سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین تندرو با بطری پلاستیکی و موتور آرمیچر DC

create-diy-fast-car-with-plastic-bottle-and-dc-motor-battery-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک ماشین تندرو کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی ماشین تندرو با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین تندرو


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل بطری نوشابه یا آب معدنی و نی است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

سیم چامپر

 


دستور العمل ساخت کاردستی ماشین تندرو


ابتدا در مرکز در نوشابه حفره ای ایجاد کنید. محور را متصل کنید و محل اتصال را به خوبی بچسبانید. یک بطری نوشابه در اختیار داشته باشید. دو نی کوچک برای قرار گیری محور چرخ ها در دو سمت ابتدایی و انتهایی بطری متصل کنید. محور ها را عبور دهید. در سمت مقابل چرخ را متصل کنید‌. در نهایت محل اتصال را با چسب محکم کنید. یک موتور آرمیچر به قسمت انتهایی کاردستی ماشین تندرو به صورتی‌که شفت به سمت خارجی باشد قرار دهید. برای ساخت پروانه کاردستی، از یک بطری دیگر استفاده کنید. با فاصله تقریبا ۵ سانتی متر برش بزنید و ان را با فاصله های نیم سانتی متری برش بزنید و به آن حالت پروانه ای بدهید. در بطری را از آن جدا نکنید. در مرکز آن حفره ای ایجاد کنید و آن را به شفت متصل کنید. به پایه های موتور آرمیچر سیم یک سر نر متصل کنید. سه عدد باتری را بهم متصل شده است. اکیدا توصیه میشود برخلاف عدم استفاده از جاباتری، شما از جاباتری استفاده کنید و باتری ها در آن قرار دهید. اتصال بین کلید کشویی، موتور آرمیچر و باتری را انجام دهید. با اتمام کار اتصالات ساخت کاردستی به پایان رسید.

 


ویدیو ساخت کاردستی ماشین تندرو


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین تندرو


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. با استفاده از درب بطری نوشابه، با حفره ای که در مرکز آن ایجاد کنید و محور را از آن عبور دهید. محل اتصال را به خوبی به چسب متصل کنید.

استفاده از در بطری نوشابه چرخ کاردستی ماشین تندرو - دیجی اسپارک

 

بر روی قسمت زیرین بدنه کاردستی ماشین تندرو، دو نی به قسمت بالایی و جلویی برای قرار گیری چرخ ها متصل کنید و پس از عبور محور از نی چرخ دوم را متصل کنید.

اتصال نی نوشابه برای محور حرکت چرخ کاردستی ماشین تندرو - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر موتور آرمیچر را به انتهای ماشن تندرو متصل کنید و برای پروانه کاردستی به قسمت بالایی بطری دیگری برشی یزنید و مرکز آن حفره ای ایجاد کنید و آن را به شفت موتور متصل کنید.

استفاده از آرمیچر برای محرک کاردستی ماشین تندرو - دیجی اسپارک

 

دو سیم یک سری نری به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید.

اتصال سیم به موتور آرمیچر DC  در ساخت کاردستی ماشین تندرو - دیجی اسپارک

 

سه عدد باتری را بهم متصل شده است. اکیدا توصیه میشود برخلاف عدم استفاده از جاباتری، شما از جاباتری استفاده کنید و باتری ها در آن قرار دهید.

اتصال باتری برای حرکت کاردستی ماشین تندرو - دیجی اسپارک

 

اتصال بین کلید و جاباتری را برقرار کنید سپس یک سر سیم را به کلید متصل کنید.

اتصالات بخش تغذیه در کاردستی ماشین تندرو - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین تندرو داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه