سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین تمیز کن با بطری نوشابه و موتور آرمیچر

create-diy-floor-cleaner-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک ماشین تمیزکن با موتور آرمیچر به کمک بطری نوشابه کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی تمیز کن با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ماشین تمیزکن


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل لوله و بطری نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

 


دستور العمل ساخت کاردستی تمیزکن


ابتدا درب بطری را برش بزنید و آن را در مرکز بطری قرار دهید. اندازه آن را علامت گذاری کنید. سپس آن را برش بزنید و آن را جدا کنید. درب بطری را درون حفره قرار دهید و محل اتصال را به خوبی با چسب محکم کنید. یک درب بطری دیگر در دهانه کاردستی ماشین زمین پاک کن قرار دهید. برای اتصال چرخ ها به قسمت زیرین کاردستی از دو نی استفاده کنید و پس از اتصال آن ها چوب کباب تابه ای که حکم محور چرخ ها را دارند از ان عبور دهید. یک چرخ دنده در یک سمت آن قرار دهید. و چرخ ها را متصل کنید. یک موتور آرمیچر در اختیار داشته باشید به پایه های موتور آرمیچر یک خازن برای سرعت ببشتر و عملکرد بهتر به موتور متصل کنید. در ادامه دو سیم افشان به پایه موتور متصل کنید و در شفت آن یک چرخ دنده قرار دهید. موتور را به چرخ عقب که محور آن دارای چرخ دنده است به حالتی متصل کنید که چرخ دنده ها روی هم قرار گیرند. برای کنترل حرکت کاردستی ماشین تمیز کن از کلید راکر استفاده کنید. به پایه های آن متصل کنید. و پس از اتصال سرباتری به باتری ارتباط بین کلید راکر و سرباتری و موتور آرمیچر را برقرار کنید. باتری را به بدنه متصل کنید. برای دسترسی راحت تر، کلید راکر مطابق ویدیو در کنار درب بطری متصل کنید. با استفاده از وسایل بازیافتی در منزل یک لوله مناسب با عرض بطری برش بزنید. برای چرخش بهتر لوله به هنگام اتصال به کاردستی ماشین تمیز کن یک نی درون آن قرار دهید. دور تا دور لوله را با پارچه ای لطیف ترجیحا توری بپوشانید. یک محور از نی عبور دهید. مطابق ویدیو به کمک انبر دستی هلالی ایجاد کنید. در ادامه رول را به بدنه بطری متصل کنید. در نهایت با استفاده از یک فلز حرارت دیده چند حفره در انتهای بطری ایجاد کنید که محل پاشیدن آب باشد.

 


ویدیو ساخت کاردستی تمیزکن


 


نحوه اتصالات کاردستی تمیزکن


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ابتدا قسمت دهانه بطری را برش بزنید و مطابق تصویر در مرکز بدنه قرار دهید. با ماژیک علامت گذاری کنید سپس آن را برش بزنید.

مراحل ساخت کاردستی ماشین تمیز کن با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

از یک درب بطری دیگر استفاه کنید و آن را دهانه بطری قرار دهید. با چسب به خوبی محل اتصال را بچسبانید. همانند شماره دو، دو عدد نی به قسمت زیرین بطری متصل کنید و چرخ ها در محوری که با استفاده از چوب کباب تابه ای از نی عبور دادید متصل کنید. در یک سمت از محور های عقب ماشین یک چرخ دنده عبور دهید سپس چرخ را متصل کنید.

اتصال نی نوشابه در روند ساخت کاردستی ماشین تمیز کن - دیجی اسپارک

 

قبل از قرار گرفتن موتور بر روی نی به پایه های موتور آرمیچر یک خازن برای سرعت ببشتر و عملکرد بهتر به موتور متصل کنید. در ادامه دو سیم افشان به پایه موتور متصل کنید و در شفت آن یک چرخ دنده قرار دهید. موتور را به چرخ عقب که محور آن دارای چرخ دنده است به حالتی متصل کنید که چرخ دنده ها روی هم قرار گیرند.

اتصال موتور آرمیچر DC به کاردستی ماشین تمیز کن - دیجی اسپارک

 

در این بخش اتصالات کاردستی ماشین تمیزکن را مشاهده میکنید. به باتری سرباتری را متصل کنید و ارتیاط بین موتور و کلید راکر و باتری را با سبم افشان های متصل به آن ها برقرار کنید.

اتصال باتری کتابی برای حرکت کاردستی ماشین تمیز کن - دیجی اسپارک

 

با استفاده از وسایل بازیافتی در منزل یک لوله مناسب با عرض بطری برش بزنید. برای چرخش بهتر لوله به هنگام اتصال به کاردستی ماشین تمیز کن یک نی درون آن قرار دهید. با چسب محل قرارگیری نی را ثابت نگه دارید.

ساخت جاروبک در کاردستی ماشین تمیز کن - دیجی اسپارک

 

دور تا دور لوله را با پارچه ای لطیف ترجیحا توری که پخش آب جذب شده ی آن راحتتر باشد بپوشانید. یک محور از نی عبور دهید. در نهایت به کمک انبر دستی یک زاویه نود درجه ایجاد کنید.

کاردستی ماشین تمیز کن اتوماتیک کف زمین - دیجی اسپارک

 

در مرحله آخر کلید راکر را برای دسترسی راحت تر در جای مشخص شده متصل کنید و رول را به بدنه بطری متصل کنید. و با استفاده از یک فلز حرارت دیده چند حفره در انتهای بطری ایجاد کنید که محل پاشیدن آب باشد.

نهایی سازی کاردستی ماشین تمیز کن با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین تمیزکن داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه