سرگرمی

آموزش قدم به قدم ساخت کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی

create-diy-escalator-with-corrugated-paper-sheet-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

خلاقیت و نوآوری منجر به اجرای ایده هایی بوده است که تا به حال رفاه در بسیاری از موارد را برای ما به همراه داشته است. در قدم بعدی با در نظر داشتن ویژگی های ذهنیِ یک ایده، جزییات طرح و نحوه‌ی اجرای آن مشخص میشود. خلاقیت در هر زمینه ای امکان پذیر است. قدم به قدم با خلاقیت ذهنی و ایده ی جذاب، خلق جزییات موثر و… در نهایت، طرحِ تمام شده. ذهن باز، ایده های نو را می‌پروراند. زمانی که یک پله برقی را مشاهده می‌کنیم با توجه به قطعات بکار برده شده در ساخت آن شاید هیچ تصوری از ساخت پله برقی بصورت کار دستی، آن هم بدون قطعات الکترونیک نداشته باشیم. چگونه ممکن است چرخش پله ها انجام شود؟ اما همه چیز به ذهنیت نا محدود برمی‌گردد. پس با یک خلاقیت جالب در این آموزش یک پله برقی فوق العاده جذاب می‌سازیم. در ادامه ساخت کاردستی پله برقی بدون وسایل الکترونیکی و کارتن مقوایی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی پله برقی


در آموزش ساخت کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی بدون نیاز به وسایل الکترونیکی تنها با استفاده از وسایل بازیافتی، با در اختیار داشتن کارتن مقوایی و چوب کباب تابه ای میتوانید کاردستی پله برقی را بسازید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی پله برقی


آموزش ساخت کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی بسیار جذاب و کمی چالش برانگیز است. پیشنهاد میکنم بعد از بررسی کلی این بخش برای درک بهتر و اجرای دقیق تر از کاردستی، حتما بخش آموزش تصویری به همراه متن آموزشی را مرحله به مرحله بررسی کنید. دقت در اندازه گیری و ابعاد و برش صحیح قطعات مقوایی، بسیار در طرح نهایی موثر است. در این مرحله هر اقدامی که لازم به انجام است در نظر داشته باشید به تعداد دو برابر بایستی آماده کنید. زیرا اقدام به آماده سازی دیواره ی دو طرف کاردستی پله برقی میکنیم.

در ابتدا با چند خط مورب بصورت پلکانی بدنه را طراحی و برش بزنید. خطوط را به پرگار بصورت نیم دایره به یکدیگر متصل کنید. فضاهای خالی بین خطوط را که ایجاد کردید اکنون بایستی با کارتن بصورت ایستاده پر کنید. همچنین فاصله ی بین دو سمت کارتن های عمودی را در نظر داشته باشید و کارتن های برش زده را مابین آن ها قرار دهید. ۱۰ عدد کارتن مربعی با ضلع ۱۴ میلی متری برش دهید و بر روی ۱۰ قسمت مختلف از بدنه کاردستی پله برقی متصل کنید. در ادامه ۴ عدد از مقوا به عرض ۱۲ میلیمتر برش دهید و یک لایه از کارتن را از آن جدا کنید و بصورت حلزونی حلقه کنید. یک عدد چوب کباب تابه را به فاصله ۱ سانتی متر برش دهید و هر یک را درون حفره های کارتنی بصورت ۳ یا ۴ حفره در میان قرار دهید. سپس آن را مابین دو کارتن عمودیِ روی بدنه قرار دهید. پرگار را به اندازه ۳/۵ نیم سانتی متر باز کنید و سه دایره ترسیم کنید. هر سه را بر روی یکدیگر بچسبانید. بر روی دایره قسمت هایی به اندازه فاصله ی حفره ها علامت گذاری کنید. در قسمت های مشخص شده به اندازه ارتفاع دایره به قسمت بیرونی دایره ها چوب کباب تابه ای متصل کنید. در نهایت بایستی به همین روال ۲ عدد دایره با قطر ۳/۵ و ۱ عدد ۲/۵ سانتی متری و ۱ عدد دایره با قطر ۳ سانتی متر بدون چوب در قسمت خارجی و یک چوب کباب تابه ای به طول ۱۱/۵ سانتی متر داشته باشیم. در مرکز دایره ی ۲ونیم سانتی متری و ۳ سانتی متری حفره ای ایجاد کنید. آن ها را ب روی یکدیگر قرار دهید و چوب کباب تابه ای ا از مرکز عبور دهید.

دو چرخ دنده ی دیگری که ساختیم را در دو سمت دیواره پله برقی قرار دهید. مطابق ویدیو بخش دیگری از بدنه پله را برش دهید و بهم متصل کنید. دو طرف دیواره کاردستی پله برقی را بر روی سازه‌ی ساخته شده متصل کنید. دو برش دایره ای با قطر یک سانتی متری انجام دهید و مرکز آن را حفره ای ایجاد کنید. از چوب گوش پاک کن به طول ۶/۲ سانتی متری برش دهید و به شکل وزنه به آن متصل کنید. همانند ویدیو آن را در قسمت بالایی و پایینی کاردستی پله برقی قرار دهید. و از قسمت بیرونی یک چوب کباب تابه ای که یک سمت آن را چرخ دنده متصل بود را از آن ها عبور دهید. نوبت به پله ها، بخش جذاب کاردستی رسید. ۲۴ عدد از آن را نیاز داریم که در ادامه با تصویر به نمایش میگذاریم. یک به یک پله ها را وصل میکنیم و با چوب کباب تابه ای اتصال آن ها را محکم میکنیم. با استفاده از شیرازه و مقوا دیواره آن را بر روی بدنه قرار دهید. در نهایت برای تکمیل چرخ دنده و قرار یری دقیق، جاهای خالی چرخش دنذه متصل شده را در نظر داشته باشید و قسمت های خالی را چرخ دنده رویی پر کنید تا اتصال دقیقی داشته باشید.

 


ویدیو کاردستی پله برقی


 


نحوه ی اتصالات کاردستی پله برقی


تمامی اتصالات پله برقی با کارتن مقوایی را در این مرحله با هم بررسی میکنیم. براش شروع اقدام به ساخت دیواره ی دو سمت کاردستی پله برقی میکنیم پس در این مرحله بایستی اقدامات را بصورت دوبل انجام دهید. ابتدا مطابق تصویر یک کارتن ۴۱/۵ در ۲۱ سانتی متری در اختیار داشتیه باشید و به حالت زیر خطوط را طراحی کنید.

الگوی اولیه طرح کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

هر دوست خطوط را با پرگار به یکدیگر وصل کنید و تمامی خطوط را برش دهید.

طرح ساخت کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

در این جا تمامی ابعاد و اندازه ها مشخص شده است. دقت در اندازه گیری و طراحی در این کاردستی بسیار حائز اهمیت است.

ابعاد نهایی طرح کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

لبه های کارتن ها را با برش هایی از مقوا به عرض ۱/۲ سانتی متر پوشش دهید. سپس ۱۰ عدد کارتن مربعی با ضلع ۱/۴ سانتی متر برش دهید و بر روی ۱۰ قسمت مختلف از بدنه کاردستی پله برقی که مشاهده میکنید متصل کنید. در ادامه ۷ عدد کارتن دیگر به اندازه ی فاصله ی دو ردیف برش دهید و در جای مشخص شده بچسبانید.

طرح سازه داخلی کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت این ریل ها بایستی کارتن را به عرض ۱/۲ سانتی متر برش بزنید و یک لایه ی مقوایی را از آن جدا کنید. در مرحله بعدی یک چوب کباب تابه ای را به اندازه های یک سانتی متری برش بزنید و در حفره ها قرار دهید. دقت داشته باشید نحوه ی قرار گیری به صورت پراکنده است یعنی سه الی چهار حفره یکی را خالی بگذارید. زیرا در ادامه به هنگام متصل کردن پله محور را از این حفره ها عبور میدهیم.

ساخت ریل داخلی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

ریل ها را در میان فضای خالی رد کنید. و در نهایت دو سمت به هم رسیده را با چسب به هم متصل کنید تا حلقه کامل شود.

محل قرار گرفتن ریل در ساخت پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

دهانه پرگار را به قطر ۳/۵ سانتی متر باز کنید. شش دایره ترسیم کنید.  بصورت دو دایره ی سه تایی بهم متصل کنید. در مرکز هر دوی آن ها حفره‌ای ایجاد کنید. برای اینکه بتوانید فاصله ی دقیق حفره ها را اندازه گیری کنید. یک مقوا درقسمت خارجی قرار دهید و علامت گذاری کنید. در نهایت چوب کباب تابه ای را به اندازه یک سانتی متر برش دهید و در نقاط مشخص شده ی هر دو دایره متصل کنید.

ایجاد محور اصلی ریل داخلی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

در این بخش مشاهده میکنید که دو دایره ۳/۵ سانتی متری بدین شکل باید باشد و ابعاد و طرح دو دایره دیگر با ابعاد و قطر ۲/۵ سانتی متری و ۳ سانتی متری است. همچنین یک چوب کباب تابه ای به طول ۱۱/۵ سانتی متر داشته باشید.

قطعات نهایی مقوایی بخش ریل متحرک پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

هر دو دایره را در دو قسمت هلالی شکل قرار دهید. چوب کباب تابه ای همانند تصویر در حفره ی مرکزی قرار دهید.

روش مونتاژ ریل در کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

نوبت به ساخت بدنه ی کاردستی پله برقی رسید. مطابق تصویر با استفاده از مربع ها و مستطیل ها سازه ی زیرین آن را بسازید.

ساخت بدنه نهایی کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

سازه ساخته شده را برای آماده سازی و قرار گیری پله ها متصل کنید.

اتصال ریل به بدن کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

چوب گوش پاک کن به طول ۶/۲ سانتی متری برش دهید و به به دو سمت آن دایره دو دایره با قطر یک سانتی متر به شکل وزنه متصل کنید. چوب کباب تابه ای را از حفره عبور دهید و دو سمت خارجی آن را با چسب به خوبی محکم کنید.

نصب محور اصلی ریل داخلی کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

مراحل قبل را برای قسمت بالایی کاردستی پله برقی انجام دهید. با این تفاوت که چرخ دنده در اخر قرار میگیرد.

محور محرک ریل در کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت پله ها، مطابق ابعاد زیر اشکال را طراحی کنید و بهم متصل کنید.

الگوی ساخت پله ها در کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

از حفره، چوب کباب تابه را عبور دهید. ۲۴ عدد پله به همین روش بسازید.

استفاده از چوب کباب تابه ای در ساخت پله های پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

به هنگام اتصال پله ها چوب کباب تابه ای را از حفره هایی که از قبل خالی گداشته بودیم عبور دهید. با کمک چرخش دنده ای که در تصویر مشاهده میکنید. چرخش ریل را انجام دهید و دیگر پله را به همین ترتیب اضافه کنید.

نصب پله ها روی کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

قسمت بالایی و پایینی پلکان ورودی و خروجی کاردستی پله برقی را همانند نمونه متصل کنید.

نهایی سازی ظاهر کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

با استفاده از شیرازه و مقوا دیواره آن را بر روی بدنه قرار دهید. و چرخش دنده ای که در مراحل قبل ساختیم را متصل کنید.

آماده سازی کاردستی پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

در نهایت برای تکمیل چرخ دنده و قرار یری دقیق، جاهای خالی چرخش دنذه متصل شده را در نظر داشته باشید و قسمت های خالی را چرخ دنده رویی پر کنید تا اتصال دقیقی داشته باشید.

ساخت آچار محرک در پله برقی با کارتن مقوایی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی پله برقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه