرار گرفته، میچسبانیم. در این قسمت از آموزش ساخت کاردستی دو پروانه ی چهار پره ی مخصوص رباتیک را به شفت های دو آرمیچر متصل می‌کنیم‌. برای ساخت قسمت انتهایی پنکه و پایه ای که پنکه را روی زمین نگه میدارد به تخته ی چوبی نیاز داریم. در قسمت مرکزی تخته ی چوبی به وسیله ی مته حفره ای به یک مداد ایجاد می‌کنیم. در حین استفاده از مته حتما نکات ایمنی را رعایت کنید یا در صورت بی تجربگی حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید تا از آسیب رسیدن به دستتان جلوگیری شود. سپس مداد را وارد حفره ی ایجاد شده در مرکز تخته های چوبی میکنیم و پس از محکم کردن آن ماژیکی که در مرحله ی قبل به عنوان پایه استفاده کردیم را روی آن قرار می‌دهیم.
با قرار دادن پنکه روی سطحی صاف و روشن کردن کلید راکر پنکه ی چرخشی ما شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی پنکه چرخشی


 


نحوه اتصالات کاردستی پنکه چرخشی


در مرحله ی اول ساخت کاردستی پنکه چرخشی یکی از آرمیچر ها را به یک انتهای چوب آبسلانگ و آرمیچر دوم را به انتهای دیگر چوب می چسبانیم‌. برای این اتصال می‌توانید از چسب حرارتی استفاده کنید.توجه داشته باشید که شفت هرکدام از آرمیچر ها به یک سمت متفاوت منحرف است.

اتصالات کاردستی پنکه چرخشی با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

در این مرحله دقیقا در قسمت مرکزی چوب آبسلانگ باتری ۹ ولت را میچسبانیم. حتما دقت داشته باشید که باتری باید در وسط چوب آبسلانگ باشد تا پنکه بتواند تعادل خود را حفظ کند‌. برای برآورد دقیق تر نقطه ی مرکزی می توانید از خط کش استفاده کنید.

اتصال باتری کتابی در ساخت کاردستی پنکه چرخشی - دیجی اسپارک

 

برای روشن و خاموش کردن این پنکه ی کاربردی به کلید راکر نیاز داریم‌. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید کلید راکر را روی باتری کتابی میچسبانیم. سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل کرده و سپس برای اتصال اجزای مختلف کاردستی از سیم افشان استفاده می‌کنیم.

اتصالات کلید راکر در ساخت کاردستی پنکه چرخشی - دیجی اسپارک

 

برای ایجاد پایه ی نگه دارنده پنکه از ماژیک بالا استفاده یا هر جسم استوانه ای شکل و محکم همانند آن استفاده میکنیم. ماژیک را به قسمت پشتی چوب ابسلانگ دقیقا پشت محلی که باتری کتابی ۹ ولت قرار گرفته، میچسبانیم. در این قسمت از آموزش ساخت کاردستی دو پروانه ی چهار پره ی مخصوص رباتیک را به شفت های دو آرمیچر متصل می‌کنیم‌.

ساخت شاسی اصلی کاردستی پنکه چرخشی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت قسمت انتهایی پنکه و پایه ای که پنکه را روی زمین نگه میدارد به تخته ی چوبی نیاز داریم. در قسمت مرکزی تخته ی چوبی به وسیله ی مته حفره ای به یک مداد ایجاد می‌کنیم. در حین استفاده از مته حتما نکات ایمنی را رعایت کنید یا در صورت بی تجربگی حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید تا از آسیب رسیدن به دستتان جلوگیری شود. سپس مداد را وارد حفره ی ایجاد شده در مرکز تخته های چوبی میکنیم.

استفاده از چوب مداد در ساخت کاردستی پنکه چرخشی - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه مداد را وارد حفره ی ایجاد شده در مرکز تخته های چوبی کردیم پس از محکم کردن آن ماژیکی که در مرحله ی قبل به عنوان پایه استفاده کردیم را روی آن قرار می‌دهیم.

نهایی سازی کاردستی پنکه چرخشی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی پنکه چرخشی با آرمیچر داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۱ دیدگاه