سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای با چوب بستنی و باتری کتابی

create-diy-f1-car-with-dc-motor-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

اگر دیگر کاردستی های دیجی اسپارک را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که تا کانون ماشین های زیادی را با وسایل الکترونیکی و بازیافتی ساخته ایم. در این قسمت از آموزش های دیجی اسپارک به ساخت ماشینی متفاوت میپردازیم. این ماشین علاوه بر اینکه از باتری به عنوان منبع تغذیه استفاده میکند بلکه برای ساخت بدنه نیز به باتری نیاز دارد. در واقع امروز میخواهیم ماشین سرعتی تماما باتری بسازیم. در ادامه ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای با بدنه باتری با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای با بدنه ی باتری


برای ساخت این کاردستی به وسایل بازیافتی مثل در نوشابه، باتری مرده و مفتول فلزی داریم. همچنین لیست ابزار الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد که با کلیک بر روزی هر گزینه به صفحه ی محصول در سایت دانشجوکیت منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای با بدنه ی باتری


در مرحله ی اول ساخت ماشین سراسر باتری، پنج عدد از باتری های کتابی ۹ ولت را همانند ویدیوی زیر به یکدیگر متصل می‌کنیم‌. سپس باتری ششم را در راس آن قرار می‌دهیم. سپس از چوب آبسلانگ استفاده کرده و آن را به وسیله ی چسب حرارتی به قسمت میانی آن می چسبانیم‌. در این مرحله دو چوب بستنی را مطابق ویدیو با قیچی برش می‌دهیم. حال چوب بستنی ها را به صورت مورب روی چوب آبسلانگ مرحله ی قبل می‌چسبانیم. در این مرحله از ساخت کاردستی یک تکه نی را به قسمت انتهایی باتری ها میچسبانیم. سپس چوب آبسلانگ دیگری را به صورت مستطیل شکل برش می‌دهیم و به باتری ای که در راس قرار گرفته، میچسبانیم. حال آرمیچر را روی چوب آبسلانگ متصل می‌کنیم. برای خاموش و روشن کردن ماشین به کلید راکر نیاز داریم. کلید راکر را روی باتری که در راس قرار گفته میچسبانیم. باتری بعدی را با ورقه ی نازک آلومینیوم پوشش میدهیم و سپس روی سطح آن را با چسب برق می چسبانیم. باتری مذکور را با استفاده از چسب دو رو روی باتری های مرحله ی اول میچسبانیم. از سرباتری ۹ ولت و سیم افشان استفاده کرده و قسمت های مختلف کاردستی را به یکدیگر متصل می‌کنیم. حال به قسمت چرخ های ماشین رسیدیم. تکه ای از مفتول سیمی را جدا کرده و آن را داخل نی متصل به بدنه می کنیم. از در نوشابه به عنوان چرخ ها استفاده می‌کنیم. به همین منظور در قسمت مرکزی در نوشابه حفره ای ایجاد میکنیم و در نهایت درنوشابه ها را به مفتول سیمی از طریق حفره‌ی مرکزی متصل میکنیم. چرخ سوم را نیز به شفت آرمیچر متصل می‌کنیم. از دو باتری قلمی استفاده کرده و آن را به دو طرف قسمت پشتی ماشین میچسبانیم. سپس ۲ باتری قلمی دیگر را به یکدیگر میچسبانیم و روی باتری های دیگر میچسبانیم. با روشن کردن کلید کر جریان برق از باتری به قسمت های مختلف ماشین انتقال پیدا کرده و با قرار دادن ماشین روی سطحی صاف شروع به حرکت می‌کند.

 


 ویدیوی آموزش ساخت ماشین مسابقه ای با بدنه باتری


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین مسابقه ای با بدنه ی باتری


پنج عدد از باتری های کتابی ۹ ولت را همانند تصویر زیر به یکدیگر متصل می‌کنیم‌. سپس باتری ششم را در راس آن قرار می‌دهیم. سپس از چوب آبسلانگ استفاده کرده و آن را به وسیله ی چسب حرارتی به قسمت میانی آن می چسبانیم‌.

کاردستی ماشین مسابقه ای با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در این قسمت از ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای با بدنه ی باتری  چوب بستنی ها را به صورت مورب روی چوب آبسلانگ مرحله ی قبل می‌چسبانیم.یک تکه نی را به قسمت انتهایی باتری ها میچسبانیم.

اتصال نی نوشابه در روند ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

چوب آبسلانگ دیگری را به صورت مستطیل شکل برش می‌دهیم و به باتری ای که در راس قرار گرفته، میچسبانیم. حال آرمیچر را روی چوب بستنی متصل می‌کنیم.

اتصال موتور آرمیچر در کاردستی ماشین مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

باتری بعدی را با ورقه ی نازک آلومینیوم پوشش میدهیم و سپس روی سطح آن را با چسب برق می چسبانیم. باتری مذکور را با استفاده از چسب دو رو روی باتری های مرحله ی اول میچسبانیم.

استفاده از باتری کتابی در ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

حال به قسمت چرخ های ماشین رسیدیم. تکه ای از مفتول سیمی را جدا کرده و آن را داخل نی متصل به بدنه می کنیم. از در نوشابه به عنوان چرخ ها استفاده می‌کنیم. به همین منظور در قسمت مرکزی در نوشابه حفره ای ایجاد میکنیم و در نهایت درنوشابه ها را به مفتول سیمی از طریق حفره‌ی مرکزی متصل میکنیم.

اتصال در بطری نوشابه در ساخت کاردستی ماشین مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

چرخ سوم را نیز به شفت آرمیچر متصل می‌کنیم. از دو باتری قلمی استفاده کرده و آن را به دو طرف قسمت پشتی ماشین میچسبانیم. سپس ۲ باتری قلمی دیگر را به یکدیگر میچسبانیم و روی باتری های دیگر میچسبانیم.

نهایی سازی ماشین F1 در کاردستی ماشین مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین مسابقه ای با بدنه باتری داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۳ دیدگاه