سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی با کارتن مقوایی و موتور DC

create-diy-fan-car-with-corrugated-paper-sheet-dc-motor-and-plastic-blade-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

از ویژگی های کاردستی های بازیافتی و خانگی ساخت سریع، کم هزینه بودن، دسترسی آسان به وسایل ترکیبی الکترونیکی و بازیافتی، همچنین استفاده ی کاربردی برای مدارس و سرگرمی کودکان و نوجوانان، با توجه به انتخاب کاردستی های متفاوت است. اگر علاقمند به مبحث کاردستی های الکترونیکی هستید. آموزش های مختلفی وجود دارد که با آموزش قدم به قدم میتوانید به همراه سرگرم شدن، چراغ خلاقیت ذهنتان را نیز روشن کنید و با بررسی اطراف و الهام گرفتن از وسایل واقعی، ایده های نو ذهنیتان را تبدیل به یک کاردستی کوچک کنید. ساخت کاردستی یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که میتواند ساعت ها من را سرگرم کند. چه کسی به وسایل کوچک و جذاب در سایز خیلی کوچک علاقه ای ندارد؟ در این آموزش میخواهیم یک کاردستی ماشین کنترلی ملخی بسازیم. یک ماشین پر سرعت و دوست داشتنی پس در ادامه با آموزش ساخت ماشین کنترلی ملخی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی ماشین کنترلی ملخی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل کارتن و نی است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. همچنین برای درک بهتر اتصالات در ادامه به همراه تصاویر توضیحات لازم مطرح میشود.

وسایل الکترونیکی

 


دستورالعمل ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی


برای طرح ماشین با توجه به وسایل در دسترس و سلیقه خودتان میتوانید طرح و رنگ دلخواه تان را در ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی به کار ببرید. هدف استفاده از وسایل بازیافتی، در دسترس و سرعت در ساخت کاردستی است. ابتدا با استفاده از یک مقوای کارتنی طرح بدنه ی مورد نظرتان یا مطابق ویدیو برش بزنید. سپس برای چرخش محور و چرخش چرخ ها به اندازه عرض ماشین کنترلی ملخی دو عد نی برش دهید و به قسمت زیرین ماشین متصل کنید. یک مربع ۳ در ۳ سانتی متری برش بزنید. و یک ال ای دی دو پایه به آن وصل کنید. آن را به مرکز ماشین بصورت عمودی متصل کنید. دو سیم افشان کوچک به موتور آرمیچر لحیم کنید و بصورتی که شفت آن رو به انتهای ماشین کنترلی ملخی باشد برروی صفحه ی میانی بچسبانید. در ادامه محور ها را از نی عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید. نوبت به اتصالات و کنترلی کنترل کاردستی ماشین ملخی رسید. سر باتری را به باتری متصل کنید. مطابق ویدیو یک مکعب مستطیلی، کمی بزرگتر از ابعاد باتری کتابی بسازید. یک حفره در ضلع عرضی جعبه مکعبی ایجاد کنید. سیم افشان را از بیرون به درون جعبه عبور دهید و به یک سیم سرباتری وصل کنید. محل اتصال را به خوبی با چسب برق محکم کنید. برای اتمام کار جعبه کنترل روی درب آن کلید راکر را وصل کنید و در نهایت با چسب متصل کنید. سیم دیگر سیم افشان را به پایه کلید راکر لحیم کنید. همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید در مرحله ی آخر اتصالات دو سر سیم افشان و سیم های متصل به موتور را به پایه های ال ای دی وصل کنید. جهت ایجاد جریان هوا پروانه را به شفت موتور ارمیچر متصل کنید و با روشن و خاموش کردن دگمه دسته کنترل، حرکت کاردستی ماشین کنترلی ملخی را در اختیار داشته باشید.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین کنترلی ملخی


در این مرحله مراحل اتصالات کاردستی ماشین کنترلی ملخی را با هم بررسی میکنیم. در مرحله اول یک مقوای کارتنی مطابق تصویر بدنه ی مورد نظرتان یا طرح دلخواه تان را برش بزنید. سپس برای چرخش محور و چرخش چرخ ها به اندازه عرض ماشین کنترلی ملخی دو عد نی برش دهید و به قسمت زیرین ماشین متصل کنید.

برش کاری جهت ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی - دیجی اسپارک

 

یک مربع ۳ در ۳ سانتی متری برش بزنید. و یک ال ای دی دو پایه از یک سمت آن عبور دهید. مربع را بصورت عمودی رو به قسمت جلویی ماشین قرار دهید و موتور آرمیچر را بر خلاف جهت بر روی آن متصل کنید. قبل از اتصال دو سیم افشان به دو پایه ی موتور آرمیچر لحیم کنید.

اتصالات موتور آرمیچر در ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی - دیجی اسپارک

 

در ادامه محور را از نی ها عبور دهید و چرخ ها را متصل کنید.

اتصال چرخ ها برای ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی - دیجی اسپارک

 

برای ساختن دسته کنترل کاردستی ماشین کنترلی ملخی با استفاده از چند برش مستطیلی و مربعی یک مکعب مستطیلی بسازید. یک حفره در نقطه مرکزی ضلع عرضی آن ایجاد کنید و پس از اتصال سرباتری به باتری، باتری را درون جعبه قرار دهید.

اتصال باتری کتابی در ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی - دیجی اسپارک

 

سیم افشان بلند را از حفره عبور دهید و همانطور که مشاهده میکنید اتصالات سیم های سرباتری و کلید راکر و سیم افشان را انجام دهید.

اتصالات سیم و بخش الکترونیکی کاردستی ماشین کنترلی ملخی - دیجی اسپارک

 

در مرحله آخر برای ایجاد جربان هوا پروانه را به شفت موتور متصل کنید و سمت دیگر سیم افشانی که به دسته کنترل متصل شده است را به سیم های موتور آرمیچر متصل کنید تا اتصالات بصورت کامل برقرار شود و برق از باتری به موتور برسد.

نهایی سازی روند ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی ماشین کنترلی ملخی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه